Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se građanima danas na godišnjoj konferenciji u Palati Srbija.
On kaže da ne možemo da ne budemo zadovoljni prethodnom godinom, i da smo sačuvali finansijsku stabilnost, ekonomiju, rast između 2.3 i 2.5 odsto.
– Uprkos tome što smo bili prvi u Evropi, pa je naša osnovica bila viša. Uspjeli smo da podignemo plate i penzije koliko vidim najviše u Evropi. Ima samo jedna zemlja koja je više uradila. Naša stopa javnog duga na današnji dan ne prelazi 55 odsto, i to je nešto što je na ponos svim građanima Srbije – dodao je predsednik.
Vučić kaže da nema nikakve potrebe da obmanjuje građane, kao ni da prikriva činjenice.
Vučić je rekao da je ogroman uspjeh postignut po pitanju smanjenja stope javnog duga, i istakao da nije moguće izvući i jedan parametar u ekonomiji, i da je moguće gledati deset različitih parametara.
– Dovoljno je da jedan ne valja, a da sve ostalo pada u vodu. Mi sada imamo najnižu stopu nezaposlenosti. Nikada nije bila 8.9 odsto. Uprkos strašnoj situaciji u svijetu. Stopa javnog duga je 55 odsto. Takođe, veoma je važno da je kurs dinara čvrst kao stijena, od 2012 godine je na 117, ili 118 dinara – istakao je Vučić.
On je rekao da Srbija to nikada nije imala, i da što se tiče stranih direktnih investicija sami imamo 66 odsto.
– To je naš uspjeh, i uspjeh građana Srbije. Od 2012. godine sa 33.7 milijardi naša ukupna stopa BDP, koja je najbolji pokazatelj koliko je urađeno, porasla je na 60.3 milijardi. Neću se smiriti dok ne bude 100 milijardi. Pogledajte naše bruto devizne rezerve, zlato u tonama. Sa 18.2 na 38.5 tona – otkrio je Vučić.
– Nekada čak 20 odsto kredita nije bilo naplativo. Danas je to svedeno na 3.3 odsto. Pogledajte tu razliku. Prosječna penzija od 203.5 na 321 evro. To je tačno 60 odsto rasta. Plate su još više porastle, sa 311 evra na 642 evra. A očekujemo i 735 evra u martu da bude. To je mjesec kada se mjeri suština. To je skok od 120 odsto zarada, za samo 10 godina – rekao je predsjednik.
On je rekao da smo Srbiju sačuvali od rata, sukoba i nestabilnosti.
– Srbiju smo podigli sa koljena. Prosječan broj zaposlenih bio je 2012. godine milion i 865 hiljada. Danas, iako imamo manje ljudi u Srbiji, imamo 400.000 više zaposlenih. To je vaš rezultat narode, vi ste to postigli – kazao je on.
– Pitala me je jedna divna žena sa KiM, kada sam bio u Raški, što ti predsjedniče uvek moraš da saopštavaš loše vesti. Što si tu uvek da budeš namrgođen, a da drugi pričaju lepe vesti. Ja sam rekao da niste birali klovna, nekoga da vas nasmije. Ja sam tu da budem uz ljude kada je teško, predsjednik je tu da postavi svoja leđa kada niko drugi neće. Očekujem da 2023. bude mnogo teža nego 2022. godina. Mi se sada dvoumimo, imao sam do kasno sinoć raspravu sa Malim, kako da izađemo iz svega. Kako da sačuvamo stopu rasta, i kako da po savjetu Kristaline Georgijeve, šefice MMF, da pravimo bafere i čuvamo državni novac – rekao je on.
Vučić ističe da Amerika pada, i da se bliži recesiji.
– Fed je podigao stopu na 5 odsto. Kini pada stopa rasta, Evropa se bliži recesiji. Mi smo dio tog lanca. Naravno da naša stopa rasta pada. Za razne plagijatore i neznalice, molim vas ko Boga, ne lupajte gluposti. To će pogoditi i nas, mi smo dio lanca. Ali zne zaboravite da mnogi imaju stopu duga poput Grčke, 230 odsto, a mi imamo 55 odsto. Mi smo u povoljnijem položaju po pitanju fiskalne stabilnosti – kazao je Vučić.
On dodaje da se Slovenija zadužila po 3.6 odsto, i kada to radi Ljubljana, znači da bismo mi mogli bez uvođenja sankcija Rusiji, mogli da se zadužimo po 5.5 odsto.
