Portal Borba vam i ove nedelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile sedminu za nama.
U Crnoj Gori je bilo dramatično prethodnih sedam dana, došlo je do najzvučnijih hapšenja do sada a preminuo je i kontroverzni biznismen Brano Mićunović. Pored toga ove nedjelje su poslanici Evropskog parlamenta podržali i članstvo tzv. Kosova u Savjet Evrope. Takođe će biti riječi o inicijativi NVO perjanica koje traže da Crna Gora kosponzoriše sramnu Rezoluciju o Srebrenici pred Ujedinjenim nacijama.
Drugi se čitaju Borbi se vjeruje!
Detalji hapšenja Katnića i Lazovića, operacija i protiv direktorice ASK-a
Prethodne nedjelje došlo je do možda i najzvučnijeg hapšenja do sada. Uhapšeni su bivši Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić kao i bivši pomoćnik direktora policije Zoran Lazović.
Čitavu sedmicu obilježili su pretresi njihovih objekata a njih dvojica svoju imovinu nisu negirali. Međutim, Katnić je u međuvremenu stupio u štrajk glađu a brojni neokomitski fanatici pa i sam Milo Đukanović potpisao je peticiju za njegovo oslobađanje.
Međutim, demokratskoj javnosti svakako je interesantnija njihova imovina ali i detalji hapšenja do kojih je došao SDT. Naime, Lazović i Katnić su optuženi i kao saradnici kavačkog klana a što se moglo vidjeti iz komunikacije koju je mlađi Lazović vodio sa drugim pripadnicima ovog klana a o njegovom ocu i Milivoju Katniću.
Kako jse navodi, Katnić je za Lazovića učinio mnogo, govorilo se i da se sastajao sa Radojem Zvicerom, Veljkom Belivukom i Markom Miljkovićem, ali i da je pozajmio Darku Šariću pola miliona evra!
Pored njih, uhapšena je i direktorica Agencije za sprječavanje korupcije Jelena Perović, međutim, ista je puštena da se brani sa slobode.
Uhapšenu direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije Jelenu Perović terete da je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 evra, a u drugom predmetu je li zloupotrebljavala službeni automobil, rekao je „Vijestima“ portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i specijalni tužilac Vukas Radonjić.
Preminuo Brano Mićunović
Crnogorski moćnik Brano Mićunović preminuo je u petak u Budvi.
Za pojedince je bio kriminalac i „gospodar Crne Gore“, bez čijeg odobrenja se nije mogao završiti nijedan ozbiljan posao u sivoj zoni. Naime, u Crnoj Gori postoji izreka „nema kralja nema Tita, sad se ođe Brano pita”.
Branislav Brano Mićunović je rođen 1953. godine u Nikšiću, i oženjen je Svetlanom sa kojom ima sina Đorđa i ćerku Andreu. Njegova supruga je u dospjela u žižu javnosti kada joj je Prva banka odobrila minus na tekućem računu u iznosu 4,6 miliona evra 2012. godine.
Tenzije i na međunarodnom planu: Pritisak na Srbiju po pitanju Kosmeta i Srebrenice
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope (PSSE) podržala je u utorak prijem tzv. Kosova u članstvo Savjeta Evrope i pozvala Komitet ministara da donese takvu odluku.
Nacrt Mišljenja o zahtjevu Prištine za članstvo kojim se preporučuje prijem Kosova u Savjet Evrope na današnjoj sjednici u Strazburu podržao je 131 poslanik, dok je 29 glasalo protiv.
Dokument koji je sačinila grčka poslanica Dora Bakojani prethodno je, 27. marta, usvojio Komitet PSSE za politička pitanja i demokratiju.
Potpredsjednik Vlade, ministar odbrane u tehničkom mandatu i mandatar za sastav nove Vlade Miloš Vučević rekao je u Dnevniku RTS-a povodom glasanja u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, da je Srbija na istorijskom mjestu na kojem je bila uvijek, da može svakog da pogleda u oči i da ne krši osnovne principe međunarodnog prava.
Ističe da Srbija, prije svega, ne krši osnovne principe međunarodnog javnog prava i osnovna pravila i standarde koji bi trebali da važe za sve države.
