Mladen Mikijelj

Predrag Rajić za BORBU analizira izbore u Srbiji: Dominacija SNS-a, pad SPS-a, Đilas potopio svoju konkurenciju, Nestorović najveće iznenađenje!

0

Politički analitičar i pravnik Predrag Rajić prihvatio je da za naš portal da sveobuhvatnu, stručnu analizu nedavno završenih izbora u Srbiji, za koje smatra da su rezultirali ubjedljivom pobjedom Srpske napredne stranke (SNS), koja je prevazišla očekivanja čak i istraživača javnog mnjenja, ali i sportskih kladionica.

On kaže da je tako ubjedljiva pobjeda nadmašila očekivanja i mnogih članova SNS-a.

„Kada su se svi glasovi izbrojali, pogotovo oni sa Kosova i Metohije i dijaspore, ispostavlja se da će to na posletku biti preko 48%“ – navodi Rajić i dodaje da je to važno zato što SNS od 2016. godine nije imala takav rezultat, ne računajući izbore 2020. godine kada ih je građanska opozicija bojkotovala. Ističe da je SNS ove godine ostvario bolje rezultate nego prošle godine, kada su osvojili ispod 43%, te da skok za preko pet procentnih poena nije mali, jer je to više od 300 000 glasova.

„Desilo se to da prošle godine smo imali rezultat Socijalističke partije Srbije (SPS) koja je bila daleko iznad onoga što se očekivalo, jer su Socijalisti iskoristili prošlu godinu i početak ovog nesrećnog rusko-ukrajinskog rata da maksimalno zaoštre retoriku. Pritom su vrlo lukavo sprovodili kampanju govoreći da oni podržavaju Aleksandra Vučića za predsjednika Srbije, ali da insistiraju na tome da Ivica Dačić bude premijer Srbije. To se dopalo jednom broju birača SNS-a, koji pod „b“ opcijom drže SPS i kojima je Dačić kao takav simpatičan. Plus ta retorika je prijala uhu ne malom broju birača SNS-a i zato je SPS ostvario tako dobar rezultat prošle godine, gotovo 12 posto“ – pojašnjava Rajić.

FOTO: SPS

 

On je mišljenja da su se na ovogodišnjim izborima ti birači „vratili kući“, jer nisu htjeli sebi da dozvole da od SPS-a zavisi da li će premijer biti neko iz SNS ili Dragan Đilas, da ne dozvole mogućnost SPS -u da odlučuje da li će nastaviti saradnju sa SNS ili se vrate staroj ljubavi, bivšoj Demokratskoj stranci – koju je Đilas sada okupio na jednu listu. Rajić podsjeća da su od 2008. do 2012. oni zajedno vladali Srbijom.

Naš sagovornik je stava da je ova pobjeda SNS-a, ustvari Vučićeva pobjeda, jer se on maksimalno uključio u kampanju, obišavši cijelu Srbiju, predstavljao stranku kad-god i gdje god je to trebalo.

„On je investirao svoj autoritet u ovu pobjedu. Vrlo jasno stavio do znanja građanima da će on da se povuče ukoliko SNS ne pobijedi i da je nemoguće da pravi kohabitaciju sa nekim na mjestu premijer ko nije iz SNS-a i to je uticalo na birače koji simpatišu i podržavaju politiku Aleksandra Vučića, a koji su prošle godine glasali za SPS… To vam je to prelivanje koje može da se primjeti. Dakle, SPS je pao za 6,7 posto, imao 11,8 posto, dok je SNS  skočio sa 42,9 na 48,1…“ – navodi Rajić.

Aleksandar Vučić (Foto N. Skenderija)

 

Što se tiče rezultata drugih opcija, on primjećuje da građanska opcija pokušava da prouzrokuje nemire i nerede, ali da oni, prema njegovom mišljenju, imaju razloga da budu zadovoljni.

Ističe da je Đilas uspio da potopi kompletnu svoju konkurenciju, jer na tom građanskom polu više nema nikoga ko može da mu bude alternativa, te da je Đilas radio godinama na tome.

