Krajem sedmice počinju pregovori o povećanju plata prosvjetara

0

Pregovori Sindikata prosvjete i Vlade počeće do kraja sedmice, potvrdio je Dnevnim novinama predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore u Uniji slobodnih sindikata Zvonko Pavićević. Prosječna plata u prosvjeti je oko 485 evra, zbog čega prosvjetari traže povećanje od 10 odsto, što bi budžet prema njihovoj procjeni koštalo oko 5,5 miliona evra.

“U toku su dogovori oko termina, ali četvrtak, petak ove sedmice sješćemo za pregovarački sto. Tražimo povećanje plata za 10 odsto za oko 13.000 ljudi, što bi bio godišnji neto izdatak u budžetu od 5,5 miliona evra”, pojasnio je Pavićević, istakavši da je to minimum ispod kojeg ne mogu ići.

On naglašava da su odustali od linearnog usklađivanja zarada, što su tražili krajem prošle godine kada su im pregovori propali.

“Tada smo tražili usklađivanje sa Zakonom o javnoj upravi i u načelu smo postigli dogovor sa resornim ministarstvom, ali je na kraju Vlada odustala od toga. Sada tražimo u prosjeku povećanje od oko 10 odsto. Dakle, nismo išli linearno. Negdje smo išli više, negdje manje, da bi zadržali taj raspon između stručnih sprema i nivoa kvalifikacija, jer imamo zaposlene u školama, vrtićima, resursnim centrima, javnoj upravi…”, objasnio je Pavićević i dodao da ovaj put neće odustati, jer se, kako kaže, prosvjeti mora povećati plata.

Novca ima, kaže Pavićević, jer ako Vlada ima da dijeli zaslužnima stanove i ekstra povoljne stambene kredite, može i da poveća zarade prosvjetarima koji primaju ispod prosječne zarade u Crnoj Gori.

“Ovaj put ćemo se radikalnije boriti za ono što mi tražimo, a smatramo da je konačno krajnje vrijeme, poslije svega ovoga što se radi, davanja stanova, kredita, garancija… Mora se naći novac za prosvjetu, jer svi to govore od predsjednika preko premijera da se mora ulagati u prosvjetu, ne samo u infrastrukturu nego i u standard zaposlenih. Tražimo od njih da pređu sa riječi na djela”, naglasio je Pavićević.

Iako, kako kaže, po zakonu ne bi mogli da štrajkuju jer su ih svrstali u grupu sa zdravstvenim radnicima, policijom, komunalcima koji moraju organizovati minimum procesa rada, jer je osnovno obrazovanje obavezno, Pavićević ne isključuje ni taj oblik borbe.

“Pregovaramo i oko minimuma procesa rada, da se konačno utvrdi. U svakom slučaju obavijestićemo članstvo i javnost sa onim što tražimo i pozvati ih, ako zatreba, da nam pomognu i podrže naše zahtjeve na način na koji se dogovorimo. Ne isključujem nijedan način sindikalne borbe, a sve zavisi od toka pregovora koje ćemo ubrzo započeti”, rekao je Pavićević.

On je podsjetio da je posljednje povećanje zarada zaposlenima bilo 2016. godine, kada su im zarade povećane za nešto više od pet odsto.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.