– A mi to i dalje ne radimo, i još nijednom to nismo uradili. Čuvali smo se, obezbijedili novac od naših prijatelja iz Emirata, da bismo obezbijedili novac za energetne. U ovom trenutku imamo 580 miliona kubnih metara gasa u Banatskom dvoru i u Mađarskoj. Do sada smo povukli 87 miliona kubnih metara. Što znači da će nama ostati pun Banatski dvor krajem zime, i još 100 miliona u Mađarskoj. Sa Orbanom ćemo vidjeti da produžimo ugovor, da se obezbijedimo odmah za sledeću zimu, koja će biti teža. Uglja imamo 1.447.000 tona, taman onoliko koliko smo uvezli. Da to nismo uradili, deponije bi bile prazne. Građani ne moraju da brinu. Cijena struje će biti druga najniža u Evropi – istakao je predsjednik Vučić.
Dodao je da sada slijedi bitka za poslove.
– Američki Fed podiže stope da sačuva poslove, a Evropa da smanji inflaciju. Mi pratimo kurs Evrope, ali naša želja je da sačuvamo nivo zaposlenosti, tačnije da nam ne raste nivo nezaposlenosti. I to će biti veliki zadatak Vlade Srbije i svih ministarstava. Svako povećanje nezaposlenosti dovelo bi do brojnih neravnoteža. Odgovorno pristupamo, i zato držimo niske cijene struje i gasa. To čuvamo i da bismo narodu olakšali, ali i zbog naših preduzeća, da bismo ih na posredan način subvencionisali – rekao je on.
Predsjednik je kazao da je sledeća godina daljeg razvoja i napretka, uprkos svemu.
– Dalji rast životnog standarda, očekujemo dalji rast plata i penzija. Očekujemo da će penzije i dalje pratiti plate, i hvala najstarijima što su uvijek razumjeli šta je to što radimo. Napisao sam ovdje i završetak infrasktrukturnih radova, i saobraćaj i energetika. Završavamo i Kostolac B3, sa 350 megavata instalisane snage. Veoma važan objekat za našu zemlju, posle mnogo godina neulaganja – kazao je Vučić.
On je istakao da je i energetska stabilnost važna, i da zajedno sa Norvežanima radimo na tome.
– Hoćemo da se otkačimo od partijsko parazitskog sistema. Neko je postavljen da bi nešto krao, e sada ćemo da postavimo Norvežane. Država nam je važnija od partije, već smo krenuli u realizaciju. Mnogo reformi moramo da postignemo. Diže mi se kosa na glavi kada neko ne radi ništa, a hoće više novca – kazao je on.
Vučić je rekao da je Srbija mnogo uložila u vojsku, i da je glavni zadatak da se broj pripadnika specijalnih jedinica podigne na 5.000 ljudi.
– Osnovne plate će biti preko 2.000 evra. Osnovne, bez dežurstava i bonusa. Da se prijavljujete momci, uskoro kreće konkurs. Dobili smo prve isporuke oružja iz jedne zapadne zemlje, lansera i raketa, koje smo platili – rekao je Vučić.
On je istakao da je natalitet izuzetno važan, i da je dobio zvaničnu stopu našeg prirodnog priraštaja.
– Ona je u Beogradu najniža, ljudi su pogrešno razumjeli. Ali se ljudi ovde doseljavaju. Gdje god ima više para, tu ljudi neće decu. Što su viši soliteri, tu manje djece. Što smo siromašniji sve više djece. Sada gledamo šta da radimo sa time. Nemojte ljudi da imamo sve manje djece, jer budućnosti odna nećemo imati. Ko Boga vas molim. Najniži natalitet je na Vračaru, Starom Gradu i Savskom Vencu. Tamo gdje su plate preko 1.000 evra – kazao je Vučić i dodao:
– Mnogo ljudi se vraća u Srbiju, ali mora više. Za koga ovo radimo i gradimo, šta će nam pruge i fabrike kad niko neće djecu. Gledaćemo kako da tokom godine dajemo dalja prava porodiljama i trudnicama. To su ogromne pare, po 80 do 100 miliona evra, nema manje. Da izađemo sa novim dodatnim programom, samo da imamo više djece. Migracije su nam sada manji problem, manje su nego u cijelom regionu. Dajte ljudi ko boga vas molim, bez djece nam ne vrijedi – rekao je on.
