Crnogorac poginuo u sudaru više vozila u Hrvatskoj
Državljanin Crne Gore (63) i državljanin Turske poginuli su u jučerašnjoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila kod odmarališta Ježevo, na auto-putu A3, u Hrvatskoj.
U nesreći su učestvovala tri kamiona i dva automobila – dva kamiona su se zapalila, a dim se vidio i na naplatnim kućicama kod Zagreba.
Od tri kamiona dva su turska, a jedan je iz Crne Gore. Automobili su iz Bosne i Hercegovine i iz Hrvatske.
Kako je saopštila policija, poginule su dvije osobe – iz dva kamiona.
Saobraćaj je juče bio satima zatvoren u oba smjera, a uviđaj je potrajao cijelu noć, sve do popodnevnih sati.
Poslodavac poginulog crnogorskog vozača za Jutarnji list jedva je smogao snage išta da kaže.
“U šoku sam otkad sam primio vijest o nesreći čije razmjere ne možete shvatiti dok to ne spojite sa slikom. Pogledali smo fotografije i video-snimke koje su prolaznici nakon nesreće snimali i hrvatski mediji objavili. Užasnuti smo. Telefon mi ne prestaje zvoniti. Na putu smo taman za Zagreb, idemo u policiju da saznamo šta se dogodilo i šta dalje. Iskreno? Dokle god se i sam ne uvjerim da našeg Ljuba više nema, ne vjerujem da je on stradao”, kaže za Jutarnji čelnik crnogorske autoprevozničke kompanije čiji je kamion učestvovao u nesreći.
Riječi jedva pronalazi, ali kad su ga upitali o poginulom vozaču i je li možda bio umoran od putovanja, s neopisivom tugom izustio je samo riječi hvale o njemu. Pritom, uz veliki oprez govori jer, kako ponavlja, još ne može da vjeruje da je on izgorio u plamtećem kamionu.
“Iskusan je naš Ljubo šofer. Već 40 godina je vozač i ima iza sebe pređenih kilometara i kilometara. Ne znam je li ga savladao umor ili čija je krivica pa se slučajno zaletio u kamion ispred sebe koji je gorio ili šta je već bilo. Nije dugo bio na putu, to jedino znam jer je krenuo iz Graca s robom”, zaključio je crnogorski preduzetnik.
Prema policijskom izvještaju, kamion turskih oznaka s prikolicom bio je, zbog puknuća gume, zaustavljen na traci koja je namijenjena za zaustavljanje vozila u nuždi. Ispred njega se zaustavio s teretnjakom njegov sunarodnik kako bi mu pomogao. Tada je naišao crnogorski vozač sa tegljačem koji se prestrojavao udesno i završio na zaustavnoj traci gdje je udario u zadnji dio turskog kamiona. Od siline naleta, buknuo je požar na oba teretnjaka iz kojih se rasuo teret. Jedna od rola bala papira je pala na dio auta BiH tablica, a buktinja koja je već gutala kamione, zahvatila je auto. Na rasute materijale naletjelo je još jedno vozilo koje se takođe zapalilo.
Intervencija nadomak odmorišta Ježevo jedna je od zahtjevnijih koju su odradili vatrogasci iz stanice Ivanić Grad s kolegama iz DVD-a Dugo Selo. Nešto više od 12 sati bili su na mjestu užasa, omogućujući policiji da odradi uviđaj i utvrdi okolnosti tragedije čiji su jezivi snimci vrlo brzo preplavili medijsko nebo.
“Kad smo dobili dojavu, brzo smo izašli na auto-put kod Ivanić Grada. I dok smo se tih 20 kilometara vozili prema mjestu dojave, jer smo morali produžiti do izlaza za Dugo Selo te se polukružno okrenuti i vratiti do mjesta nesreće, vidjeli smo visoki crni stub dima pa smo odmah pozvali pojačanje. Nije bilo mjesta za paniku jer se vatra širila i tražila se brza reakcija. Nismo odmah znali od dima koliko je uopšte vozila sudareno i ima li koga unutra. Dio bačvi u srednjem vozilu je neprekidno detonirao te smo većinu u kamionu uspjeli ohladiti pa su ostale samo naduvane, ali čitave, dok ih se dosta rasulo. Kad je počelo isparavati, smrdjelo je na lak za nokte, na lakove. Kad bačva eksplodira, stvarala se vatrena kugla koja ode 20 metara u zrak te se rasprši i poprska nas. Srećom, vatrogasna odijela nas štite”, priča za Jutarnji list Jasminko Kranjčec, zamjenik komandira Javne vatrogasne stanice Ivanić Grad.
Kad su ugasili požar, što su brže mogli, kroz dim su se probili do kamiona, ali u dvije kabine vozačima zarobljenima u vatri nije bilo spasa.
Na mjestu lančanog sudara vatrogasci su sa ostalim nadležnim ekipama bili cijelu noć, sve do pet i po sati jutros jer su policiji osvjetljavali mjesto i čistili. Bilo je tu mnogo posla ali i, kako kažu, neopisive količine tuge.