Ministar vanjskih poslova Filip Ivanović je, drugog dana radnog boravka u Vašingtonu, gostovao na Institutu za izučavanje diplomatije na Džordžtaun Univerzitetu. Govoreći o prošlosti Zapadnog Balkana i izazovima koji su pratili različite periode istorije, naglasio je da je pridruživanje EU zapravo najbolji način za unaprjeđenje razvoja društava i postizanje jedinstva i prosperiteta na ovom prostoru”.
Predstavio je i ciljeve vanjske politike nove Vlade, naglasivši posvećenost regionalnoj saradnji i dobrosusjedskim odnosima, kredibilnom članstvu u NATO i aktivnostima na multilateralnom planu, a posebno se osvrnuo na ključni prioritet – pridruživanje Crne Gore Evropskoj uniji.
Predstavio je tok pregovaračkog procesa sa EU koji traje 12 godina, pojasnivši novu metodologiju i fokus na poglavljima 23 i 24, te posvećenost Crne Gore sprovođenju reformi i ispunjavanju kriterijuma za članstvo.
“Ministar je naglasio da je Crna Gora predvodnik u procesu pridruživanja EU, istakavši da je to prepoznato i od strane Unije i zemalja članica, ocijenivši da Crna Gora želi da iskoristi pozitivan
aktuelni momenat i da bi mogla da završi pregovarački proces ubrzanom dinamikom”, saopšteno je iz Ministasrtva.
Odgovarajući na brojna pitanja studenata, ministar je govorio o značaju i prednostima članstva u NATO, odnosima SAD-a i Crne Gore, ulozi SAD i EU u očuvanju bezbjednosti i jačanju sigurnosti u regionu, uzrocima i posljedicama tzv. odliva mozgova u protekloj deceniji, kao i brojnim drugim, aktuelnim, izazovima.
Ministar se, drugog dana radnog boravka u Vašingtonu, sastao i sa Constanze Stelcenmuler, direktorkom Centra za Sjedinjene Američke Države i Evropu Brukings Instituta.
U fokusu razgovora bili su vanjskopolitički prioriteti 44. Vlade, sa posebnim osvrtom na reforme u okviru procesa evropske integracije.
Ministar je informisao o rezultatima koji vode napretku u poglavljima 23 i 24, podsjetivši na nedavno imenovanje Vrhovnog državnog tužioca, kompletiranje Sudskog savjeta i imenovanje sedmog sudije Ustavnog suda, kao i glavnog pregovarača.
Tokom sastanka je, sa saradnicima Brukings Instituta razgovarao i o drugim temama, poput rata u Ukrajini i njegovom uticaju na proces proširenja EU, značaju pojedinih pregovaračkih poglavlja i uslovima za njihovo zatvaranje, kao i očekivanjima podrške od američke Vlade, te ulozi dijaspore u društvenim i razvojnim procesima u Crnoj Gori.