Ekskluzivno: Dio od 8 miliona evra iz posla Kaspije i Duška Kneževića išao direktno Milu Đukanoviću!
Afera “Notes” izgleda da vodi do samog vrha DPS-a, budući da glavnu ulogu u ovoj aferi imaju azerbejdžanski ministar za vanredne situacije, Kamaladdin Heydarov, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i crnogorski biznismen Duško Knežević.
Ova informacija potvrđena je Borbi iz jedne bezbjednosne službe.
Kako saznaje naš portal, o čemu postoje i materijalni dokazi, dio novca od spornih 8 miliona za koje tužilaštvo tereti Kneževića, iz afere sa azerbejdžanskom Kaspijom, išao je direktno ka Milu Đukanoviću.
Posrednici u poslu su bili Branimir Gvozdenović i Slavoljub Migo Stijepović.
Otkrivamo da je na poziv Duška Kneževića, Heydarov je došao u Crnu Goru sa Rafailom Mirzayevim, zamjenikom azerbejdžanskog ministra za vanredne situacije i svojim timom, te su se tom prilikom se susreli sa predsjednikom Filipom Vujanovićem, tadašnjim predsjednikom vlade Milom Đukanovićem, ministrom održivog razvoja i turizma Branimirom Gvozdenovićem, kao i tadašnjim ministrom policije Raškom Konjevićem.
Nakon upoznavanja sa Heydarovim, Đukanović je sam krenuo u zajedničke aranžmane sa ministrom Heydarovim, te je u tu svrhu sa svojim specijalnim savetnikom Milanom Roćom bio u posjeti Azerbejdžanu, a o čemu svjedoči i priložena slika.
Prema informacijama kojima raspolažemo izdavanje takozvane garancije, za koju Knežević tvrdi da nije bila garancija već njen nacrt, je bilo vezano za kupoprodaju hotela Princes u Baru, koja je data Kaspiji kao moguća garancija za preuzimanje tog hotela. Međutim iako je Atlas grupa učinila sve što je dogovoreno prema ugovoru koji je potpisan, druga strana je odbila da preuzme hotel i umjesto toga naplatila nepostojeću garanciju. Prema ranijim saopštenjima Atlas Grupe u pitanju je dvostruka prevara, jedna od strane Hydarova i druga od strane crnogorskog pravosuđa na čelu sa Blažom Jovanićem, predsjednikom Privrednog suda koji je sve radio po instrukcijama Mila Đukanovića.
Atlas Grupa je takođe navela da pokreće jedan arbitražni postupak protiv Kaspije, Gilan Grupe, Hydarova i njegovih sinova pred Londonskom arbitražom i drugi protiv države Crne Gore, sa značajnim odštetnim zahtjevima, a između ostalog i u cilju dokazivanja prevarnih radnji.
Iz svega prethodnog postavlja se pitanje kako je uopšte moguće da crnogorsko pravosuđe dodijeli novac firmi koja je pod takvom međunarodnom istragom, a da prethodno ne bude izvršena bilo kakva provjera, niti bilo kakva analiza same suštine posla.
Takođe, prema pisanju britanskog Gardijana postoji veoma izvesna veza između Gilan grupe i „Pilatus banka“ afere na Malti .
Prema tim navodima koji su istraživani u zajedničkoj akciji od strane 18 svetski najpoznatijih novinskih redakcija, upravo se direktor Kaspije, Robert Baker, navodi kao ključan čovek za pranje novca preko Pilatus banke.
Sa druge strane, Kneževića je sa Heydarovim upoznao kontraverzni američki državljanin Essad Puskar, sin bosanskih emigranata iz Čikaga, koji je za vrijeme bosanskih ratova na Balkanu radio za Sjedinjene Američke Države (USAID), a kasnije je bio i savjetnik Bedžetu Pacoliju na Kosovu. Za posredovanje prilikom upoznavanja Kneževića i Heydarova, Puskar je, kako nam je potvrđeno od izvora iz bezbjednosne službe, a o čemu postoji i dosije, naplatio iznos od 200.000 evra, koji mu je uplaćen na njegov privatni račun na Malti.
(kopija slike, kopija ugovora i kopija SWIFT-a)
Za ministra Heydarova i njegova dva sina se vezuju brojne kontroverze, koje su između ostalog objavljene i na sajtu Wikileaks-a.
Neki izvori tvrde da je ministar Heydarov moćniji i od samog predsjednika Azerbejdžana, imajući u vidu bogatstvo kojim raspolaže. Pozicija ministra za vanredne situacije mu omogućuje potpuni monopol u mnogim privrednim granama, budući da to ministarstvo, kroz izdavanje dozvola, kontroliše skoro cjelokupnu privrednu aktivnost u zemlji. 2009. godine su se čak pojavile glasine da je ministar Heydarov umiješan u ubistvo ministra za vazduhoplovstvo i odbranu Azerbejdžana, Raila Rzayeva, koji je naredio prinudno slinetanje helikoptera koji pripada Heydarovu, a koji je poletio bez dozvole.
Ministar Heydarov je, ogroman dio svog bogatstva prenio i na svoje sinove Nijata i Talea Heydarova koji su školovani i žive u Londonu, gdje posjeduju nekretnine velike vrijednosti, kao i flotu najsavremenijih letjelica marke „Gulfstream jets“ i „Airbus 319 corporate jet“.
U inostranstvu Heydarov posluje preko firmi Gilan, Kaspia, Qabala, Jala i United Enterprises International koje su u njegovom faktičkom vlasništvu. Upravo je preko firme Kaspia blokirana Atlas Banka tako što je sa njenog računa na račun Prve banke prebačeno 15 miliona evra. Ovo je bio prvi korak učinjen u cilju sunovrata Atlas Banke od strane Centralne Banke Crne Gore na čelu sa guvernerom Radojem Žugićem.
(Narednih dana nastavljamo sa objavljivanjem novih dokumenata i dokaza o vezama vrha države Crne Gore sa inostranim obavještajcima)