Početak izgradnje auto-puta Beograd – Zrenjanin očekuje se 20. februara iduće godine, rečeno je nakon sastanka ministra građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja Tomislava Momirovića sa predstavnicima grada Zrenjanina i direktorom Koridora Srbije Aleksandrom Antićem.

Planirana dionica auto-puta biće dugačka 105 km, a 36 km ovog auto-puta direktno je vezano za Zrenjanin i izgradnja će trajati nekoliko godina.

„Vrijedno radimo na tome da bismo mogli da potpišemo komercijalni ugovor, da bismo mogli da dovedemo investitora na trasu, da bismo mogli da eksproprišemo teren koji će sjutra biti auto-put i mislim da se približavamo kraju samog tog procesa“, rekao je Momirović nakon sastanka.

Planom je predviđena i izgradnja tri petlje, gradiće se 21 nadvožnjak, odnosno propust koji će omogućiti veze sa postojećim saobraćajnicama i veze sa atarskim putevima kako bi nesmetano mogla da se odvija poljoprivredna proizvodnja.

Od petlje Ečka biće 51 km do auto-puta Beograd-Subotica, 44 km do auto-puta od Beograda ka Šidu preko Fruškogorskog koridora, odakle će biti 21 km dužine auto-puta do Rume.

Momirović je odgovarajući na pitanje novinara nakon prethodno održanog sastanka sa inspekcijskim organima u fabrici Linglong, takođe komentarisao izveštavanje medija o uslovima u kojima rade vijetnamski radnici u fabrici Linglong i okarakterisao ih kao netačne, kao i da je Ministarstvo svakome od njih ponudilo pomoć ukoliko žele da se vrate u svoju zemlju ukoliko se ne osećaju sigurno, te i da niko od radnika to nije iskoristio.

„Mi kao Vlada Republike Srbije ne možemo na taj način da tretiramo naše investitore, mi moramo da im damo podršku kako bi oni realizovali svoje infesticije u skladu sa zakonom naše države, što ova kompanija poštuje“, rekao je Momirović.

Momirović se zahvalio inspekciji, kao i investitorima i naglasio da će ova investicija doneti veliki broj radnih mesta gradu Zrenjaninu.

Gradilište Linglong najkontrolisanije u Srbiji

Trideset redovnih i dvadeset vanrednih inspekcijskih nadzora u sektoru građevinarstva izvršeno je do sada na gradilištu buduće fabrike Linglong u Zrenjaninu, izjavio je Momirović posle održanog sastanka sa gradonačelnikom Zrenjanina Simom Salapurom i predstavnicima Linglonga. Na održanom sastanku analizirani su svi dosadašnji građevinski inspekcijski nadzori i ustanovljeno je gradilište fabrike kompanije Linglong spada među najkontrolisanije u Srbiji.

„Do sada je izvršeno više od pedeset inspekcijskih nadzora ovog gradilišta, samo iz sektora građevine i infrastrukture. Ovo je najkontrolisanije gradilište u Republici Srbije i do sada nisu utvrđene bitnije nepravilnosti u dosadašnjem radu. Ono gde su bile nepravilnosti, predstavnici kineskih kompanija su postupali po nalozima naših inspekcija“, rekao je Momirović.

Momirović je napomenuo, kako navodi, da prilikom nedavne medijske afere u vezi s vijetnamskim radnicima, Vlada Republike Srbije je ponudila pomoć i podršku vijetnamskim radnicima da se vrate u zemlju iz koje su došli, ako se u Srbiji ne osećaju sigurno.

Tagovi