Vučić je potom govorio o putnoj infrastrukturi i izgrađenim saobraćajnicama.
– Za 23 godine, Milošević plus DOS, urađeno je samo parče Novi Sad-Subotica. Ništa više od auto-puteva. Ako ima neko ko zna, nek mi ukaže. Radili smo jednu dionicu u vrijeme gospođe Kalanović prema Kragujevcu. Mi sada do kraja godine završavamo dionicu do Požege. Samo ove godine će biti završeno Surčin-Novi Beograd, za nekih dva i po mjeseca. Potom otvaramo Niš-Merošina dionicu, 5.5 kilometara, pa idemo ka Prokuplju. Onda dionicu auto-puta do Kruševca. Otvaramo dionicu Ruma-Šabac, 23 kilometra, za svega sedam mjeseci. Nema više prolaska kroz Jarak, Platičevo i druga mjesta. Do kraja 2024. završavamo Kuzmin-Sremska Rača. Onda Pakovraća-Požega, sa najdužim tunelima Munjino brdo i Laz, završavamo do kraja godine. On kaže da nam onda ostaje sektor C, kako bi se završio cio prsten oko Beograda. Radimo dalje ka Dugoj Poljani, Sjenici, ka Crnoj Gori. Završili smo ipsilon krak prema Kelebiji. Očekujem da do juna potpišemo ugovor za Sombor-Kikinda-Nakovo, smajli kako ga zovemo. To je magistrala koja će spojiti gotovo cijelu Vojvodinu. Ostaje dalji rad i brzi završetak obilaznice oko Svilajnca, sa dva mosta. Odlično radi Behtel-Enka, uz sav novac koji plaćamo. Onda Vožd Karađorđe, koji ide iz Mladenovca ka Aranđelovcu, pa preko Topole i Rače za Despotovac i dalje ka Boru – kazao je Vučić.
Predsjednik je govorio i o pružnoj infrastrukturi, i da će se raditi dionica brze pruge Stalać-Đunis.
– Ove godine kreće i Niš-Dimitrovgrad, puna modernizacija, gde će se ići najmanje 120 kilometara na čas. Volio bih da više i brže radimo pruge, ali nismo ni od jednog puta odustali. Ponosan sam na to. Sledeće godine sam spreman da uporedimo sve što su uradili Tito, Milošević i DOS, sa ovime što je urađeno za 11 godina. Više smo uradili, i to je zasluga našeg naroda – rekao je on.
Vučić ističe da su rađeni i novi gasovodi, i da je važno da dođe do Vranja i Preševa, kao i do Tutina, Aleksandrovca, Prijepolja i Priboja.
– Kada govorimo o gasovodima, vi znate da Crna Gora nema gasovod. Mi imamo planove kako da uradimo to i do Kosovske Mitrovice. Ali da sačekamo, mnogi stručnjaci bi da se bave politikom ,a ne životom. Mi radimo Bistricu, idemo i na Đerdap 3, potrebno nam je zbog reverzibile. Vidite, sve su to ljudi uradili, kada se njihovim novcem na pošten način raspolaže – istakao je on.
Dodao je da su pred nama teški izazovi po pitanju KiM, i da smo jedva sačuvali mir i stabilnost.
– Nikoga nismo provocirali, osim ako neko ne smatra da je provokacija to što poštujemo naš Ustav i čuvamo građane. Nijedan incident nismo napravili, nijedan pogrešan potez. Mi ne možemo da se suprotstavimo velikim silama, mali smo, velika je Njemačka, Amerika i Evropa… Mi smo mali, ali danas kako stoje stvari u svijetu, čak 106 zemalja ne priznaje Kosovo. Svega 94 nedvosmisleno priznaju, tri zemlje niste načisto. Devet je povuklo. Somalija, Burkina faso, Gabon, Esvatini, Sveta Lucija, Maldivi. Možemo li da im se suprotstavimo u Savjetu Evrope? Teško. Možemo li u Unesku? Borićemo se. Što bi rekli na jugu Srbije: ‘Će se pomuče“ – rekao je predsjednik Srbije.
Vučić je istakao da iako su mu mnogi želeli omču, neće moći da mu je stave.
