Primirje u podzemlju: Dugovi klanova odlažu obračune, gubici u narko-poslu ogromni

1

Najveći mafijaški rat na Balkanu, rat škaljarsko-kavačkog klana ove godine je potpuno utihnuo u Srbiji. Za razliku od prethodne dvije godine kada je Beograd bio epicentar ovog kokainskog sukoba, ove godine u prestonici, odnosno u cijeloj Srbiji u ovom mafijaškom ratu nije ispaljen nijedan hitac. Nijedna žrtva.

Smirivanju ratnog stanja najverovatnije je doprinelo to što su dvojica najistaknutijih vođa suparničkih kotorskih klanova u zatvoru. Škaljarac Jovica Vukotić je u beogradskom CZ-u, a Slobodan Kašćelan, vođa kavačkog klana, u podgoričkom Spužu.

Međutim, jedan razlog je mnogo bitniji za smirivanje oružanih tenzija, a to je da su oba kriminalna klana ove godine pretrpjela ogromne gubitke u kokainu, i to gubitke koji se više ne mjere sa šest nula, već sa više od milijardu evra.

Serije profesionalnih likvidacija su od 2014, kada je zbog krađe 200 kilograma kokaina u Valensiji počeo najveći balkanski mafijaški rat, bile glavno obilježje srpsko-crnogorskog podzemlja, u kome se posle svake sačekuše postavljalo samo jedno pitanje: “Ko je sledeća meta?”. A meta je bilo i te kako sa obje strane.

U 2015. u Srbiji i Crnoj Gori izvršena su 22 profesionalna ubistva, naredne 2016 – 24 likvidacije, zatim 28 ubistava u 2017, da bi rat u podzemlju dosegao vrhunac u 2018. kada je izvršeno 36 profesionalnih egzekucija.

Većina tih likvidacija izvršenih što automatskim oružjem, što postavljanjem eksploziva pod automobile, obavljena je u ime, odnosno za račun jednog ili drugog klana iz Kotora. Njihov sukob odnio je više od 40 života, od kojih nisu svi bili samo pripadnici suprotstavljenih kriminalnih grupacija. Živote su gubili i slučajni prolaznici, ljudi koji su se igrom sudbine našli na putanji zalutalih metaka profesionalnih ubica.

Jovica Vukotić

A onda je u septembru prošle godine u ljetovalištu u Turskoj uhapšen glavni kapitalac škaljarskog klana – Jovan – Jovica Vukotić. Čovjek koji je na početku kriminalne karijere važio za vođu tada jedinstvenog kotorskog kriminalnog klana, i koji je blizak saradnik klana Luke Bojovića. Vukotić je posle hapšenja izručen u Srbiju, gdje je osuđen na 15 meseci zatvora zbog korišćenja falsifikovanih dokumenata. Nedavno je srpsko pravosuđe odobrilo Vukotićevo izručenje Crnoj Gori gdje ga čekaju tri postupka.

Prvi, u kome se sumnjiči da je u maju 2016. u naselju Dobrota u Kotoru pucao na Tamaru Zvicer, suprugu vođe suparničkog kavačkog klana Radoja Zvicera, koja tom prilikom nije povređena, a ispaljeni hitac je završio u vozilu koje je bilo parkirano u blizini. Drugi, u kome se Vukotić sumnjiči da je u martu 2016. sa saučesnicima Igorom Dedovićem i Milićem Minjom Šakovićem učestvovao u pokušaju ubistva dvojice članova kavačkog klana – Vojina Stupara i Miloša Radonjića. I treći postupak Vukotića tereti za utaju poreza.

Tri mjeseca nakon Vukotićevog hapšenja u Turskoj – 13. decembra 2018. uhapšen je Slobodan Kašćelan, vođa kavačkog klana.

Kašćelan je uhapšen u Pragu, gde se u iznajmljenom stanu krio od Interpolove potjernice koju je za njim Crna Gora raspisala 2017. godine. U februaru ove godine Kašćelan je izručen Crnoj Gori i od tada se nalazi u zatvoru u Spužu. Pod najstrožim bezbjednosnim mjerama. Kašćelan je 2014. godine osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog pokušaja ubistva Igora Markovića u Prčanju 2010. godine, a protiv njega se vodi i postupak u kome se tereti da je formirao petnaestočlanu grupu – kavački klan – koja se bavila iznudama, zelenašenjem, nedozvoljenim držanjem oružja, švercom droge, mitom i pranjem novca.

Tako su kraj 2018. dvojica najistaknutijih vođa dva suprotstavljena kotorska klana sačekali iza rešetaka. Na slobodi je ostalo još vođa oba klana – šefovi koji su nastavili najvažniji posao – šverc narkotika: Igor Vukotić, brat Jovice Vukotića, i njihov najvažniji saradnik Igor Dedović, kao i Radoje Zvicer sa suparničke strane. Meta za odstrel ima i dalje, ali je očigledno da su se obje strane u 2019. godini više okrenule biznisu nego nastavku rata i osvete.