„On je prvo preko svog medijskog koncerna uspio da izmanipuliše tu kompletnu opozicionu scenu, sve te bivše lidere Demokratske stranke, da odu u bojkot. Lišio ih je time vidljivosti, političke moći koja vam sleduje kada ste parlamentarna opozicija, redovnog finansiranja iz budžeta… Sve to je nestalo, a Đilas budući da je oligarh i multimilioner, a vjerovatno i multimilijarder je mogao da finansira svoju stranku u vanparlamentarnom opozicionom statusu i on je sada zaparavo zaokružio taj svoj proces potapanja konkurencije. Boris Tadić koju mu je bio stari rival je bukvalno nestao sa političke scene… On je u koaliciji sa Sašom Radulovićem osvojio 1,2 odsto. To je daleko ispod ovog novog niskog cenzusa… Birači Saše Radulovića su ga kaznili što je otišao sa Tadićem, koji je simbol vladavine DS-a do 2012. godine…“ – objašnjava Rajić.

FOTO: Đilas i Tadić

 

Podsjeća i da je Boris Tadić prošle godine zamalo prešao cenzus, ali da je te glasove sada izgleda potpuno izgubio zbog toga što ti ljudi nijesu htjeli da glasaju za koaliciju koju predvodi zajedno sa Radulovićem, sa stavovima koji su krajnje anti-evropski, anti-zapadni.

Rajić se ponovo dotakao rezultata Đilasa, za koji smatra da je zapravo maksimum koji on može da ostvari, odnosno građanske snage. Uporedio ga je sa rezultatom jedinstvene Demokratske stranke iz 2012. godine, koja je tada imala širu koaliciju, jer je Ljajić bio sa njima u predizbornoj koaliciji, te Nenad Čanak, a oni su tada imali oko 22,5 posto glasova podrške. Na ovim izborima su ostvarili 23,6 posto.

KOD DESNICE DOŠLO DO OZBILJNOG PRESLAGANJA

Naš sagovornik podsjeća da je Miloš Jovanović ostvario malo slabiji rezultat od prošlogodišnjeg, jer je rekao da će u postizbornu koaliciju ići sa Đilasom na svim nivoima.

„Ali je on uspio opet da prebaci 5 posto i mislim da je to negdje rezultat dakle koji sada već postaje konstantan kada je riječ o toj koaliciji DSS-POK, i da Jovanović nema razloga da bude baš nezadovoljan ovim izbornim rezultatima, budući  da je ovo bio jedan politički cunami koji je mnoge očistio ispod cenzusa…“ – rekao je Rajić.

Dveri-Zavetnici su prošli katastrofalno, ističući podatak da su prošle godine odvojeno prešli cenzus i u zbiru imali oko 7 posto, dok su ove godine bili daleko ispod 3 posto.

Rajić je stava da je Obradovićevo ovogodišnje vrijeđanje Nestorovića doprinijelo tako lošem rezultatu, a Nestorović mu je prošle godine donio cenzus. Dodao je da je i Milica Đurđević Stamenkovski napravila grešku, jer je proučila da bi Zavetnici išli u koaliciju sa Đilasom, te da njeni birači to nisu ove godine mogli da prihvate.

„Ako se (Boško) Obradović zaista povuče sa čela Dveri kao što je najavio, mislim da je sa tim pokretom gotovo, da bez njega na čelu oni više neće predstavljati više nikakav faktor na srpskoj političkoj sceni. Kada je o Zavetnicima riječ, treba dobro da razmisle gdje su pogriješili i da shvate da su ih birači kaznili zato što su pravili kombinacije sa Draganom Đilasom…Prošle godine su im se bukvalno čitavi odbori raspadali i pristupali SNS-u jer su bili zgroženi odlukom da se ide u koaliciju sa Đilasom na gradskom nivou“ – objasnio je Rajić.

