Obuke za sticanje digitalnih kompetencija pohađalo 30-oro djece iz RE populacije, pravna pomoć pružena za 40 porodica

0

Savjetodavna pravna pomoć u vezi sa problemima ličnih dokumenata pružena je za 40 romskih i egipćanskih (RE) porodica, obučeni su ambasadori obrazovanja među RE djecom, a obuke za sticanje digitalnih kompetencija pohađalo je 30 polaznika.

To su rezultati projekta Digitalno obrazovanje i pravna podrška RE djeci – DigiLaW, koji sprovodi Pravni centar, a koji je podržan od Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2. ReLOaD finansira EU, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa 14 lokalnih samouprava, među kojima su Glavni Grad Podgorica, Opština Zeta, Opština Danilovgrad i Prijestonica Cetinje čineći klaster “Središnji region”.

Iz Pravnog centra su saopštili da u Crnoj Gori brojni pripadnici romske i egipćanske (RE) populacije još uvijek nemaju pravo na državljanstvo, odnosno nemaju zakonom priznatu vezu pojedinca sa državom.

„U Podgorici živi najveća romsko-egipćanska zajednica. Zbog toga smo prošle godine pokrenuli projekat DigiLaw, osmišljen s ciljem da upravo podgoričke romske i egipćanske porodice, kao ciljnju grupu, ohrabri da školuju djecu, što u mnogim slučajevima podrazumijeva prethodno rješavanje njihovog pravnog statusa. Danas rezimiramo uspjehe projekta s namjerom da podignemo svijest i o važnosti daljih koraka u tom pogledu“, poručili su iz Pravnog centra.

Pojasnili su da su kroz projekat DigiLaw sprovedene aktivnosti pružanja pravne pomoći u regulisanju pravnog statusa koji djeci iz RE porodica omogućava uključivanje u predškolski i školski vaspitni i obrazovni program.

„Savjetodavna pravna pomoć i podrška u vezi sa problemima rješavanja apatridije i nedostatka ličnih dokumenata pružena je za 40 romskih i egipćanskih porodica. Projektom su realizovane aktivnosti kojima se i đaci i roditelji ohrabruju da istraju u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju kroz formiranje grupe tzv. ambasadora obrazovanja“, navodi se u saopštenju.

„Cilj obuka za ambasadore obrazovanja jeste osposobljavanje mladih Roma i Egipćana da postanu aktivni članovi zajednice tako što će u svojoj zajednici promovisati važnost obrazovanja, inkluzije, rodne ravnopravnosti, ljudskih prava i društva jednakih prava za sve. Takođe, osposobljavali su se za pružanje podrške vršnjacima u savladavanju prepreka u školi, te za podsticanje mlađe djece na učenje i dalje usavršavanje“, pojasnili su iz Pravnog centra.

Proteklih mjeseci, ambasadori obrazovanja su, kako je saopšteno, posjetili brojne porodice, razgovarajući sa njima o važnosti obrazovanja i upisa djece u osnovne škole, kao i ohrabrivanju nastavka školovanja.

„Ovaj projekat imao je za cilj podizanje svijesti o ključnim vrijednostima obrazovanja u RE zajednici na Koniku. Uz podršku Romskog savjeta, izabrali smo četvoro srednjoškolaca – dvije djevojčice i dva dječaka – koji su kroz projektne aktivnosti obučeni da postanu pravi ambasadori obrazovanja u svojoj zajednici. Naši ambasadori su posjetili 40 RE porodica, razgovarali sa roditeljima i djecom o važnosti osnovnog obrazovanja, ali i o bitnosti nastavka školovanja upisom u srednje škole“, navodi se u saopštenju.

Romski savjet je pružio podršku u selekciji polaznika za obuke usmjerene ka sticanju i razvoju digitalnih ključnih kompetencija, a obuke je pohađalo 30 polaznika, od čega 6 djevojčica i 24 dječaka, od šestog razreda osnovne do trećeg razreda srednje škole.

Iz Pravnog centra su upozorili da se i tu pokazalo da mnogo manje djevojčica RE populacije učestvuje u procesu obrazovanja u odnosu na dječake.

„Sticanje digitalnih kompetencija tokom redovnog školovanja projekat prepoznaje kao ključno za uspjeh na savremenom tržištu rada, stoga je jedna od projeknih aktivnosti bila upravo obuka u ovom području s ciljem da mlade Rome i Egipćane s tako stečenim kompetencijama učini konkurentnim na tom tržištu“, poručili su iz Pravnog centra.

Iako je tematski fokusiran na obrazovanje, kako je saopšteno, doprinosom rješavanju pravnog statusa RE porodica u riziku od apatridije kroz pružanje pravne pomoći projekat je doprinio i poboljšanju njihovog pristupa drugim pravima, od ostvarivanja prava iz oblasti socijalnog stranja, imovinskih prava, te prava na rad i boravak.

„Usljed nedostatka dokumentacije, djeca apatrida često nijesu uključena u obrazovni sistem Crne Gore, pri čemu su najugroženija ona djeca koja nijesu upisana u matične knjige rođenih“, kazali su iz Pravnog centra.

Jasni su da je obrazovanje ključni element za prevazilaženje ranjivosti RE populacije, jer djeca bez obrazovanja, kako su pojasnili, ne razvijaju potencijale, a kad odrastu osuđeni su na slabo plaćene poslove, zbog čega teško izlaze iz začaranog kruga siromaštva i društvene marginalizacije.

Kroz projekat DigiLaw snimljena su tri video spota koja tematizuju besplatnu pravnu podršku koju NVO Pravni centar pruža pripadnicima RE populacije; poziv roditeljima/starateljima da je osnovnoškolsko obrazovanje obavezno i da upisuju svoju djecu u osnovnu školu i poziv svršenim osnovnoškolcima da nastave obrazovanje upisom u srednju školu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.