Da li DF i Demokrate mogu da „ulete“ sa podrškom vladi ako DPS i SDP uskrate podršku zbog Temeljnog ugovora?

2

Pitanje potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom još uvijek je aktuelno u Crnoj Gori, i ostalo je aktuelno i nakon smjene vlade Zdravka Krivokapića koja ga nije potpisala. I dok premijer 43. Vlade Dritan Abazović, kao i ministar pravde Marko Kovač uveliko najavljuju potpisivanje ugovora, ostaje nerazjašnjeno kako će to uraditi sa DPS-om i SDP-om koji daju podršku manjinskoj vladi, obzirom da su to partije koje su i izglasale onaj sporni Zakon o slobodi vjeroispovjesti koji je na noge digao cijelu Crnu Goru.

Svjedoci smo i izjava funkcionera DPS-a i SDP-a kao i njihovih poslanika koji su Srpsku pravoslavnu crkvu uporno nazivali Crkvom Srbije pokušavajući da je omalovaže i smanje njen uticaj koji ona ima u narodu Crne Gore a naročito nakon litija i istorijske pobjede od 30. avgusta. Teško je zamisliti da bi ova politička garnitura mogla da podržava vladu koja bi potpisala Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, jedinom kanonski priznatom pravoslavnom zajednicom u Crnoj Gori.

Ukoliko dođe do ovoga, i ako bi se Temeljni ugovor potpisao, definitivno bi se pokrenulo pitanje povjerenja Vladi Dritana Abazovića koja bi taj Temeljni ugovor i potpisala, a Demokratska partija socijalista, kao i SDP bi joj sigurno uskratili povjerenje, bez obzira što SDP participira u vladi. Nakon toga, za očekivati je da će vlada Dritana Abazovića pasti a Temeljni ugovor proglašen nelegitimnim dokumentom jer ga je potpisala vlada koja nema podršku.

Ipak, postoji i dalje jedna opcija, a to je da upravo Demokratski front i Demokrate (zajedno sa Demosom, Ujedinjenom i Pravom Crnom Gorom) sa svojih zbirnih 32 mandata,podrže vladu zajedno sa poslanicima SNP-a i URE koji imaju preostalih 9 mandata čime bi se sačuvala vlada Dritana Abazovića, a Temeljni ugovor bi bio proglašen validnim dokumentom za državu Crnu Goru. Ovo bi takođe pokrenulo pitanje i podrške vladi Dritana Abazovića, koja bi gotovo sigurno bila rekonstruisana a SDP tim slučajem ne bi bio u vladi jer je, logično, ne podržava.

Naravno ovo ponovo dolazi u domen špekulacija – šta bi bilo kad bi bilo. Jasni su politički stavovi Dritana Abazovića da Demokratski front ne može ući u vladu, ali i pored brojnih političkih prepucavanja, ostavlja prostor za Demokratsku Crnu Goru Alekse Bečića. Da li potencijalno pitanje Temeljnog ugovora može podrazumijevati povrataka na stari politički teren, odnosno ponovnog prekomponovanja parlamentarne većine?

Ipak je to avangardna politika… Sve je moguće.

2 Comments
  1. MaxZander komentariše

    Sad ce Demokrate da traze da Srbi glasaju za njih ako hoce podrsku Bicicija i co

  2. xxy komentariše

    Pa to je na neki nacin prava parlamentarna demokratija, prije je parlamentarna vecina imala stalnu vecinu i po zelji presednika partije ili premijera vlade taster poslanici glasaju.
    A sad onaj ko ima za neku odluku 41 glas taj odluka prolazi , a to je promjenjivo zavisi za sta se glasa .Prije se tacno znalo jedni za jedno drugi za kontru.

    Sad je jedna vecina koja je izglasala vladu ali ako Premijer iznese neku odluku na glasanje moze bilo koja vecina od 41 poslanika da je izglasa ne moraju oni iz parlamentarne vecine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.