Podsticanje regionalne saradnje u borbi protiv požara na otvorenom prostoru
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Regionalnim Centrom za praćenje šumskih požara, organizovalo je četvrtu radionicu nacionalne mreže za upravljanju požarima na otvorenom na prostoru Crne Gore.
Program, finansiran od strane Švajcarske agencije za razvoj i saradnju – SDC, ima za cilj podsticanje regionalne saradnje, stvaranje zajedničkih postavki politika, razvoj strategija i smjernica za upravljanje požarima na otvorenim prostorima u zemljama Zapadnog Balkana.
Održana četvrta radionica za izradu Nacionalnog izvještaja o upravljanju požarima na otvorenom
U uvodnom obraćanju prisutnima su se obratili ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore Vladimir Joković, i tim lider LFMWB programa Cvetan Nikolovski.
Tokom radionice, prezentovan je Izvještaj o upravljanju požarima na nivou pejzaža za Crnu Goru.
Govoreći o jačanju saradnje zemalja Zapadnog Balkana kao jednom od ciljeva projekta, Joković je naglasio da je posebno važno da svaka zemlja procijeni svoj uticaj klimatskih promjena i požara na nivou pejzaža.
Ministar je ukazao da je Crna Gora, u tom smislu, a uz podršku Programa uspjela da osnuje nacionalnu mrežu za upravljanje požarima na nivou pejzaža u kojoj su aktivno uključeni predstavnici više različitih institucija i organizacija civilnog sektora.
“Radom ove mreže, uz koordinaciju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, u jednom otvorenom i transparentnom procesu izrađen je Izvještaj o upravljanju požarima na nivou pejzaža za Crnu Goru koji danas imamo. Ovaj izvještaj će doprinijeti boljem razumijevanju stanja o požarima na nivou pejzaža u Crnoj Gori, uzimajući u obzir ne samo šume kao glavni ekosistem u kojem nastaju požari, već i pejzaž u kojem su uključeni svi akteri”, istakao je Joković.
Održana četvrta radionica za izradu Nacionalnog izvještaja o upravljanju požarima na otvorenom
Cvetan Nikolovski, tim lider LFMWB programa, naglasio je da je učestalost i intenzitet pejzažnih požara u u porastu, dok vrijeme i mjesto događaja sve više variraju. On je istakao da je važno uspostaviti bolju prevenciju, pripremljenost i efikasne odgovore na ove požare.
“Vaš zajednički napor i angažman, kao i odlična koordinacija procesa od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, doprinio je izradi prvog nacionalnog izvještaja za upravljanje požarima u Crnoj Gori, koji oslikava trenutno stanje vezano za pejzažne požare i definiše smjernice za bolje upravljanje pejzažima”, rekao je Nikolovski.
Naglašeno je da se završava proces gap analize postojećeg sistema, što će biti ključni temelj za dalje korake u poboljšanju efikasnosti i efektivnosti u upravljanju požarima na otvorenim prostorima. Istovremeno, otpočela je izrada Strategije upravljanja požarima na otvorenim prostorima, koja će se fokusirati na zajedničke postavke politika, razvoj strategija i smjernica kako bi se osiguralo da regija Zapadnog Balkana budu bolje pripremljena i otpornija na izazove pejzažnih požara.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, zajedno sa ostalim članovima nacionalne mreže za upravljanje požarima, nastaviće sa radom na izradi strateških dokumenata kako bi se osigurala otpornost pejzaža u Crnoj Gori.