Panaotović: Vučić i Đilas treba da razgovaraju, to je alternativa podizanju tenzija, nemirima i bratomržnji!

0

Direktor Kulturnog centra Novog Sada i sociolog Bojan Panaotović ocijenio je u intervjuu za „Patriot.name“ da Aleksandar Vučić i Dragan Đilas treba da razgovaraju i da je razgovor uvijek blagotvoran kao alternativa podizanju tenzija, nemirima i bratomržnji.

On je ocijenio da dolaskom na sastanak kod Vučića, Đilas nije izdao opoziciju, veće je samo dokazao da je lukaviji i politički vještiji od većine ostalih.

Panaotović smatra da će srspka desnica „jahati“ na talasu rusofilije i sticati na tome poene, sve dok ne bi dobili kormilo države u ruke, kada bi okrenuli ploču.

 

Kako ocenjujete razgovor lidera SSP Dragana Đilasa i predsednika Aleksandra Vučića?

– Frapantno je danas slušati one koji godinama leleču i lamentiraju nad Srbijom kao „podeljenom zemljom“ i „raspolućenim društvom“, kako bacaju drvlje i kamenje na Đilasa zbog sastanka sa Vučićem. Šta oni žele da kažu? Da je dobro kada razgovaraju Šolc i Putin, Makron i Putin, na primer a jeres je kada razgovaraju Đilas i Vučić. Zagovornici takvog pristupa zapravo priželjkuju i guraju Srbiju ka nemirima i nestabilnosti. Srećom, takvi iracionalni politički neurastenici predstavljaju ubedljivu manjinu, a Srbija ima potencijal da očuva stabilnost. Vučić i Đilas treba da razgovaraju. Razgovor ne znači koaliciju, kolaboraciju, trgovinu ispod žita automatski ali je uvek blagotvoran kao alternativa podizanju tenzija, nemirima i bratomržnji.

Da li je Đilas izdao opoziciju?

– Đilas nije izdao opoziciju, samo je lukaviji i politički veštiji od većine ostalih. Sračunao je da je 60 mnogo više od 50 i da ne postoji ni teoretska mogućnost da opozicija preuzme vlast u Beogradu, te pokušava da izvuče prevremene(on to naziva ponovljenim) izbore u Beogradu. Teze o tome kako SNS ne bi imao legitimitet da formira beogradsku vlast jer bi prebezi iz opozicije značili prekrajanje izborne volje, smešne su, jer bi daleko manji legitimitet imala koalicija Zavetnika i Moramo, pristalica ODKB-a i NATO-a, branilaca kosovskog zaveta i zagovornika potrebe da se „amputira gangrenozna noga kako bi se spasilo čitavo telo…“. Rečju, daleko je logičnija koalicija SNS-a i POKS-a, nego Dveri i NDBG, na primer.

Da li će Srbija ipak na kraju uvesti sankcije Rusiji?

– Niko ne može da vidi budućnost i da sa sigurnošću tvrdi da li će Srbija uvesti sankcije ili ne. Čak i ako ih uvede i Rusi dobro znaju da je najduže odolevala i da je takvu stvar učinila uz prislonjen pištolj uz slepoočnicu. Ako se to i dogodi, biće to neka forma slična Mađarskoj, bez sankcija na energente i bez raspirivanja rusofobije koja poprima začuđujuće razmere u mnogim zemljama.

Desnica u Srbiji, nakon izbora, ulazi u parlament sa jakim proruskim narativom. Prethodno se više bavila gej paradom, Kosovom, regionom, porodičnim vrednostima. Da li će Srbija imati više štete ili koristi od te desne rusofilije?

– Desnica treba da bude zastupljena u parlamentu jer predstavlja deo srpskog biračkog korpusa. Oni će jahati na talasu rusofilije i sticati na tome poene. Ipak, kada bi dobili kormilo države u ruke, jamačno bi okrenuli ploču. Uostalom, kada se u jednom trenutku učinilo da će moći da formiraju vlast u Beogradu, namah su zaboravili na Rusiju i bili spremni da kreiraju vlast sa onima koji su za bezuslovno i bespogovorno uvođenje sankcija Rusiji i za koje je Putin Hitler. Ne svi, ali veći deo njih.

Zašto desne partije nisu izašle na jednoj listi i osvojile više procenata?

– Najracionije bi bilo da se desnica udružila i da je zajednički ušla u parlament. Da su tako uradili, danas bi bili druga po snazi politička grupacija u skupštini. Ipak, „Jedan Srbin, dve partije“, kaže stara poslovica. Sujeta je čudo. Takođe ne treba zaboraviti da je nedavno deda mraz opoziciji doneo cenzus od 3% bez koga bi mnogi i dalje grejali klupe za rezervne igrače van parlamenta.

Kanselovanje Rusije je u toku. Srbija će se naći potpuno u zapadnoj sferi uticaja. Kakva nas sudbina čeka?

– Zapad može da kenseluje Rusiju i rusku kulturu, ali time neće popraviti ekonomiju Evrope, neće ugrejati stanove u Holandiji i Nemačkoj za koje jedan ministar nedavno reče da treba da budu noću na 15 stepeni, a danju na 19, neće sprečiti zatvaranje fabrika i radnih mesta u pogonima koji ne mogu bez gasa… mi ne treba da učestvujemo u kenselovanju bilo koga, ali treba da pragmatično i racionalno sledimo interese naše zemlje. Dostojevskog, Puškina, Čajkovskog, Gorkog, Jesenjina… možete kenselovati samo na svoju štetu.

Da li je rat u Ukrajini uvod u Treći svetski rat?

– Mnogi tvde da je Treći svetski rat već otpočeo. Treba se moliti Tvorcu za mir. I za prestanak bratobilačkog rata Rusije i Ukrajine. Naravno, po sredi je rat Rusije i eksponenata određenih centara moći Zapada, a narod u Ukrajini je kolateralna šteta. No, bilo kako bilo treba se intenzivno moliti za mir u svetu i praktično, politički, građanski, intelektualno i na svaki drugi način delati u smeru mira.

(patriot.name)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.