„Ono što smo vidjeli u Strazburu predstavlja nastavak festivala licemjerja i još jedan ekser u sanduk međunarodnog prava i svih standarda koje bi trebali da važe“, istakao je Vučević.
Dan nakon glasanja u Savjetu Evrope Vučević kaže da to nije samo pitanje da li je „Kosovo“ država, jer nije, već nisu ispoštovani ni osnovni principi koje su sami postavio pred Prištinu, od kojih je najvažniji formiranje ZSO.
„To nije pitanje naše percepcije KiM kao kolijevke identiteta već su oni sami pogazili ono što su postavili, jer im je to neko tražio telefonom ili mejlom. Srbija će se boriti argumentima, činjenicama, pravom, moralom i vjerom u sebe, jer ako mi ne vjerujemo u sebe ne možemo očekivati ni da će drugi“, poručio je Vučević.
A kada se govori o najavljivanoj Rezoluciji o Srebrenici koja se nalazi na stolu Ujedinjenih nacija, to pitanje izaziva još veću i veću tenziju. Čak se ide i dotle da pojedinnci u Crnoj Gori traže da naša država kosponzoriše tu sramnu Rezoluciju.
Naime, predstavnici 14 nevladinih organizacija (NVO) i građanske aktivistkinje Jovana Marović i Dina Bajramspahić uputili su premijeru Milojku Spajiću inicijativu da Crna Gora sponzoriše Rezoluciju Ujedinjenih nacija (UN) o genocidu u Srebrenici. Oni su pozvali Spajića da bude konzistentan u odnosu na dosadašnju poziciju Crne Gore i tražili da se Crna Gora pridruži državama koje kosponzorišu Rezoluciju čiji će Nacrt biti predstavljen sjutra na zatvorenoj sjednici UN-a.
On je potom govorio i o glasanju za rezoluciju o Srebrenici u UN.
– To je njemačka ideja, podržana od strane NATO i svih ostalih. Pronašli su i Ruandu, pronašli su i Novi Zeland i Čile. Našli su i nekoliko zemalja koje su uvijek bile sponzori takvih projekata, poput Malezije i Jordana. Pridodaje im se i Sjeverna Makedonija, tako da nema tu velike filozofije. Hvala im na tome, valjda je to zahvalnost za ono što smo uradili za Skoplje. Vidio sam i Austriju tu, ništa čudno sa obzirom na sve ono što Šalenberg radi protiv naše zemlje – kaže predsjednik Srbije.
Dodaje da je nešto što potpada pod ingerencije Savjeta bezbjednosti preseljeno u Generalnu skupštinu UN.
– Znali su da bi Rusi i Kinezi stavili veto, i zato sada idu u GS UN, jer očekuju sigurnu većinu i hoće da zadaju udarac Srbima i Srbiji. Hoće da unize Srbiju u Savjetu Evrope. Njemci su tu igru vodili u GS UN, Amerikanci im se priključili. Ja sjutra imam važan i težak razgovor sa Džimom O Brajenom, pa poslepodne putujem za Njujork. I to oko SE, sve što je govorila Dora Bakojani je laž i sramota. Ona nije dolazila u Beograd da priča sa nama, dva puta sam prihvatao razgovore sa njom i svaki put su otkazani – rekao je on.
Govoreći o rezoluciji o Srebrenici, kaže da otpor tome postaje sve veći.
– Računali su da će imati 70-90 glasova za, da će Srbija imati 20 glasova do maksimalno 30 glasova, a ostali da budu uzdržani. Ja vam sada kažem neće biti takav rezultat. Ima tih političkih patuljaka u Evropi, pa onda i Amerika i Kanada. Borimo se mi, i naša borba traje. Nego ja neću da govorim. Neće biti lako, vidjećemo ko je prijatelj Srbije i međunarodnog prava. Interesantno da je Efraim Zurof dao smjelo ovako izjavu. A očekujem da se izjasni i Jehuda Bauer, najveći svjetski stručnjak – rekao je Vučić i dodao da će biti više uzdržanih zemalja nego za.