FOTO: Republika

 

Dotakao se i rezultata liste Vuka Jeremića koje opisuje kao potpunu katastrofu, jer nisu osvojili ni jedan čitav procenti poen (0,88 odsto).

„To je rezultiralo sada i odlaskom sa političke scene i Vuka Jeremića, Siniše Kovačevića, Sandre Rašković-Ivić, Ivane Parlić, maltene cijela prva ekipa Narodne stranke je otišla u političku penziju – bar su tako najavili“ – kaže Rajić i dodaje da ćemo vidjeti da li će sada Vladimir Gajić to da preuzme, jer je on imao 2,1 posto na nivou Beograda, „pa mu možda to daje neki kapacitet da se kandiduje i da on proba da preuzme Narodnu stranku“. Međutim, kako ističe Gajićevi stavovi su još desniji nego Jermićevi.

VOJVOĐANSKI MAĐARI IZNENAĐENJE

Rezultat manjina je očekivan za Rajića, dok za Savez vojvođanskih Mađara kaže da su ostvarili fantastičan, osvojiviši preko 65 hiljada glasova (pet ili možda čak šest mandata).

„Oni su popravili rezultat i očigledno da jedan broj vojvođanskih Mađara, koji nisu glasali prošle godine, je odlučio da ove izađe i podrži SVM, zato što žele da time odau počast i samom pokojnom Ištvanu Pastoru“.

Usama Zukorlić je pokazao da je uz Rasima Ljajića najpopularniji bošnjački lider.

„Rasim Ljajić je pobjednik u urbanim cjelinama, u Novom Pazaru, dok je Zukorlić nešto popularniji u manjim, ruralnijim sredinama. Ugljanin je zadržao onaj dio podrške koji je imao i ranije, prije svega u Sjenici i Tutinu. Kod Albanaca je Said Kamberi kojeg je podržao Aljbin Kurti, ubjedljivo pobijedio svoju konkurenicju i osvojio četiri i po puta više glasova nego konkurencija i osvojio mandat. Oni da su išli zajedno u koaliciju imali bi dva mandata, ali očigledno je sad tamo došlo do preraspodjele…“ – zaključio je Rajić.

NESTOROVIĆ NAJVEĆE IZNENAĐENJE

„Pokazalo se da ta komunkacija koja se vodi sa biračima mimo onih tradicionalnih medija itekako ima efekta. On se gotovo nije ni pojavljivao na redovnim televizijama, ali je na Jutub (Youtube) podkastovima i drugi kandidati sa njegove liste su imali stotine hiljada pregleda… To nije malo. S tim porukama koje je slao, koje su anti-sistemske, koje uzrok svim problemima svugdje vide u globalnoj političkoj eliti, poruke koje su i protiv vlasti i protiv opozicije, itd., su naišle na pozitivan odjek… Ja mislim da je on bukvalno usisao opozicione birače, da je on preuzeo dio biračkog tijela Saše Radulovića, kompletno biračko tijelo Zavetnika, dio Dveri, možda i ponekog birača DSS-a, SPS-a. Najvećim djelom je desnu opoziciju uspio da apsorbuje, njihovu podršku da preuzme i da se pojavi kao kandidat čija lista je osvojila 4,65 posto glasova, što je bilizu i onog starog cenzusa“ – naglašava Rajić.

S obzirom na to da oni nisu politička stranka i nemaju klasičnu organizaciju, naš sagovrnik je mišljenja da im neće biti lako da opstanu, jer je to grupa nezavisnih intelektualaca koji se po mnogo čemu razlikuju.

Branimir Nestorović (Foto: Antonio Ahel/ATAImages)

 

„Od njih zavisi kako i da li će i kako biti formirana većina u Beogradu, pošto imate dva bloka. SNS-SPS ima 54 ili 55 odbornika, Đilas i DSS oko 48 odbornika i imate onda resto su Nestorovićevi odbornici koji će odlučiti u kojem će pravcu stvari ići. Kako ja vidim on najvaljuje da neće ići ni sa kim nigdje, ni na jednom nivou. Pa ako je tako, onda je realno da zejdno sa junskim redovnim opštinskim izborima u Beogradu i Vojvodini imamo i nove gradske izbore u Beogradu, na kojima mislim da bi SNS bila apsolutni favorit i pobijedila još ubjedljivije….“ – kaže Rajić.

