ASP: Ministarstvo energetike dvije godine krši zakon

0

Ministarstvo energetike i rudarstva već pune dvije godine krši Zakon o energetici i ne donosi Nacionalni klimatski i energetski plan, kao strateški dokument iz ove oblasti, dok zapisnici sa sjednica radne grupe zadužene za njegovu izradu pokazuju da se budući rad Termoelektrane (TE) Pljevlja prikazuje kao jedno od ključnih pitanja, jer se mora planirati postepeno ukidanje proizvodnje električne energije na ugalj, ocijenili su u NVO Akcija za socijalnu pravdu.

Kako navode u saopštenju, prema zapisnicima, koji sadrže veoma šture i ograničene informacije, a koje je dobila Akcija za socijalnu pravdu (ASP) na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, na radnoj grupi se ukazivalo da postepeno ukidanje uglja mora uzeti u obzir društvene aspekte i ekonomiju, u kom smislu budući infrastrukturni projekti, poput autoputeva ili elektrana, treba da stvore potrebu za dodatnim zapošljavanjem, kompanijama i materijalima i robama.

„U vezi budućnosti TE Pljevlja, na grupi su razmatrana tri scenarija, od kojih je jedan trebalo da bude usaglašen kao referentni, ali pojedinosti nijesu poznate, niti se scenariji uopšte preciziraju. U isto vrijeme, jedan od predstavnika Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) na najmanje dva sastanka saopštio je spremnost državne kompanije da razgovara o mogućnostima za TE Pljevlja. Drugi njen predstavnik je potencirao da se moraju provjeriti emisije gasova nakon ekološke rekonstrukcije TE, kako bi se ispravno sagledale u budućem energetskom modelu. Zakonom o energetici propisano je da Nacionalni klimatski i eneregetski plan treba da definiše naročito nacionalne ciljeve u emisijama gasova sa efektom staklene bašte, korišćenja energije iz obnovljivih izvora, energetske efikasnosti, energetske sigurnosti, unutrašnjeg energetskog tržišta, kao i istraživanja, inovacija i konkurentnosti“, navode u ASP-u.

Pored toga, ovaj strateški dokument, koji mijenja nekadašnju Strategiju razvoja energetike, treba da obuhvati pregled stanja trenutnih relevantnih politika, zatim planiranih politika i mjera za ostvarivanje tih ciljeva, ali i procjenu finansijskih sredstava za realizaciju.

Nacionalni energetski i klimatski plan treba da se donese na period od deset godina, uz obaveznu reviziju na četiri godine i dvogodišnja izvještavanja, ali Crna Gora već ozbiljno kasni. Očekuje se da bi uskoro mogao da bude dostavljen finalni nacrt Sekretarijatu energetske zajednice. Dokument je trebalo da bude donijet još prije dvije godine, ali, kako navode u ASP-u, to nije još učinjeno.

„Nekadašnja Strategija razvoja energetike u dobrom dijelu javnosti se godinama označavala kao „lista želja“, ali je uprkos tome uspjela da progura veoma štetne projekte za javni interes, jer potrošači kroz garantovane subvencije plaćaju znanim i neznanim pojedincima čist profit, dok su istovremeno mnoge rijeke u dobroj mjeri uništene. Ako je suditi po nedavnom Nacrtu zakona o obnovljivim izvorima energije, koji je bio na javnoj raspravi, potrošačima je ‘zagarantovano’ da će plaćati nove privatne biznise iz svojih džepova, gore nego po zakonima, koje je svojevremeno kreirala Demokratska partija socijalista za vrijeme svoje vladavine, upamćene po favorizovanju privatnog, a ne javnog interesa i interesa građana. Evropska Unija je još sredinom 2021. usvojila Zakon o klimi, kojim se za države članice predviđa postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine. On postavlja obavezujući klimatski cilj Unije za smanjenje neto emisija sa efektom staklene bašte za najmanje 55 odsto do 2030. Postizanje klimatske neutralnosti podrazumijeva da tada emisija ugljen dioksida i drugih gasova štetnih za klimu bude jednaka nuli. Smatra se da je neki proizvod klimatski neutralan, ako se tokom izrade, skladištenja i distribucije ne emituje nikakva količina štetnih gasova, što je teško postići u savremenim uslovima. Zbog toga je potrebno da se iz atmosfere odstrani ista količina štetnih gasova, koja će nastati prilikom nastajanja i transporta novog proizvoda, kako bi on bio klimatski neutralan“, navode u ovoj NVO.

Deset nacionalnih zakona iz domena zaštite životne sredine i klimatskih promjena i njihova usaglašenost sa nekim od najznačajnijih evropskih propisa bili su dio analize zakona iz životne sredine ASP-ovog projekta „Kvalitetnijim zakonima za bolju zaštitu životne sredine“.

Projekat se realizuje kroz grant šemu šireg projekta „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“, kojeg realizuje Koalicija 27, podržanog od Evropske unije i Ministarstva javne uprave. Vodeći partner na tom projektu je Centar za zaštitu i proučavanje ptica.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.