Boljević: Samo jačanjem međunarodne saradnje možemo doći do ozbiljnih projekata i investicija

0

U sklopu zvanične posjete Crnoj Gori, Ana Lührmann, državna ministarka za Evropu i klimu u Ministarstvu spoljnih poslova SR Njemačke posjetila je Centar za klimatske promjene UDG.

Tom prilikom, Lührmann je ukazala na važnost napora koje Evropska unija, a posebno SR Njemačka ulažu na polju postizanja klimatske neutralnosti.

Kao važnu poruku, ministarka je navela usvojene zaključke Konferencije o klimi iz Dubaija iz decembra 2023. na kojoj je donijet zaključak da čitav svijet sa upotrebe uglja pređe na upotrebu obnovljivih izvora energije.

U odnosu na navedeno, Lührmann je naglasila značaj pravedne energetske tranzicije u regionima uglja, što je posebno relevantno za Crnu Goru, te da se u tom procesu mora voditi računa o energetskim, ekološkim i ekonomskim aspektima koje neminovna tranzicija donosi sa sobom.

Ministarka se osvrnula i na nedavno održanu Međuvladinu konferenciju između Crne Gore i EU, te ukazala da Crna Gora ima šansu da se ubrzanim usvajanjem EU standarda približi članstvu u EU.

Direktor Eko-fonda Draško Boljević govoreći o značaju međunarodne saradnje istakao je:

“U ime institucije koju danas predstavljam, s ponosom ističem kontinuiranu saradnju sa našim međunarodnim partnerima: Zelenim klimatskim fondom, Svetskom bankom, ali i onima iz zemalja bivše Jugoslavije i regiona. Samo institucionalnim umrežavanjem možemo doći do neophodnih sredstava, koja kao takva transponujemo građanima, privredi i javnom sektoru, a sve u cilju postizanja naše programske orjentacije u dijelu zaštite životne sredine“, izjavio je Boljević, pa nastavio:

“Eko-fond je u prethodne tri godine sproveo određen broj javnih konkursa koji su se odnosili na pitanja energetske efikasnosti u Crnoj Gori, kako za privredne subjekte tako i za javni sektor. Pioniri smo u sprovođenju javnih konkursa prilikom ugradnje fotonaponskih sistema, koje smo realizovali u saradnji sa UNDP, a kasnije nastavili sa EPCG, čime aktivno doprinosimo kontinuiranom sprovođenju mjera energetske efikasnosti. Takođe, sproveli smo i određeni broj javnih konkursa iz oblasti zaštite životne sredine, i sklapanjem saradnje sa Zelenim klimatskim fondom direktno nastavili sa radom na saniranju posledica klimatskih promjena kojima je Crna Gora kao i sve ostale zemlje izložena. Neophodno je istaći i značajnu ulogu koja je Eko-fondu namjenjena u sprovođenju paketa mjera pomoći Evropske komisije za potrebe saniranja posljedica energetske krize, naročito kroz segmente domaćinstava i jedne od najvažnijih privrednih grana u Crnoj Gori, a to je hotelijerstvo” naglasio je Boljević.

Direktorica Centra za klimatske promjene UDG Ivana Vojinović upoznala je ministarku da Crna Gora pripada regionu Evrope koji je najranjiviji na posljedice klimatskih promjena, te da je u zadnjih 30 godina došlo je do rasta prosječne temperature za 1.1 C.

Vojinović je ukazala na nužnost da Crna Gora poveća svoju klimatsku ambiciju u odnosu na smanjenje emisija gasova se efektom staklene bašte sa postojećih 35% na 55% do 2030, kao i na ubrzanje usvajanja Nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji bi trebalo da integriše klimatsko-energetski okvir EU do 2030.

Direktorica Centra je upoznala Lührmann da čak 75% emisija gasova s efektom staklene bašte u Crnoj Gori potiče iz sektora energetike, uglavnom od proizvodnje energije zasnovane na uglju u jedinom termoenergetskom postrojenju, Termoelektrani Pljevlja, i složila se da proces energetske tranzicije i prelazak na obnovljive izvore mora da bude pravedan i socijalno prihvatljiv za građane Pljevalja i čitavu Crnu Goru.

Boljević se zahvalio organizatoru sastanka na pozivu, a ministarki Ana Lührmann na posjeti ocijenivši je vrlo konstruktivnom i važnom po institucije iz oblasti životne sredine i klimatskih promjena.

Sastanku su prisustvovali i Nikola Vujošević, predstavnik Ministarstva energetike i rudarstva i Jasna Sekulović ispred GIZ-a.

Njemačku delegaciju predstavljali su Nj.E Peter Felten, ambasador SR Njemačke u Crnoj Gori, Mareike Well i Frédéric Jörgens, iz Saveznog ministarstva spoljnih poslova i Enis Čindrak iz Ambasade SR Njemačke u Crnoj Gori.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.