– Što se tiče KiM, mi ne bježimo od svih sporazuma koje smo potpisali. A Albanci bježe od svih šest, i nijedan ne mogu da poštuju. Svako nek radi svoj posao. Oni ucjene i prijetnje, a mi da čuvamo slobodu i nezavisnost, i svoju Srbiju. Neće biti lako, seiriće mnogi u zemlji i inostranstvu. Ali mene samog malog nisu uspjeli da slome, a kako će mnoge junake u ovoj zemlji. Neka ja budem prvi bedem, a onda nek udare na junake – kazao je on.
Odgovarajući na pitanja novinara, predsjednik je prvo govorio o tekstu iz njemačkog „Cajta“, gdje piše da EU može samo čvrstom rukom da pripitomi Vučića, i da samo sa pitomim Vučićem Srbija ima šansu da uđe u EU.
-Male su nam šanse. Velika je Njemačka. Kažu da moram da uvedem sankcije Rusiji. E pa baš vam hvala što se tako miješate u naše stvari. Kažu moram da pregovaram. A mi pregovaramo, a trebalo je da ih izvjeste Lajčak i Borelj. Sa njihovim bahatim derištem. A taj Luderer, što je pisao tekst, ne piše da moraju da udare na mene zato što imam kuće i račune u inostranstvu. Ja to nemam, meni to ne treba i ne interesuje me. Moj san i život je Srbija. Sve se svodi na moju politiku, slobodarsku i nezavisnu politiku. Da vam ispričam ovako. Moju ćerku sam prije nekih 15 godina vodio u cirkus. Vukana još nisam. Ali sam zapamtio koja je najveća životinja. To je slon. A najjači je tigar. Ja sam se u cirkusu nagledao i slona i tigra. A kada govore o pripitomljavanju Vučića, ja još vuka nisam vidio u cirkusu. Ni vučića ni vuka. To im je lekcija za sva vremena – rekao je on.
Vučić ističe da kad god bi neko ponudio rešenje za Kosovo, mnogi bi ubili glasnika prije nego što bi razmislili, i dodao da se Srbija drži svog ustava.
– Spremni smo da razgovaramo o bezbroj kompromisnih rešenja, ali moraju biti kompromisi, a ne poniženja. Što se tiče Kurtija, do sada se pet pregovarača promijenilo iz Prištine, ostao je jedan te isti iz centralne Srbije. Uvijek su me razbijali, kako pišu neki mediji, samo je narod uvijek bio zadovoljniji, dok je u Prištini bilo sve gore. A što se tiče izbora ovdje, to mi je poslednja rupa na svirali, ja sam svoje izbore završio. Ali nije nevažno kako će se upravljati našom državom, građanima, i zato ću uvijek podržati one koji zemlju guraju napred. Vidjećemo šta će biti, polako. Vidim da se mnogi raduju velikim promjenama, a ja kao stari vuk u politici, mogu samo da kažem „polako s ti rezultati“. Nagledao sam se toga već 11 godina, i svaki put biste me pobjeđivali, i sve sam ih pregazio u 10 različitih izbornih ciklusa. Razmislite dobro, da li hoćete, a ako hoćete, onda utakmica. Al nemojte da se žalite posle da je kriva publika, Sveti Petar, sudija. Mi se ne krijemo od narodne volje, samo izrazite svoju želju, i dobićete to što hoćete. Ali nemojte da tražite rezultat, jer vam ga narod neće dati – rekao je on.
Predsjednik je govorio i o Kurtijevom pozivu Nemačkoj i zapadnim zemljama da pošalju dodatne snage u Kfor.
– Interesantno, normalno da bude još Njemaca na Kosovu, a nije normalno da bude još Srba. I mi treba da ćutimo na to, da nas neko ne bi lupio po ušima. Moje kontrapitanje. A što zoveš NATO kad si tako jak. Dvadeset dana ne možeš da uđeš na sjever – rekao je Vučić.
Vučić je rekao da očekuje dolazak Dereka Šolea, koji je važan čovjek u američkoj administraciji.
– Dolazi 11. ili 12. nisam siguran. Vjerujem u jačanje odnosa sa SAD, ali videćemo kako će to ići. Vjerujem da moramo da razgovaramo, a posle toga očekujem dolazak ovih stručnjaka iz Evrope – kazao je on.
Predsednik je objasnio novinarki N1 izjavu ministra Vučevića o Danu srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, i ujedinjavanju sa Republikom Srpskom, i tražio je da ne citira svoju kuću, nego neki drugi medij.
