„Glup predlog“ da Rusija obustavi testiranje nuklearnog oružja

0

Reagujući na poziv specijalnog izaslanika američkog predsjednika za kontrolu nad naoružanjem Maršala Bilingslija o tome da Rusija treba da prestane da proizvodi i uvodi u upotrebu najnovije vrste raketa na nuklearni pogon, ruski eksperti kažu da je „glup predlog“ da Rusija obustavi testiranje različitog oružja zbog činjenice da se SAD boje Rusije.

Moskva neće odustati od razvijanja takvih raketa na zahtjev Vašingtona, a posebno u situaciji kada se odnosi dvije sile pogoršavaju i kada se američka administracija povlači iz svih dogovora o kontroli naoružanja, uključujući i nuklearne.

„SAD daleko zaostaju za Rusijom u oblasti raketnih tehnologija. Zato se Amerikanci plaše i zastrašuje ih pomisao da je Rusija ispred njih. Oni će još više zaostajati i tada više neće moći da diktiraju uslove“, kaže za vojni ekspert Oleg Glazunov.
Prošle godine su se SAD jednostrano povukle iz Dogovora o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa, optužujući Rusiju da ga krši. Moskva je odbacile te optužbe i pozvala Vašington na dijalog, ali američka strana nije na to pristala.

Pored toga, Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START-3), koji je potpisan 2010. godine, predstavlja jedini preostali dogovor o ograničavanju naoružanja između Rusije i SAD. Taj Sporazum ističe u februaru 2021. godine i za sada Vašington nije objelodanio da li namjerava da ga produži, ali čini se da to nema u planu i da samo pronalazi izgovore da se i taj ugovor sruši.

Glazunov kaže da jednostrani zahjtevi o obustavljanju proizvodnje i ne uvođenju u upotrebu najnovije vrste raketa na nuklearni pogon neće dovesti ni do čega. Drugim riječima, smatra ekspert, ako SAD žele da Rusija od nečega odustane, oni sami moraju da prave ustupke.

Glazunov je siguran da u trenutnoj situaciji samo rusko nuklearno oružje čuva svijet od globalnog rata.

„Šta nude u zamjenu? Ništa. U tom slučaju, i Amerikanci treba da prestanu da testiraju svoje najnovije tehnologije. Zvuči nekako apsurdno i nerazumljivo: na kojoj osnovi bi Rusija trebalo da prestane sa testiranjem?!

Naprotiv, smatram da mi treba da radimo na tome da povećamo svoju odbrambenu sposobnost, da stvaramo što snažniju armiju, koja će biti opremljena savremenim oružjem. Nećemo nikoga da napadamo, naša zemlja se zalaže za mir , dok su SAD pokrenule nekoliko velikih ratova na Bliskom Istoku, koji još uvek ne mogu da zaustave“, zaključio je ruski vojni ekspert.
Pentagon je priznao da zaostaje za Rusijom i Kinom u proizvodnji hipersoničnog oružja, a posebno za Rusijom koja već posjeduje hipersonično oružje kakvo trenutno nema nijedna druga zemlja na svijetu. Ruski eksperti smatraju da takvom retorikom SAD pokušavaju da ubijede javnost da su one zbog toga navodno prisiljene da poboljšaju svoj nuklearni arsenal kako bi obuzdale, zapravo nepostojeću, agresiju Kine i Rusije i njihov razvoj na polju hipersoničnog oružja.

Stručnjaci procjenjuju da SAD zaostaju za Rusijom na polju proizvodnje hipersonočnog oružja na oko pet godina.

Bilingsliji je još početkom jula nazvao „užasnim“ ruske projekte raketa „Burevesnik“ i „Posejdon“, a u maju je izjavio da Rusija treba da prekine pet novih programa: „Kindžal“, „Sarmat“, „Avangard“, sistem „Posejdon“ i „Burevesnik“.

Ruski senator Aleksej Puškov reagujući na na Bilingslija, koji je uporedio ruske rakete na nuklearni pogon sa „letećim Černobiljem“, ironično je rekao da najnovije američke nuklearne rakete nisu „anđeli s neba“, već upravo oružje „Sudnjeg dana“. Prema njegovom mišljenju, Vašington treba da se fokusira na nove mehanizme za kontrolu nuklearnog naoružanja, a ne da govori Moskvi „na čemu da radi ili da ne radi“.

Američki razvoj hipersoničnog oružja prvenstveno je usmeren protiv Rusije koja već ima takvo oružje, ali i Kine koja nije objelodanila svoje mogućnosti.

Vojni eksperti navode da SAD već modernizuju svoj nuklearni štit kršeći sporazum START-3 i planiraju da opreme strateške bombardere B-1B hipersoničnim krstarećim raketama s nuklearnim bojevim glavama AGM-183A. Zapravo, pretpostavlja se da Amerikanci planiraju da opreme hipersonične rakete nuklearnim bojevim glavama, ali za ubeđuju u suprotno da bi „sakrili svoje agresivne namjere“.

Osvrćući se na Bilingslijevu izjavu da hipersonično oružje izjednačava mogućnosti SAD s Kinom i Rusijom, posebno na Pacifiku, analitičari kažu da SAD žele da se istovremeno bore protiv Rusije i Kine, ali da njihova vojna moć nije dovoljna da sprovedu dvije kampanje odjednom, pa u azijsko-pacifičkoj regiji sada pokušavaju da povećaju svoju listu saveznika, prevlačeći Indiju i Vijetnam na svoju stranu, dok, s druge strane, ucjenama mobilišu Evropu protiv Rusije.

Ono što je za Vašington najstrašniji scenario jeste zbližavanje Rusije i Kine koje se događa.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.