Njemački kancelar Olaf Šolc i ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarali su telefonom, prenijeli su njemački list „Zidojče cajtung“ i Rojters. Ovo je tema koja je juče obilježila sve medijske rubrike koji se tiču planetarnih dešavanja.
Sve ovo dolazi nakon nedavne pobjede Donalda Trampa na američkim izborima. Gotovo odmah su počeli da otopljavaju svi odnosi u svijetu, govori se i o potencijalnom razgovoru Putina sa novoizabranim američkim predsjednikom, sada i Olaf Šolc zove Putina, međutim, ne možemo a da se ne zapitamo gdje je u svemu ovome Crna Gora.
Naša država naime nije prezala od činjenice da uvodi raznorazne sankcije Rusiji a sve na nagovor evropskih partnera koji su i pored sankcija nastavili očigledno da sarađuju sa zvaničnom Moskvom. Jedan od najneprijateljskijih stavova prema Rusiji došlo je upravo od strane geopolitičkog čeda Ruske federacije koja je kumovala crnogorskoj nezavisnosti. Samo par godina nakon toga, zvanična Podgorica okrenula je leđa „baćuškama“, i svrstala se uz NATO Alijansu, a kulminaciju zabrzavanja odnosa doživjeli smo 2022. godine kada je Moskva započela Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini i našla se na meti sankcija od strane većine zemalja tzv. zapadnih demokratija.
U svim tim državama danas pak možemo da čujemo drugačije tonove, primarno od strane Amerike koja je reizabrala Donalda Trampa za predsjednika a kome je i čestitao predsjednik Ruske federacije. Tramp je u više navrata govorio kako do rata ne bi došlo da je on ostao predsjednik Amerike a očito je da će nova američka administracija diktirati drugačije tokove ukrajinskog rata. Sada vidimo da su geopolitički odnosi došli i do činjenice da i odlazeći kancelar Njemačke Olaf Šolc razgovara sa ruskim predsjednikom.
Međutim, Crna Gora dosljedno baštini neoliberalne vrijednosti zapadne demokratije i za očekivati je da će sada morati da „poližu“ sve što su ranije politički radili po pitanju uvođenja sankcija Rusiji, zabrane preleta ruskom ministru Lavrovu, prekida bilo kakvih odnosa sa Moskvom i tome slično.
Sa druge strane, sada se može očekivati da će zvanični Beograd početi da ubira plodove svoje diplomatske borbe. Srbija je jedina država u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji, a ukoliko sve ostale evropske zemlje budu počele sa politikom otopljavanja odnosa, pod kumovanjem nove američke administracije, za očekivati je da Beograd postane jači spoljnopolitički igrač zajedno sa Mađarskom, upravo zbog očuvanja suverenije politike u odnosu na globalistički Zapad.
Podsjetimo, ovo je bio prvi telefonski razgovor njemačkog kancelara i ruskog predsjednika za poslednje gotovo dvije godine a obavljen je nakon duge pripreme.
„Šolc je pozvao Putina. Ovo je prvi telefonski razgovor nemačkog kancelara i ruskog predsednika za poslednje gotovo dve godine. Razgovor je obavljen nakon duge pripreme“, naveo je „Zidojče cajtung“.
Nijedna strana još uvek nije zvanično potvrdila ovu informaciju.
„Blumberg“ je, ne navodeći izvor, objavio da su Šolc i Putin razgovarali o Ukrajini.
Šolc je početkom sedmice najavio da planira da se čuje sa ruskim liderom.
Kancelar je za televizijski kanal ARD objasnio da će uskoro doći „pravo vreme“ za razgovor sa Putinom i napomenuo da su pripreme za razgovor u toku.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je zauzvrat primetio da Moskva još nije dobila nikakve signale iz Berlina o pripremi razgovora. Istovremeno je podsetio da je Putin na Valdajskom forumu još jednom ukazao na otvorenost za sve kontakte.
Šolc i Putin poslednji put razgovarali su u decembru 2022. godine