Halucinacije, mucanje, koma: Misteriozna bolest u Kanadi, ljekari nemaju objašnjenje

0

Ljekari u Kanadi susrijeću se sa sve više pacijenata koji pokazuju simptome slične Krojcfeld—Jakobovoj bolesti („kravljem ludilu“), rijetkom fatalnom stanju koje napada mozak.

Međutim nakon analiza i testova, ono što su pronašli prilično ih je zbunilo.

Prije dvije godine, na 40. godišnjicu braka, penzioner Rodžer Elis iz kanadske pokrajine Nova Škotska imao je napad i srušio se u kući iako je do tog trenutka bio potpuno zdrav.

Njegov sin, Stiv Elis, kaže kako se nakon tog kobnog dana zdravlje njegovog oca, koji je u ranim 60-ima naglo pogoršalo.

„Imao je halucinacije, izgubio je na kilaži, bio je agresivan, ponavljao je neke rečenice“, navodi on za Bi-Bi-Si.

Dodaje da njegov otac u jednom momenti nije mogao ni da hoda, a u bolnici je rečeno da vjeruju da će umrijeti – ali niko nije znao razlog.

Negativni testovi na KJB

Ljekari koji su primili u bolnicu Rodžera Elisa posumnjali su najprije na Krojcfeld—Jakobovu bolest (KJB). Riječ je o prionskoj bolesti, fatalnom i rijetkom degenerativnom poremećaju mozga pri kojem se kod pacijenata javljaju simptomi poput gubitka pamćenja, promjena ponašanja i poteškoća sa koordinacijom.

Jedna od poznatih oblika ove bolesti povezana je sa konzumacijom kontaminiranog mesa zaraženog bolešću „ludih krava“.

Međutim, test na KJB Rodžera Elisa bio je negativan, kao i niz drugih testova koji su urađeni kako bi se utvrdio uzrok njegove bolesti.

Njegov sin kaže da je medicinski tim dao sve od sebe da ublaži različite simptome njegovog oca, ali da je uzrok napada i dalje misterija.

Mogući, djelimičan odgovor pojavio se u martu.

Javni servis Radio Kanada dobio je kopiju javnozdravstvenog dopisa koji je poslat provincijskim medicinskim stručnjacima upozoravajući na grupu pacijenata koji pokazuju simoptome nepoznate degenerativne bolesti mozga.

„Prvo što sam rekao bilo je – ovo je moj otac“, prisjeća se Stiv Elis. Slučaj njegovog oca preuzeo je dr Alijer Marero.

Prvi susret s bolešću još 2015

Neurolog sa Univerzitetske bolnice iz Monktona kaže da su se ljekari prvi put susreli sa misterioznom bolešću 2015. godine. Kaže da se radilo o samo jednom pacijentu i „izolovanom i netipičnom slučaju“. Nakon pojave više pacijenata sa istim simptomima ljekari su njihovo stanje identifikovali kao sindrom „koji nije prije viđen“.

Vlasti pokrajine kažu da trenutno prate 48 slučajeva, ravnomjerno podijeljenih između muškaraca i žena, starosti od 18 do 85 godina. Vjeruje se da je šest osoba umrlo od te bolesti.

Kod većine pacijenata simptomi su se počeli pojavljivati od 2018. godine, iako se vjeruje da ih je jedan imao već 2013. godine.

Doktor Marero kaže da su simptomi raznoliki i mogu da variraju među pacijentima.

Najprije mogu nastati promjene u ponašanju poput anksioznosti, depresije i razdražljivosti, zajedno sa neobašnjivom boli, bolovima u mišićima i grčevima kod prethodno zdravih osoba.

Problemi s pamćenjem, mucanje, atrofija mišića…

Pacijenti često imaju poteškoće sa spavanjem – teška nesanica ili hipersomnija – i probleme s pamćenjem. Mogu se pojaviti brzo napredujuća oštećenja govora koja otežavaju komunikaciju i vođenje tečnog razgovora – poput mucanja ili ponavljanja riječi.

Sledeći simptom je brzo mršavljenje i atrofija mišića, kao i poremećaji vida i problemi s koordinacijom i podrhtavanje mišića. Mnogi pacijenti završe u invalidskim kolicima.

Zabilježena je i pojava halucinacija i drugih prihičkih poremećaja.

Tim ljekara pacijente sa ovim simptomima podvrgava testovima na prionske bolesti i na razna genetska stanja na panelima koji se bave autoimunim poremećajima ili oblicima karcinoma, a testiraju ih i na viruse, bakterije, gljivice, teške metale i abnormalna antitijela.

Ispituju se i uticaji iz okoline, životnog stila, putovanja, istorije bolesti i izvora hrane i vode.

Lijeka nema, osim ublažavanja nekih simptoma. Za sada je teorija da je bolest stečena, a ne genetska.

„Naša prva zajednička ideja je da postoji otrovni element u okolini pacijenta koji pokreće degenerativne promjene“, kaže dr Marero.

Ne isključuje ni da je riječ o prionskoj bolesti.

Druga teorija je hronična izloženost takozvanom ekscitotoksinu poput domoične kisjeline, što je povezano sa slučajem trovanja dagnjama zagađenih toksinom 1987. godine.

Uz gastrointestinalne tegobe, otprilike trećina pacijenata imala je simptome poput gubitka pamćenja, vrtoglavice, zbunjenosti. Neki su pacijenti pali u komu.

Lekari i istraživači sumnjaju na još neke bolesti.

Doktor Marero kaže da je moguće da se radi o širem fenomenu.

„Vidimo li vrh sante leda? Možda. Nadam se da ćemo brzo naći uzrok kako bismo to mogli da zaustavimo“, navodi on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.