Carević: Nemamo izbora, moramo se sabrati da odbranimo srpske svetinje

1

Srpski nacionalni savjet Crne Gore, Srpsko pjevačko društvo „Svetosavnik“ i MZ Krtoli u Domu kulture u Radovićima priredili su veoma posjećeno „Srpsko veče“. Hor „Svetosavnika“ iz Podgorice sa dirigentom Ratkom Vujačić izveo je za posjetioce bogat muzički program sa srpskim i ruskim kompozicijama. U ime domaćina učesnike i brojne goste među kojima su bili predsjednik opštine Budva Marko Bato Carević, predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta dr Momčilo Vuksanović i konzul Srbije Zoran Dojčinović, pozdravili su predsjednik MZ Krtoli Savo Klakor i krtoljski paroh Marko Obradović. Program je vodio Dragan Alorić, a besjedio je protojerej Predrag Šćepanović.

„Vrijeme brzo prolazi i pokriva zaboravom ono što se ne bi smjelo zaboraviti. I djela i imena onih koji su sve dali da ovo naše tlo sačuva sjaj, prkos i dostojanstvo koji se zaboravljaju. Zato je želja naša da napravimo ne veliko ni malo već jednostavno Srpsko veče ovdje u Boki, tom „ubavom perivoju svega Srpstva“ koje je sveti vladika Nikolaj opjevao kao 23-godišnji učitelj rekavši da je „o Boki grehota u prozi pričati i da je ona samo poezije dostojna“. Sveti vladika Nikolaj je rekao da je „18.vijek pobuna protiv Boga, 19.vijek pobuna protiv Crkve, a 20.vijek savez sa Satanom“. Sveti Petar Cetinjski, najveći crnogorski vladar svih vremena koji je sanjao san o slavenoserbskom carstvu jednom prilikom hodeći kroz Katunsku nahiju je zaplakao. Đakon ga je pitao „Zašto plačeš sveti vladiko?“, a on je rekao „Plačem za Crnom Gorom u 20.vijeku“, istakao je sveštenik Šćepanović.

Na „Srpskoj večeri“ prisutnima se obratio i predsjednik opštine Budva, Marko Bato Carević.

„Naše srpstvo je uvijek bilo na iskušenjima, aveliki izazovi nas očekuju, bojim se, i u narednom vremenu. Moramo svi da budete oprezni jer vidite kako se na ovim prostorima i u čitavoj Crnoj Gori srpstvo ugrožava. Pojedina naša braća koja su direktno pod stranim uticajem tvrde da srpstvo nije ugroženo. Žao mi je njihove nesvijesti. Na djelu je tiha asimilacija srpskog naroda na način kreiran sa Zapada i koja se lagano sprovodi preko naše braće. Pogledajte koliko se samo diglo priče i bune oko jedne krstionice na Miholjskoj Prevlaci. Koliko je to jako bitno ljudima koji vode ovu državu, a kada bi pogledali preko puta tog svetilišta i krstionice, postoje sve njihove kuće, objekti i vile u moru sazidane. Sto puta su veći od krstionice ali to ne smeta. Smeta sve što je srpsko“, rekao je Carević.

On je istakao da su u sjajnoj i tužnoj srpskoj istoriji koja je mnogo srpske krvi progutala Srbi pokazali jedinstvo, snagu i ljubav.

„To me raduje kao i ovo Srpsko veče u Krtolima koje je jako potrebno. Potrebno je da što više komuniciramo, družimo se, razmjenjujemo mišljenja i da na ovim mjestima razmijenimo informacije. I ministru spoljnih poslova Srbije, Ivici Dačiću sam otvoreno rekao „Nemojte nam odmagati“.

Rekao sam mu da je Kosovo rana svih nas Srba, i znamo da Beograd trpi velike pritiske, ali rekao sam mu da nam svjesno ili nesvjesno odmažu. Nikad nijedan predsjednik Srbije nije došao u Boku. Jednom Erdoganu nije teško da dođe u Novi Pazar ili Sarajevo, a ne bi bilo ružno da predsjednik Srbije dođe u Krtole i Grbalj i Boku, jer oni dobro znaju gdje je srpstvo“, istakao je predsjednik opštine Budva.

Osvrćući se na aktuelnu političku situaciju u Budvi, Carević je rekao da su pitanju tehničke stvari, ali da je stvarni razlog napada to što je jedan Srbin nakon 30 godina došao na neku kako je istakao malu političku poziciju.

„To je poruka da moramo da budemo sabrani. Pozvao je srpske majke da rađaju, jer bez brojnih složnih porodica srpstvo se ne može očuvati ni muzikom ni pričama“, istakao je Carević pozivaju sve prisutne da dođu na Trojičindanski sabor 15. juna u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.

„Predlog zakona o vjerama ugrožava naše svetinje i to je nešto što je jako opasno. Venecijanska komisija je prema našim zahtjevima bila dosta rezervisana i nijesmo optimisti. Zbog toga se moramo sabrati, što se kaže da niko kući ne ostane. Da pošaljemo poruku, da vide da smo jedinstveni i da nas ima. Nemamo izbora, jer ako dozvolimo da nam uzmu naše svetinje znate što je čovjek bez crkve“, istakao je Marko Bato Carević.

Članovi podgoričkog hora i učesnici muzičko-poetske večeri posjetili su i Miholjsku Prevlaku i izveli nekoliko kompozicija u krstionici „Suza NJegoševa“.

1 Comment
  1. real komentariše

    e kuku vam u pamet
    zali vas boze od vas samih

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.