Kada je riječ o republičkim izborima, Rajić smatra da Nestorović, iako nije političar ima dobru početnu poziciju, i na njemu je da je iskoristi u narednom periodu, ili će nestati sa političke scene poput nekih koji su nakon prvog pojavljivanja nestali.

PROTESTI NEMAJU SNAGU

Po Rajićevim riječima protesti bi imali smisla da je rezultat na izborima bio neriješen ili blizu neriješenog, pa da se onda izmišljanjem raznih stvari, kojima se podriva vjera u izborni proces i demokratski sistem pokuša nešto, što Đilasova opozicija i mediji sada rade.

„To rade konstatno, manipulišu činjenicom da birači prosto nisu upućeni duboko u izborni proces, jer nisu svi pravnici. Nisu svi prošli kroz izborni proces, pa ne znaju… Pa onda se tu manipuliše nekim informacijama, tipa: otkud toliko upisanih birača, ili se preklapa broj birača sa brojem stanovnika pa otud što pravo glasa ima i dijaspora… Dakle, na popisu se popisuju samo građani Srbije koji žive u Srbiji, a u biračkom spisku su svi punoljetni građani Srbije ma gdje oni živjeli i onda u startu imate milion, možda i milion i po više ljudi zato što oni ne žive u Srbiji, ali imaju pravo glasa. Niko ne može to da im oduzme, a to što dijaspora uglavnom ne koristi pravo glasa, jer je izlaznost u dijaspori bila 42 hiljade na ovim izborima, to je druga stvar. Ali činjenica je da je taj korpus potencijalnih birača daleko veći, sasvim sigurno preko jednog miliona“ – pojašnjava Rajić.

FOTO: Protest

 

On dalje kaže da su Đilas i njegovi ljudi podgrijavali očekivanja da će da pobijede, pa sada ovaj rezultat smatraju lošim.

„Nemaju oni tu prostora i osnova, niti imaju neku kritičnu masu iza sebe da zahtijevaju promjenu vlasti na ulici… Niti je država Srbija slab sistem koji bi to dozvolio, to se sigurno neće desiti“ – jasan je Rajić, dodavši da očekuje da će njihovi protesni performansi brzo utihnuti.

BIĆE PONAVLJANJA GLASANJA NA NEKIM BIRAČKIM MJESTIMA

On takođe kaže da će vjerovatno biti ponavljanja na nekim biračkim mjestima, ali da je to sastavni dio izbornog procesa. Podsjeća i da su nakon svakih izbora od 2014. godine pravili postizborne proteste i demonstrirali protiv volje građana.

„Oni ne protestvuju protiv izbornog procesa, jer ne mogu, pošto su na svakom izbornom mjestu imali svoje predstavnike – od biračkog odbora do RIK-a. Dakle, vrlo je trasnaprentan proces i oni učestvuju u njemu i te zapisnike na biračkim mjestima su potpisivali njihovi kontrolori i predstavnici“ – ističe Rajić.

Eventualna ponavljanja, smatra on, ne mogu dovesti u pitanje ukupne rezultate izbora, koje ćemo zvanično imati za koju sedmicu.

I na kraju, naš sagovornik kaže da će Đilas imati silnih problema da nakon ovih izbora održi na okupu raznorodnu koaliciju koja broji jedanaest subjekata.

„Očekivanja koja su on i njegovi mediji podigli pred sopstvenim biračima tako visoka, da je kod njih došlo do razočarenja iako su oni ostvarili objektivno svoj izborni maksimum. Više od ovoga oni, ja zaista mislim, nisu mogli da ostvare“ – zaključio je ovom konstatacijom Predrag Rajić svoju sveobuhvatnu analizu izbora i trenutne  političke situacije u Srbiji.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.