Tako u Beogradu nije zabilježeno nijedno ubistvo koje bi nosilo konotaciju sukoba ova dva klana, dok je u Crnoj Gori izvršeno pet ubistava. U odnosu na prethodne godine, reklo bi se “samo pet ubistava”, od kojih je u javnosti najviše odjeknulo ubistvo oca Jovice i Igora Vukotića – Veselina – Veska Vukotića. Stariji Vukotić ubijen je 20. aprila u profesionalnoj sačekuši u kotorskom naselju Dobrota.

Iako se njegovo ubistvo nedvosmisleno dovodi u vezu sa ratom kotorskih klanova, ne isključuje se ni mogućnost da je ova likvidacija izvršena zbog poslova koje je u to vrijeme vodio škaljarski klan. Propalih poslova naravno koji, opet naravno, podrazumijevaju i gubitak glave.

Vesko Vukotić ubijen je samo mjesec dana nakon što je propao jedan od najunosnijih poslova škaljarskog klana – gubitak tone i po kokaina u Rumuniji.

Narko-pošiljka škaljarskog klana krenula je iz Kolumbije, najprije kopnenim putem do Surinama u Južnoj Americi, gdje je utovarena u kontejner na jednom prekookeanskom brodu, koji se preko Atlantskog okeana uputio ka Evropi. Prošao je kroz gibraltarski prolaz, a onda uplovio u Sredozemno more ka Siciliji, Grčkoj, zatim je prošao Bosfor i krenuo ka najvećoj rumunskoj luci na Crnom moru – Konstanci. U Kontanci je kokain prepakovan i prebačen u gliser u bojama nekadašnje jugoslovenske zastave.

Skipera i posadu glisera je, dok su prilazili delti Dunava, zateklo jako nevrijeme, u kome nisu mogli da se snađu. Gliser se nasukao, posada je pobjegla, a droga, koja je kamionima trebalo da se prebaci dalje u centralnu Evropu, ostala je za njima. U vodi. Oko 200 kilograma droge pronađeno je što na obali, što plutajući u vodi, zamotano u pojaseve za spasavanje, dok je oko 840 kilograma kokaina nađeno ispod duplog dna glisera, ostavljenog između sela Sveti Đorđe i Sulina.

U nastavku akcije, u kojoj je pored 300 specijalaca učestvovala i helikopterska jedinica, rumunska policija zaplijenila je još 200 kilograma kokaina koji je plutao u crnomorskim vodama na području morskih platformi u Konstanci, a zatim još 152 kilograma kokaina nađenih na obali rumunskog Crnog mora. Ukupan skor – 1.390 kilograma kokaina, vrijednog više od 300 miliona evra.

Istovremeno sa zaplenom, rumunska policija radila je i na identifikaciji i hapšenju učesnika šverca kokaina. Tako su u njihove ruke dopala dvojica Vranjanaca – Tode Krstić i Nenad Cvetković, vozači kamiona. U istrazi su kao organizatori šverca označeni jedan od vođa škaljarskog klana Igor Dedović i Vranjanac D. T. Međutim, ni jedan ni drugi nisu uhapšeni.

Kokain u balama

Mnogo veći gubitak od škaljarskog klana pretrpeo je suparnički – kavački klan, sredinom juna kada su američke vlasti u luci Filadelfija na brodu „MSC Gayane”, vlasništvo švajcarske kompanije ”Mediterranean Shipping Co”, pronašli i zaplijenili skoro 20 tona kokaina, koji je na crnom uličnom tržištu vredan 1,2 milijarde dolara.

Kokain je pronađen u sedam kontejnera koji su prenosili vino, povrće, koštunjavo voće, metal i drugu robu namijenjenu Evropi, Africi i Aziji, a vrlo brzo se došlo i do učesnika u švercu kokaina, od kojih su većina državljani Crne Gore.

Najprije su uhapšeni Ivan Đurašević (29) i Fonofave Tijasaga (28), koji su priznali da su za nadoknadu od 50.000 evra pristali da na brod utovare i sakriju kokain. Zatim su uhapšeni i ostali osumnjičeni – Boško Marković (27), Aleksandar Kavaja (25), Lauli Pulu (32) i Nenad Ilić (39), prvi protiv koga je do sada podignuta optužnica. Ovaj državljanin Crne Gore, koji je bio inženjer kadet na brodu, tereti se da je prekršio pomorske zakone o švercu narkotika za koje je predviđena minimalna kazna od 10 godina zatvora. U optužnici se navodi da je Ilić učestvovao u zaveri koja je uključivala mobilne “narko” telefone, fantomke, lažne plombe za kontejnere, ali i za krivično djelo zastrašivanja.

(Ekspres)

1 Comment
  1. Ljuta komentariše

    E bas ste bolesni u crtanju mete…Minja je oslobodjen jer je neko iz policije htio da lazno optuzi njega i dr a sud odbio tu prijavu…sapuente sat!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.