Mitropolit Joanikije: Oni koji pričaju da se vjeronauka ne treba učiti u školama su antievropski nastrojeni i ugrožavaju sekularnost države
Mitropolit crnogorsko primorski, nakon što je jutros odslužio Liturgiju, osvrnuo se na komentare pojedinih istaknutih članova u našem društvu, kako je vjeronauka nešto zaostalo i prevaziđeno i da „ugrožava evropski put Crne Gore“.
Mitropolit tvrdi da je to potpuno suprotno od istina, kao i da se u većini evropskih država vjeronauka izučava u osnovnim i srednjim školama.
“Roditelji koji žele da njihova djeca uče vjeronauku, imaju to pravo i država je dužna da im to pravo obezbijedi, i to u osnovnim državnim i srednjim školama, kao građanima svoje zemlje. To je pravo i roditelja i djece, koje niko osporiti ne može! I upravo oni koji to pričaju, oni su najviše antievropski i oni najviše ugrožavaju sekularni karakter države, jer sekularnost države podrazumijeva da svi imaju ista prava. Većina naroda u Crnoj Gori je vjerujuća, bez obzira da li pripada pravoslavnoj ili islamskoj ili katoličkoj vjeri, većina naroda je vjerujuća i i moramo saopštiti da je to pravo nažalost uskraćeno.”
Konstatovao je da to pravo ne omogućava Temeljni ugovor, jer on to ne može da obezbijedi, nego zakoni u državi moraju da obezbijede slobodu za vjersku nastavu u osnovnim i srednjim školama.
“Eto u kakvom društvu živimo! Ali to nama ništa nije neobično, uvijek je Crkva imala dosta prepreka u ovome svijetu, dosta nerazumijevanja. Ako Gospoda i Spasitelja našega Isusa Hrista, u vrijeme Njegovog propovjedanja Jevanđelja na zemlji, mnogi nijesu razumjeli, ne samo da ga nijesu razumjeli nego su bili direktno protiv Njega, ne znajući zbog čega, ako je On u ovome svijetu primio i nerazumijevanje i klevete i raspeće, i stradanje i smrt, a šta mi drugo da očekujemo?! Dakle, kada vas ne razumiju i kada vas klevetaju, a to čine svakodnevno, budite sigurni da je to znak da ste na pravome istinskome putu Božjem”, besjedio je Mitropolit.
Dalje je poučio sabrane da je put Božiji spasonosni, jer je Gospod sišao do našega neznanja, nerazumijevanja i do naših nesporazuma, da bi sve to iscijelio, da bi nas preporodio sve zajedno i da bi ono što je razdijeljeno objedinio. Po njegovim riječima sveštenička služba u tom pogledu ima veliki značaj, da izmiri one koji su zavađeni, koji se ne razumiju, da ih objedini, da ih privede poznanju istine i da ih oslobodi od svega onoga što porobljava čovjeka, a najviše ga porobljava grijeh i tama i nerazumijevanje. Sveštenici su dužni da se mole za sve, za vjerne, za prijatelje, a pogotovo za neprijatelje, jer tu molitvu Bog najviše voli i obdaruje i onoga ko se moli i oplemenjuje i onoga za koga se molimo.
“I to smo dužni činiti, ponajpre sveštenici, ali ne samo oni, nego i svi hrišćani! Da izbacimo svaku mržnju, svaku osvetu, svaku pakost, svako zlopamćenje, iako ponekad je teško izdržati, ali treba. I naravno to će nam Bog primiti kao znak naše vjere i pomoći će svima. Hrišćani treba da se mole i za sebe i za svoje bližnje, i za prijatelje i za neprijatelje, i za cio svijet, a posebno sveštenici.”
Na kraju Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije je još jednom čestitao novom svešteniku, koji ima veliku obavezu, kao rektor da vodi Cetinjsku bogosloviju, da ta škola funkcioniše na najbolji mogući način, i kao sveštenik da se moli Bogu, vrši Svete službe Božije i napasa vjerno stado koji mu je Bog povjerio.
“Draga braćo i sestre, veliki je ovo momenat, Gospod nam je dao da danas dobijemo novoga sveštenika, oca Blagoja Rajkovića, koji je nedavno postavljen za novoga rektora Cetinjske bogoslovije. Velika je služba koju on vrši i koju će vršiti. Da se pomolimo Bogu za njega, i mi u oltaru i vi u hramu, svi zajedno, da Gospod nispošalje blagodat svoga Presvetoga Duha, da ga učini sveštenikom Crkve Božije, da ga obuče u silu sa visine. Da ga obdari i Božanskom istinom i ljubavlju i dobrotom, i smirenjem i trpljenjem da bi mogao časno i čestito i do kraja nositi krst svešteničke službe i sve ono što uz nju ide. Amin, Bože daj!”
Da djecu ne maltretiraju sa nebulozama u školama. Crkva da sama organizuje škole pa ako neko hoće to da sluša neka u te škole ide. Nije u pitanju religijski aspekt vjeronauke, već demagoški pristup zastarelih shvatanja o prirodi svijeta u kojem živimo. Crkvene dogme i načela su nastala prije 2000 godina a neka su shvatanja starija od 4000 hiljade godina. U međuvremenu svijet je napredovao i mnoge stvari se danas drugačije i ispravno posmatraju. Crkva nije išla u korak sa vrmenom pa bi vjeronauka u građanskim školama bilo u sukobu sa programom obrazovanja nastalom na naučnim principima. Da Crkva osvježi svoje principe i uskladi se sa civilizacijskim dostignućima. Ništa u ovom svijetu ne stoji, već se sve mjenja. Da Crkva ide u korak sa vremenom i da se takođe mijenja.
U religijskom smislu možemo reći da je mijenjanje svijeta dokaz da je Stvorac živ. Kada bi kosmos bio stacionaran i kada se svijet nebi mjenjao i kada bi sve bilo statično, onda bi mogli reći da je stvorac umro. Dakle, Crkva mora da se mjenja i usavršava. Nije dobro što zaostaju u društvenom razvoju.
Nije problem vjeronauka. Problem ste vi i vaše služenje drugoj državi.