– Vučević je precizan čovjek, on ne bi izgovorio neku glupost. Niste pročitali pretekst i podtekst. Podrazumijeva se da se ujedinjujemo, u smislu jezika i kulture, i to mi govorimo svaki dan. Srpsko jedinstvo kao i svako jedinstvo ne bi nikome trebalo da smeta. Želim sve najbolje narodu u Republici Srspkoj, ne rušeći intergritet BiH. Baš kao što je rekao ministar Vučević – podsjeća on.
On ističe i da N1 izvlači stvari iz konteksta, i potom podsjetio na izvještavanje sa barikada.
– Tražili ste ukidanje, to je užas iz 90-ih, a kad se ukinu, onda puštate sve i svakoga da kaže da nisu trebale da budu uklonjene. To je kada nemate plan i politiku, već samo mržnju prema jednom čovjeku. Ja sam zato srećan što sam gromobran za sve normalne ljude u ovoj zemlji. Tek kada mene srušite možete da srušite ovu zemlju – rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije je rekao da su mnogi seirili, posebno iz opozicionih medija, zbog prijetnji Srbiji, kada je išao na samit u Tiranu.
– Ja čuvam Srbiju, jer mi je to posao. Ali mnogo više od posla je to što je volim više od svega. Važnija od svakog čovjeka, važnija i od moje djece. Pritisci će se nastaviti. Oni sada imaju i njemačko-francuski predlog u Prištini, ponašaju se kao da je već usvojen. Misle da se plašim. Ali ja nemam vile u inostranstvu. I zato ne možete da ucijenite malog vuka, slonovi i tigrovi, a još manje da ga vodite u cirkust – rekao je on.
Vučić je istakao i da će plate u Srbiji biti za 130 odsto veće nego prije deset godina.
– Sve okolne zemlje su mnogo siromašnije nego mi. A mnoge oko nas, koje su članice EU, ja ću da vam poredim parametre. Mi danas imamo 55 odsto javni dug, Bugarska i Rumunija nam se približavaju. Hrvatska uz sve uspjehe ima mnogo veću stopu javnog duga, a manji rast. Uz sve naše poteškoće, i činjenicu da nismo dobijali milijarde iz EU. Dovoljno je bilo da pogledate Beograd, koji izgleda kao svjetska metropola u odnosu na sve u okruženju. Koliko ljudi je samo Novu godinu slavilo u inostranstvu. Uskoro ćemo izaći sa podacima. To pokazuje da su ljudi bogatiji – naveo je on i dodao:
– Ali moraju da lažu. U Boru prosječna plata je 806 evra. Kako da objasnite da je danas u Beogradu najveći problem zagađenost, a prethodnih 35 godina je bila nezaposlenost. Šta da kažete na to, osim da imate nekoga uspješnog na vlasti – dodao je Vučić.
On se zahvalio na pohvalama koje je ambasador Kristofer Hil iznio po pitanju srpske ekonomije.
– Hvala mu na tome. Imamo mi neslaganja, po pitanju 1999. godine, ali uvijek je želio da čuje drugu stranu. Hvala mu na tome, ja vjerujem u njegove riječi, i siguran sam da će pomagati Srbiju – ističe Vučić.
On je rekao i da je više puteva izgrađeno u prethodnih 11 godina, nego u prethodnih 67 godina, kao odgovor na izjave da njegova politika nije inspirativna.
– Oni su zatvorili fabrike za 400.000 ljudi, a mi otvorili za 230.000. Vole da govore loše o svojoj zemlji – kazao je on.
On kaže i da svaki dan u opozicionim medijima pišu da je on najgori, da su mu sin, brat, otac i majka kriminalci.
– Čekajte, pa zar ne želite takvog kretena na čelu najveće partije u zemlji, lakše ćete da ga pobedite. Ili ste se možda uplašili malog vuka, da izgubite 70 izbore po redu. Dosadilo mi više da vas pobjeđujem i ponižavam rezultatima – kazao je Vučić.
On se na kraju obraćanja zahvalio našem narodu, svim građanima Srbije, a posebno narodu na Kosovu i Metohiji.
– Želim srećne božićne praznike, da prođe bez incidenata. A nama ostaje da se borimo idemo dalje. Nema predaje, živjela Srbija!
(Novosti online)

Baron ne zaklapa !