Borci ratova od 1990. godine traže zaštitu od izgladnjivanja, ponižavanja i produžene diskriminacije

0

Povodom nedonošenja Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore (Udruženje boraca), održalo je 23. oktobra u Podgorici vanrednu sjednicu Skupštine sa koje je pozvan crnogorski državni vrh i Ombudsman Siniša Bjeković, da zaštite korisnike boračke i invalidske zaštite od izgladnjivanja, ponižavanja i produžene diskriminacije, saopštio je predsjednik Udruženja boraca ratova  od 1990. godine, Radan Nikolić.

„Kako je u zaključcima Skupštine navedeno, ta ranjiva i od vlasti zanemarena kategorija stanovništva, umjesto državne brige, postala je taoc udruženog pokušaja dijela nevladinog sektora i rukovodećeg kadra ministarstva socijalnog staranja da odlažu donošenje zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti sve dok ne nađu „zakonsko rešenje“ da opljačkaju državnu kasu i profitiraju kroz uvođenje u taj zakon improvizovanog instituta „civilne žrtve rata“ kao osnova da se obeštete i priključe na mjesečna davanja u Crnu Goru izbjegle porodice civilnih žrtava ratova devedesetih koje nijesu živjele u Crnoj Gori i imale crnogorski državljani, a stradale su na Kosovu i Metohiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj“, kazao je on.

Dodaje da se iz saopštenja Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije od 22. oktobra jasno vidi da to nije lako uraditi i da upravo iz tog razloga, kako je u tom saopštenju navedeno, „još uvijek nijesu u konačnosti definisana „zakonska rešenja“ na kojima radi ekspertska grupa tog ministarstva na čelu sa Damirom Gutićem koji je, kao poslanik Bošnjačke stranke, bio u timu direktorke Akcije za ljudska prava Tee Gorjanc Prelević koji je dao zapažen doprinos da se Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona boračkoj i invalidskoj zaštiti 29. decembra prošle godine povuče iz skupštinske procedure.

„U ime ogorčenih i ugroženih korisnika boračke i invalidske zaštite kojima se uzurpira i problematizuje Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti koji je osnov njihovih mjesečnih primanja, Skupština je pozvala predsjednika Vlade Milojka Spajića da, pod hitno, rad ekspertske grupe ministra Gutića stavi pod lupu Ministarstva pravde i Zaštitnika imovinsko – pravnih interesa Crne Gore i obezbijedi izradu i donošenje predloga izmjena i dopuna toga zakona do kraja novembra kako bi bio stavljen u skupštinsku proceduru i donesen do kraja godine. Nema više čekanja. Ostajemo na braniku dostojanstva, prava, istine i pravde i na raspolaganju ratnim vojnim invalidima i porodicama palih saboraca. Očekujemo od ministra Gutića da do kraja oktobra pozove na razgovor delegaciju Udruženja boraca i učini javnim sastav misteriozne „ekspertske grpe“. U protivnom, početkom novembra, slijede protesti od kojih će prvi biti ispred zgrade u kojoj je smješteno ministarstvo na čijem je čelu Gutić, navedeno je u zaključcima učesnika Skupštine: delegata opštinskih udruženja iz Podgorice, Danilovgrada, Nikšića, Plužina, Pljevalja, Mojkovca, Berana, Andrijevice; povjerenika iz Šavnika i Zete i predstavnika udruženja ratnih veterana 63 padobranske brigade i „Košare“. Skupština je u okviru dnevnog reda usvojila izmjene i dopune Statuta i Informaciju o radu Udruženja za period 2019 -2024 i aklamacijom jednoglasno povjerila još jedan mandat direktoru Udruženja Radanu Nikoliću, kome prethodni mandat ističe 8. novembra ove godine“, zaključuje se u saopštenju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.