Pozadina protesta Albanaca: Kurti preko Bujanovca spremio udar na Beograd!

0

Pod izgovorom da kreću u bitku protiv navodne diskriminacije, u Bujanovcu je prije dva dana organizovan protest na kojem se okupilo nekoliko stotina Albanaca. Sve što se čulo i vidjelo, međutim, bila je potvrda da je pravi povod okupljanja čisto politički, a da se istinski organizator nije popeo na binu, nego „diriguje“ iz Prištine.

Na skupu su se vijorile zastave Albanije i SAD, odata je pošta ubijenim teroristima iz tzv. OVPBM, a dominirali su napadi na vlast u Beogradu i apeli međunarodnoj zajednici da izvrši pritisak na Srbiju da im ispuni zahtjeve.

Da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti upleten u cio događaj, potvrđuje i to što je skup najavljen kada su se i Srbi spremali da u Kosovskoj Mitrovici protestuju protiv otvaranja mosta u tog gradu, za šta se Priština priprema. A jedan od glavnih promotera protesta bila je novoizabrana predsjednica Opštine Preševo Ardita Sinani, inače Kurtijeva savjetnica.

Protest Albanaca održan je dvije nedjelje od smjene vlasti u Bujanovcu i odlaska u opoziciju koalicije albanskih stranaka koje vode Nagip Arifi, Šaip Kamberi i Šćiprim Musliju. Previše je „slučajnosti“ da bi se povjerovalo u tvrdnje da je skup sazvan zbog navodno ugroženih prava Albanaca. Mnogo je više onih koji su uvjereni da je riječ o još jednom pokušaju destabilizacije situacije u regionu u režiji prištinskog režima, a pod patronatom Kurtija.

Zabranjena tuđa obilježja

Uprkos tome što zakon jasno propisuje koja obilježja i u kojim prilikama mogu da koriste nacionalne manjine, u Bujanovcu su se ponovo vijorile albanske zastave. Prema Zakonu o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, član 16, predviđa da manjinski narodi mogu da koriste nacionalne simbole i znamenja, ali oni ne mogu biti identični nacionalnim simbolima i znamenjima u drugoj državi.

– Uz znamenja i simbole nacionalne manjine, prilikom obilježavanja državnog praznika Srbije, ali i potvrđenog praznika manjine, obavezno se ističu državna zastava Srbije i mali grb Srbije, na način ustanovljen zakonom kojim se uređuje izgled i upotreba državnih simbola Republike – propisano je zakonom.

Premijer lažne države, naime, uporno pokušava da tenzije koje on stalno održava na sjeveru KiM, progoneći Srbe na sve načine, prenese i na jug centralne Srbije. Uz podršku svojih političkih pulena, u nekoliko navrata gurao je pitanje „preševske doline“ za briselski pregovarački sto, praveći lažnu paralelu između položaja Srba na KiM i Albanaca na jugu centralne Srbije. To mu je bila i jedna od omiljenih tema kad god je bio pritisnut da objašnjava zašto još nije formirana Zajednica srpskih opština, na koju se čeka 11 godina.

Otvaranje pitanja položaja Albanaca u Srbiji baš u ovom trenutku Kurtiju odgovara iz najmanje dva razloga. Prvo, bliži mu se predizborna kampanja u kojoj biračima nema ništa konkretno da ponudi, pa mu je neophodna „nova“ tema. Drugo, pokušava da Beograd i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića predstavi u očima međunarodne zajednice kao „loše momke“, a kako bi srpskoj strani pokušao da umanji pregovarački potencijal za neke naredne runde dijaloga.

Napustili fotelje posle 22 godine

U Bujanovcu je na lokalnim izborima pobijedila albanska partija Front za promjene, koja je zajedno sa srpskim i romskim partijama napravila vladajuću koaliciju.

Za novog predsjednika Opštine izabran je Arber Pajaziti, iz Fronta za promene, pa je tako posle 22 godine čelnu poziciju zauzelo novo lice. Dosad su se na toj funkciji smjenjivali Nagip Arifi i Šaip Kamberi, koji su i ovoga puta bili Kurtijevi favoriti.

Tako je i Šaip Kamberi, aktuelni poslanik u Skupštini Srbije, iznio niz optužbi, rekavši da „Beograd nastavlja sa starom navikom da Albance tretira kao neprijatelje, drugorazredne ljude koji ne zaslužuju učešće u institucijama“:

– Nastavilo se sa diskriminacijom, sa nepriznavanjem diploma, sa neintegracijom, sa pasivizacijom, sa ograničavanjem normalnog prostora za život, što je izazvalo talase migracija naših mladih ljudi. Istini za volju, zvanični Beograd, zabranom bilo kakvog stranog ili domaćeg ulaganja, i ekonomski diskriminiše ovdašnje Srbe.

Kako sva ta „diskriminacija“ izgleda u brojkama pokazuju podaci Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu.

– Prošle godine u Domu zdravlja u Bujanovcu od 45 novozaposlenih radnika 25 bili Albanci. Takođe, dvije doktorke iz Bujanovca su zaposlene u Zdravstvenom centru Vranje. Kada je u pitanju obrazovanje, obezbijeđeni su kompletni udžbenici za osnovno obrazovanje na albanskom jeziku, a čeka se dobijanje saglasnosti Albanskog nacionalnog savjeta kako bi se ušlo u proceduru štampanja udžbenika za srednje obrazovanje. Vlada Srbije je donijela Zaključak o renoviranju OŠ „Sami Frašeri“ u selu Lučane, opština Bujanovac – kažu u Koordinacionom tijelu.

Na kraju skupa pročitana je deklaracija kojom se od vlasti u Beogradu zahtijeva sprovođenje i poštovanje tri do sada potpisana sporazuma između Vlade Srbije i predstavnika Albanaca, sa posebnim akcentom na Plan od 7 tačaka iz 2013. o integraciji Albanaca.

– Pomenuti plan Vlada Srbije je usvojila 2013. godine i on je predviđao razgovore sa albanskim predstavnicima iz Preševa i Bujanovca. Razgovore je prekinuo tadašnji narodni poslanik Riza Haljimi iste godine. Uprkos više bezuspješnih poziva za nastavak dijaloga, preko Koordinacionog tijela, Albanci nisu odgovorili, ali je u međuvremenu sagrađeno vanbolničko porodilište u Preševu i zgrada Odeljenja Ekonomskog fakulteta iz Subotice u Bujanovcu 2015, što su bili njihovi zahtjevi iz Plana u 7 tačaka – podsjeća Nenad Mitrović, direktor Koordinacionog tijela.

Skup se završio sa obećanjem da će protesti biti nastavljeni. S druge strane, i organizatori iz Nacionalnog savjeta Albanaca u Srbiji bili su zbunjeni zbog neuobičajeno malog broja okupljenih, pa datum održavanja narednog protesta nije saopšten.

(Novosti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.