Kurti anksiozan: Mogućnost povratka Trampa u Bijelu kuću ispunjava evropske lidere “stresom i anksioznošću“
Rastuća mogućnost povratka Donalda Trampa u Bijelu kuću ispunjava evropske lidere “stresom i anksioznošću”, velikim dijelom zbog sklonosti bivšeg predsjednika SAD naglim i neočekivanim zaokretima u politici, izjavio je premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti u intervjuu za portal Semafor.
Kurti je takođe ocijenio da bi njegovi loši odnosi sa Ričardom Grenelom, koji je bio specijalni Trampov izaslanik za pregovore Kosova* i Srbije, „mogli predstavljati izazov“, ako bi Grenel ponovo dobio visoku spoljnopolitičku poziciju ili poziciju u nacionalnoj bezbjednosti u novoj Trampovoj administraciji.
Kurti je pozvao zapadne zemlje da olakšaju put Kosova* ka pridruživanju NATO i Evropskoj uniji, ukazujući na povećanu potrošnju za odbranu koja iznosi dva odsto BDP-a, što je cilj koji je zapadni vojni savez postavio za svoje članice. „Zaslužujemo više“, rekao je.
Rizik od geopolitičke krize na Balkanu konstantno brine Zapad: Srbija i Kosovo* koje je proglasilo nezavisnost 2008. konstantno su u zavadi, pri čemu Priština traži od Beograda da prizna Kosovo* kao suverenu državu, dok Srbija tvrdi da Kosovo* loše tretira svoju srpsku zajednicu, piše Semafor.
Kurti je rekao da dosad neviđena polarizacija u SAD sve više postaje pitanje za evropske lidere, koji moraju da se bore sa neizvjesnošću koja okružuje američku politiku na isti način kao i američki političari:
„Postoje određeni aspekti upravljanja i kreiranja politike, i javnog mnjjenja sa kojim se SAD danas suočavaju po prvi put“, rekao je on.
Govoreći na marginama skupa u jednom istraživačkom centru za globalna pitanja u Londonu, Kurti je rekao da je malo vjerovatno da će se dugoročna podrška SAD Kosovu* promijeniti, ali da moguči „povratak predsjednika Trampa… izaziva i određeni stres i anksioznost širom kontinenta, a ni na Kosovu* nije drugačije“.
Problem, nastavio je, nije u tome što „može da se desi nešto loše“, već „strijepnja od nečega nepoznatog“.
„Jednostavno rečeno šta će oni (SAD) uraditi i kako će razmišljati, i kako određena hitnost može oteti čitav dnevni red, to je ono o čemu ljudi najviše brinu“, dodao je.