Fudbalska mafija: Podgoričanin prao novac kroz transfer Adama Marušića u Lacio!
Belgijski istražitelji, koji su pokrenuli akciju pod nazivom “Čiste ruke” o malverzacijama u fudbalu, u sklopu razotkrivanja jedne od najvećih afera, iz fudbalskog kluba Ostende oduzeli su dokumentaciju o transferu crnogorskog reprezentativca Adama Marušića, čiji su menadžeri Uroš Janković iz Podgorice i bivši fudbaler Mateja Kežman.
Kežmanovi saradnici Uroš Janković i Dejan Veljković već su pod istragom u sklopu koje se Veljković nagodio sa belgijskim tužilaštvom i postao prvi svjedok-saradnik u istoriji tamošnjeg pravosuđa.
U zamjenu za manju kaznu, on je pristao da prizna sve o malverzacijama i tako raskrinka fudbalsku mafiju. Naime, sumnja se da su oni malverzacijama prilikom transfera igrača oprali 30 miliona evra.
Klub Oostende, iz kog je Marušić otišao u Lacio za 6,5 miliona evra, potvrdio je da je tužiocu predao obimnu dokumentaciju i brojne fakture koje se odnose na transfer ovog fudbalera.
Belgijski mediji objavili su da su, poslije Veljkovićevog svjedočenja, pored Marušićevog, na provjeri i transferi Sergeja Milinković-Savića, zatim Ivana Obradovića, Miloša Kosanovića, Filipa Mladenovića, kao i Gojka Cimirota.
Fudbalski menadžer Dejan Veljković, jedan je od najbližih saradnika bivšeg fudbalera Mateje Kežmana. U velikoj akciji koju je pokrenula belgijska policija on je uhapšen u oktobru 2018. u toj državi, dok su njegovom i Kežmanovom saradniku Urošu Jankoviću lisice stavljene u Beogradu, ali po nalogu iz Belgije.
„Uroš Janković je dugogodišnji prijatelj i najbliži saradnik Mateje Kežmana. Iako rade u istoj agenciji, na zajedničkim transferima, zahtjev za Kežmanovim hapšenje zasad nije stigao. Međutim, poslije svjedočenja Veljkovića, koji je pristao na saradnju s belgijskim istražiteljima i ispričao sve o malverzacijama i prisvajanju novca od ugovora, tužilaštvo te države krenulo je u novi krug prikupljanja dokaza i očekuju se novi nalozi za privođenja“, otkrio je izvor iz istrage i napomenuo da su u najveću međunarodnu akciju kada je u pitanju raskrinkavanje kriminala u fudbalu uključeni i srpska BIA, Služba za borbu protiv organizovanog kriminala i Tužilaštvo za organizovani kriminal.