Poslanica Posebnog kluba poslanika Jevrosima Pejović na Odboru je kazala da je iz medija povodom slučaja Do Kvon poslato pismo Dritanu Abazoviću kao i SDT-u Vladimiru Novoviću a što inkriminiše Milojka Spajića.
„Do Kvon je sarađivao sa Spajićem i sastao se u Beogradu sa njima krajem 2022. godine dok je Do Kvon bio na Interpolovoj potjernici. Do Kvon je ustvrdio da su treća lica iz blockchain zajednice finansirali kampanju Pokreta Evropa sad. Tada sam bila u PES-u a kao takva sam vrlo zainteresovana za odgovore na ta pitanja“, kazala je Pejovićeva.
Kasnije, kako navodi, Milović podnosi krivičnu prijavu da je dokazni materijal kompromitovan i da su laptopovi sa elektronskim walletima kompromitovani odnosno zamijenjeni a da su lica Dritan Abazović, Filip Adžić i ostali to uradili ne bi li ostvarili finansijsku korist.
„Da li posjedujete informacije o ovome, jesu li zamijenjeni laptopovi? Prve dvije tvrdnje iz pisma Do Kvona je potvrdio Milojko Spajić i sarađivao je sa Do Kvonom. Potvrdio je i da se u novembru vidio sa Do Kvonom u Beogradu. Ukoliko se potvrdi tačnim navod da Do Kvon tvrdi da su treća lica umiješana u finansiranje izborne kampanje, smatrate li da je bezbjednost dovedena u pitanje jer je Spajić premijer“, upitala je Pejovićeva.
Pejovićeva iznijela biografiju Čamgoza i sudske odluke pa upitala Milovića: Zbog čega se ne izručuje?
Za Andreja Milovića je imala par pitanja.
„Poslednja afera vezana za vašu odluku da ne izručite gospodina Binalija Čamgoza. Voljela bih da iskoristite priliku da nam kažete razloge Vaše odluke kako bi građani bili mirniji. Šta god ja personalno mislila o Vama, želim da mislim da bi korupcija bila neistinita, imavši u obzir da ste ministar pravde. Nadam se da ćete nam dati neko racionalno objašnjenje koje će podržati Vašu odluku“, upitala je Pejovićeva.
Pejovićeva podsjeća da je Čamgoz umiješan u više ozbiljnih kriminalnih slučajeva a da je jedan od njih ubistvo vođe navijača u Izmiru, nalazi se i na čelu organizovane kriminalne grupe koja je 28. oktobra 2022. godine osuđena na kazne do 38 godina a tvrdi se i da je umiješan u ubistvo našeg državljanina, vođe Škaljaraca Jovana Vukotića.
„Došla sam do toga da je to ubistvo plaćeno 1.5 milion evra! Ovo su sve navodi turskih medija, vrlo lako dostupni. Dakle, ova osoba koja je vrlo sporna po ovim naslovima je 2022. godine došla u Crnu Goru, INTERPOL je izdao potjernicu. INTERPOLOVU provjeru je ovaj slučaj prošao, odnosno, utvrdilo se da se ne radi o vjerskom, nacionalnom i drugom progonu, već su u pitanju kriminalne strukture. Čamgoz je uhapšen i pokrenut je postupak izručenja odnosno ekstradicije. Viši sud je utvrdio da su se stekli uslovi. Advokati se na ovo žale jer Čamgoz ne želi da se vrati u Tursku jer ga čega sudbina njegovog OKG-a a Apelacioni sud donosi odluku da su se ispunili uslovi“, kazala je ona.
Pošto advokati Čamgoza hoće da iscrpe sve mogućnosti da on što duže ostane ovdje, pokreće se postupak dobijanja azila.
„Nakon odbijanja azila, taj slučaj ide na Upravni sud. On je odbio tužbu o poništenju ovog rješenja što bi značilo da 4 crnogorska suda, ukupno 12 sudija – svi su bili stava da ovog čovjeka treba izručiti Turskoj. Dozvolićete mi da malo više povjerenja imam u znanje sudija iz sistema nego vaše tromjesečno znanje u adovkaturi i sudnici.“, kazala je Pejovićeva.
Dodaje da uprkos svim tim odluka,a, ipak odlučuje da se Čamgoz ne izruči, iako se sastao sa turskim ambasadorom, i da će unaprijediti saradnju u oblasti ekstradicije.
„Vi ste amabasadoru obećali izručenje turskog državljanina, ali ste pozvali da se izvrši postupak pred Upravnim sudom“, kazala je Pejovićeva.
Šta ili ko je motivisao Milovića da donese takvu odluku, pita Pejovićeva, čime se građani Crne Gore dovode u opasnost.
„Odlučili ste suprotno odluci četiri naša suda i da odlučite da mi plaćamo zaštitu turskom kriminalcu i da ljudi ne mogu prići bolnici kada je on u njoj. Šta i ko vas je motivisao da odlučite da date zaštitu takvoj osobi i da potencijalno na crnogorske ulice dovedete sukob turskih OKG-„, upitala je ona.