Predsjednik Južnoafričke Republike pod pritiskom zbog gubitka podrške na izborima
Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa je pod sve većim pritiskom nakon što je doveo vladajući Afrički nacionalni kongres (ANC) do najgoreg izbornog rezultata u poslednjih 30 godina, pokazuju preliminarni rezultati, zbog čega je prinuđen da podeli vlast.
ANC je osvojio oko 40 odsto glasova – 18 odsto manje nego na prethodnim izborima.
Od prvih demokratskih izbora, koji su u Južnoafričkoj Republici održani 1994. godine, ANC je uvek osvajao više od 50 odsto glasova.
U proteklom periodu, podrška stranci značajno je opala, a birači kao razloge navode visoku stopu nezaposlenosti, korupcije i kriminala.
„Htela sam da zbacimo sa vlasti, neko drugi zaslužuje da dobije šansu“, rekla je jedna biračica za BBC, dodajući da po prvi put za 30 godina nije glasala za ANC.
Konačni rezultati biće objavljeni u nedelju u 18:00 po lokalnom vremenu, saznaje BBC.
Rukovodstvo ANC-a je otpočelo je konsultacije, pripremajući se za pregovore sa potencijalnim koalicionim partnerima.
U koaliciju bi mogli da uđu sa drugoplasiranom Demokratkom alijanskom (DA), koja je osvojila 22 odsto glasova, ili sa radikalnom strankom Borci za ekonomsku slobodu, koja je osvojila devet odsto.
Obe partije zalažu se za oduzimanje zemlje u vlasništvu belaca i nacionalizaciju rudnika.
Gveede Mantaše, predsednik ANC-a, kaže da je koalicija sa DA malo verovatna.
Kako dodaje, stranke će morati da „usklade politiku“ kako bi došle do koalicionog sporazuma.
Ulazak u koaliciju uslovio je postizanjem saglasnosti oko nacrta novog zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji predviđa besplatno lečenje za sve.
Kada ćemo dobiti rezultate?
Uprkos oklevanju ANC-a da uđe u koaliciju sa DA, vođa te stranke Džon Stenhjusen ne isključuje tu mogućnost, ali dodaje da bi morali da pregovaraju o „nekoliko stvari“.
„Poštovanje vladavine prava i ustava, nulta tolerancija na korupciju i rad na ekonomskim politikama koje bi otvorila u nova radna mesta“, kaže.
Stenhjusen za BBC kaže da će morati da se konsultuje sa predizbornim koalicionim partnerima.
„Nestabilnost nije u najboljem interesu zemlje – koalicija sa radikalnom levicom dovešće do situacije koja je uništila Zimbabve i Venecuelu“, rekao je.
Na izborima je učestvovalo rekordnih 70 partija i 11 nezavisnih kandidata, a Južnoafrikanci su glasali za novi parlament i devet pokrajinskih zakonodavnih tela.
Dok se stranke bore da formiraju saveze, bivši predsednik Kenije Uhuru Kenijata, koji predvodi posmatračku misiju Afričke unije, pozvao je stranke da se usmere na postizanje dogovora, umesto na međusobne razlike.
Dodatno izveštavanje: Barbare Plet Ašer, Nomse Maseko i Entonija Irungua