Srbiji je imperativ zaštita interesa Srba u Crnoj Gori, da mogu da ostvaruju svoja prava, na šta nas i Ustav Srbije obavezuje – da štitimo interese srpskog naroda bilo gdje u svijetu, a posebno tamo gdje je na svojim vjekovnim ognjištima, poručio je u intervjuu za BORBU potpredsjednik Vlade Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević.
Vučević je istakao da su budući odnosi između dvije države i status srpskog naroda u Crnoj Gori, pitanja za zvaničnu Podgoricu, te da Srbija po tom pitanju ima jasne stavove.
Dodao je da Srbija poštuje Crnu Goru, ali da mora da štiti prava srpskog naroda bilo gdje u svijetu.
On se osvrnuo na reakcije iz regiona na njegovu izjavu „da će se Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji obiti o glavu priznanje tzv. Kosova“ koja ga, kako tvrdi, nisu iznenadile, jer Srbija mora svima u regionu da bude krive za sve, naročito kada ekonomski napreduje.
Vučević je ponovio da je Srbija, na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, garant mira i stabilnosti u regionu. Naglasio je potrebu za ubrzanim ekonomskim razvojem regiona, a kao priliku za takav civilizacijski iskorak vidi ekonomski inicijativu Otvoreni Balkan koja postoji i nastavlja da ostvaruje brojne rezultate, nazavisno od ličnih stavova pojedinih regionalnih državnika.
Ipak najveća brigu za srpskog ministra odbrane predstavlja situacija na Kosovu i Metohiji gdje Aljbin Kurti ne želi da odustane od svog nauma da protjera Srbe sa vjekovnih ognjišta. Kako naglašava, napetost je ogromna i najmanji incident može da dovede do kolapsa ili eskalacije. Srbija će pokazati odlučnost da sačuva svoj narod na Kosovu i Metohiji i stoga Vučević moli da niko to ne provjerava.
1. Mnogi u regionu su istrgli iz konteksta Vašu izjavu da će se Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji obiti o glavu priznanje tzv. Kosova i predstavili je kao Vašu otvorenu prijetnju tim zemljama i dokaz velikosrpskog hegemonizma? Kakav je Vaš komentar na tu svjesnu manipulaciju iz pojedinih regionalnih centara koji imaju dvojake aršine kada se radi o poštovanju međunarodnog prava?
– Reakcija nije ni nova, ni neočekivana. U cijelom regionu se postupa po istoj matrici – Srbija im je kriva za sve, posebno kada ekonomski jača i napreduje, i kada ostvaruje daleko bolje rezultate od svojih komšija. Optužuju nas se za sve i svašta, a najviše i najčešće za hegemonizam. Pojedinci u svemu vide velikosrpski hegemonizam. Srbija je čvrsto na bedemu odbrane međunarodnog javnog prava, poštovanja principa i povelje Ujedinjenih Nacija. Svjedoci smo velikog licemjerja i hipokrizije u međunarodnoj zajednici, oni koji žučno brane suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, na primjeru Srbije su teritorijalni integritet agresivno rušili. Jako su opasne te igre međunarodnim javnim pravom. Ali za Srbiju su to neprikosnovena prava, poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, i poštovanje ljudskih prava. I Srbija to od početka dosledno pokazuje, i nastaviće da se bori za dijalog i iznalaženje kompromisnog rješenja za odnose na Kosovu i Metohiji, i u punom kapacitetu sve naše institucije rade na očuvanju dijaloga sa Prištinom pod okriljem Evropske Unije. Čak i kada taj razgovor više liči na monolog nego na dijalog, i nema objašnjenja zašto više od 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma nemamo formiranu Zajednicu srpskih opština.
2. Kada možemo očekivati da odnosi između Beograda i Podgorice konačno budu na kvalitativno višem nivou, na zadovoljstvo građana obje države?
– Mi poštujemo Crnu Goru i bavimo se pitanjima koja se tiču položaja našeg naroda. Ja se iskreno nadam da opet nećemo imati situaciju da nečija politička neodgovornost učini da se unazade odnosi između naših država.
3. Kakav je Vaš stav na to što se legitimnim politčkim predstavnicima Srba u Crnoj Gori zabranjuje ulazak u Vladu (od strane domaćih i međunarodnih faktora), pod optužbom da rade za interese Beograda? Samim tim, možemo li bez učešća koalicije Za budućnost Crne Gore u budućoj vlasti, očekivati poboljšanje odnosa između Srbije i Crne Gore i statusa srpskog naroda u Crnoj Gori?
– U Sjevernoj Makedonoji 25 odsto Albanaca ima 50 odsto vlasti, a u Crnoj Gori 30 odsto Srba ne može da ima jedno ili dva ministarstva. I ne smijete ni da pitate za njihova prava jer se to odmah tumači kao miješanje u njihove unutrašnje stvari, a u pitanju je samo iznošenje činjenica. Što se tiče budućih odnosa između dveju država i statusa srpskog naroda u Crnoj Gori, to su pitanja za zvaničnu Podgoricu. Naša politika je jasna i nedvosmislena, posle mnogo decenija. Nama je imperativ zaštita interesa Srba u Crnoj Gori, da mogu da ostvaruju svoja prava, na šta nas i Ustav Srbije obavezuje – da štitimo interese srpskog naroda bilo gdje u svijetu, a posebno tamo gdje je na svojim vjekovnim ognjištima. Prije nekoliko dana smo svečano obilježili 15. septembar, Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Predsjednik Vučić se zahvalio svim Srbima što nose srpsku zastavu, posebno tamo gdje je nije lako nositi. A očigledno je da Srbi u Crnoj Gori nekome “nisu dobri” jer se ne odriču svog srpstva, svog Beograda, i ne mrze srpsku ujedinjujujuću politiku.
4. Kako vidite region u bliskoj i srednjoročnoj budućnosti? Mogu li preovladati snage koje se zalažu za mir i stabilnost ili je izglednije da će vjetar u jedra dobijati oni koji se ponašaju destruktivno?
– Srbija, na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem potvrđuje da je garant mira i stabilnosti u regionu za koji se koristi sintagma “bure baruta”. Vjerujem da možemo zadržati mir u regionu, ne samo zato što je to važno za nas, već i za sve druge. Mir i stabilnost regiona nema alternativu. Potrebno je izbjegavati provokacije, razgovarati, insistirati na ubrzanom ekonomskom razvoju. Izazovi su veliki, geopolitička situacija se mijenja iz sata u sat, i pitanje je šta će sjutra donijeti.
5. Kakva je budućnost inicijative Otvoreni Balkan? Da li je nakon distanciranja Edija Rame Otvoreni Balkan djelimično paralizovan ili ipak ima perspektivu?
– “Otvoreni Balkan” postoji i nastavlja da ostvaruje brojne rezultate poput integrisane naplate putarine, i drugih benefita za privredu i građane. Sami građani sve to vide i u velikom broju podržavaju, i ja bih na to stavio fokus a ne na nečiji lični stav. Uostalom, inicijativa je i pokrenuta u namjeri da se ostvari slobodan protok ljudi, robe, usluga i kapitala, da se region brže razvija i poboljša život ljudi u njemu. Mi smo u 21. vijeku, a obezbjeđivanje četiri slobode olakšavaju dobijanje radnih dozvola, liječenje, studiranje, putovanje … Mi smo odgovorni političari, i naša obaveza je da pokažemo da u region možemo da napravimo drugačiju atmosferu i uslove za život i rad, za mlade koji ovdje treba da grade svoju budućnost. Mi ovakav pristup imamo prema svim našim susjedima i naš najvažniji interes je očuvanje mira i stabilnosti u regionu, i intenzivna saradnja u svim oblastima.
6. Očekujete li nastavak nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji od strane režima Aljbina Kurtija? Na koji način Srbija može zaštititi Srbe u pokrajini, a da ne dođe u sukob sa NATO paktom što Kurti svjesno teži da izazove?
– Srbija će zatražiti posebnu sjednicu Savjeta bezbednosti o Kosovu i Metohiji, zbog situacije u južnoj srpskoj pokrajini. Poslednja hapšenja trojice Srba, u jednom danu, pod fabrikovanim optužbama primjer su novog Kurtijevog terora, zastrašivanja i unošenja nemira među Srbe koji ne žele da napuste svoja ognjišta. Napetost je ogromna, i najmanji incident može da dovede do kolapsa ili eskalacije. Zabrinuti smo za bezbjednost srpskog naroda, jer je etničko čišćenje osnova politike Kurtijevog režima, i svakim danom pokazuje da ostvaruje svoje prijetnje. Stalno imate zastrašivanja, hapšenja, pucnjave, nasilje, gašenje Telekoma, zabrana uvoza hrane i ljekova iz centralne Srbije .. Samo onaj ko to ne želi da vidi može da se pravi da ne razumije šta se dešava. Mi činimo sve da obezbijedimo elementarne uslove za naš narod da nastavi da živi na svojim vjekovnim ognjištima. Imamo podatke da oni spremaju novi paket naoružanja od jedne velike države. Ono što zovu Kosovske snage bezbjednosti nastavljaju da transformišu u takozvanu kosovsku vojsku, koja ne smije da postoji. Dobili su ozbiljne sisteme, imaju treninge i obuke na tim oružjima. Iskreno se nadam da KFOR neće dozvoliti avanturizam Aljbina Kurtija. U pitanju je bezbjednost cijele države, a mi smo nedvosmisleno pokazali odlučnost da čuvamo svoj narod na Kosovu i Metohiji. Molim da niko to ne provjerava. Vidite da poslednjih dana iz Prištine stižu ozbiljne prijetnje miru. Nakon neuspjeha poslednje runde dijaloga u Briselu, zbog odbijanja Kurtija da prihvati kompromisni predlog EU o putu normalazacije odnosa.
Nakon izbora u CG ništa se za Srbe u pozitivnom smislu nije promenilo.
Crna gora je otpisana država,čiju vlast sastavlja zapad. Uskoro će biti poklonjeni Kurtiju da budu velika Albanija.
E propalo se, kad nas ovakvi i slični „brane“.
Srbi u Crnoj Gori su ponosni i ne daju na sebe.
E moj prijatelju sam si sad rekao zasto srbi nisu dobri, jer se ne odricu beograda. Dokle god im bude glavni grad druge drzave vazniji od grada gdje su rodjeni ili gdje zive ili naravno Podgorice uvijek ce to biti najveci problem. Nije normalno da se tetka voli vise od majke.
Stvarno ti je odgovarajući nadimak. U Beogradu i Srbiji kompletna vrhuška dps-a posjeduje nekretnine i biznise na ekskluzivnim lokacijama. A Srbi iz CG nemaju ni posao u najvećem broju slučajeva. Dps – u su dakle Beograd i Srbija najbliži, ali ih niko ne optužuje za izdaju Crne Gore.
Srbi gde god da su veruju u svoje rukovodstvo i u politiku Srbije i zele dobro susedske odnose
Puno podrške Srbima u Crnoj Gori, Srbi u dijaspori su ubek bili i ostaće velika snaga Srbije!
I ovo seljačko govedo je poreklom iz CG!