Vučević u intervjuu za „Global tajms“: Za nas postoji samo jedna Kina

16

Srbija je veoma zahvalna Kini na podršci njenom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, ali i na svemu onome što je učinila za srpski narod tokom NATO agresije 1999. godine, rekao je ministar odbrane Srbije Miloš Vučević u intervjuu za „Global tajms“.

„Hrabar otpor Srbije, gvozdenog prijatelja Kine, tokom NATO agresije na bivšu Jugoslaviju 1999. godine, dirnuo je mnoge u Kini“, podseća „Global tajms“ u uvodu u intervju i dodaje da je „legendarno dostignuće“ Ratnog vazduhoplovstva i PVO Srbije u obaranju stelt lovca prvi put u istoriji čovječanstva izazvalo poštovanje mnogih Kineza.

Vučević je istakao da Kina, za razliku od drugih velikih sila, ne postavlja Srbiji nikakve uslove za saradnju i da je svoja dostignuća u različitim oblastima nesebično posvetila ostvarivanju svojih globalnih ciljeva.

„Odnosi Srbije i Kine su izuzetno bliski poslednjih godina i razvijaju se uglavnom zahvaljujući odličnim odnosima dva predsjednika – Aleksandra Vučića i Si Đinpinga“, istakao je Vučević.

On je dodao da međusobno razumijevanje Srbije i Kine po pitanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta pokazuje da dvije zemlje imaju odličan odnos, „koji se, nadam se, nikada neće promijeniti“.

„Duboko smo zahvalni na svesrdnoj podršci Kine očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, kao i na njenom uvijek doslednom i principijelnom stavu po pitanju Kosova i Metohije“, naveo je ministar odbrane.

U istom duhu, Srbija podržava politiku jedne Kine i osuđuje sve pokušaje ugrožavanja njenog jedinstva, poručuje Vučević.

„Snažno podržavamo očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Narodne Republike Kine. Za nas postoji samo jedna vlada sa sjedištem u Pekingu, a mi posmatramo Tajvan kao sastavni dio Kine“, istakao je ministar.

Zauvijek zahvalni

Vučević se prisjetio i NATO agresije 1999. godine i poručio da će Srbija „zauvijek biti zahvalna kineskom narodu za sve što su učinili“.

„Srbija nikada neće zaboraviti podršku kineskog naroda koji je čvrsto stajao uz nas tokom odbrane od nemoralne i nepravedne agresije NATO-a 1999. godine, pokrenute bez saglasnosti Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, gaženjem fundamentalnih principa međunarodnog prava. Nažalost, bili smo svedoci i stravičnog događaja u kojem je bombardovana zgrada kineske ambasade u Beogradu, a živote su izgubili civili koji su radili svoj posao“, naveo je Vučević.

Dodaje da je na tom mjestu postavljena spomen-ploča „u znak sjećanja na naše preminule kineske prijatelje koji su zajedno sa nama prošli kroz teško iskušenje bombardovanja“.

Globalna pažnja zbog kupovine kineskog oružja

O kupovini kineskog oružja i opreme od strane Srbije, među kojima su kineski protivvazdušni raketni sistem srednjeg dometa FK-3 i kineske bespilotne letjelice CH-95 i CH-92A, Vučević kaže da je to izazvalo globalnu pažnju.

Dodaje da su sve odluke u vezi sa nabavkom opreme i modernizacijom naših trupa zasnovane na temeljnim analizama i stručnim procjenama nadležnih organa Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

„Riječ je o modernom naoružanju kojim nastojimo da ojačamo naše odbrambene sposobnosti i značajno unaprijedimo svoju borbenu gotovost. Sigurno je da je nabavka savremenog protivvazdušnog sistema FK-3 pružila dodatnu sigurnost našem vazdušnom prostoru i našoj zemlji u cjelini“, naveo je ministar.

On je dodao da smo nabavkom aviona CH-95 sa daljinskim upravljanjem od kineskih partnera, „značajno unaprijedili svoje mogućnosti vazdušnog izviđanja i gađanja ciljeva, koje mnoge zemlje u regionu i svijetu nemaju“.

Oni koji tvrde da je isporuka kineskog naoružanja promijenila regionalnu vojnu ravnotežu obično nemaju komentar kada je riječ o naoružavanju naših susjeda avionima, artiljerijsko-raketnim sistemima, oklopnim vozilima, protivoklopnim sistemima ili dronovima čija je namjena potpuno suprotna odbrani, poručio je Vučević.

Srbija će nastaviti da unapređuje sposobnosti, kako u ljudskim resursima, tako i u naoružanju i vojnoj opremi, „kako bismo mogli da zaštitimo svoj narod, gdje god da živi, i kako bismo bili garant nezavisnosti Srbije“.

Vučević je dodao i da Kina, za razliku od drugih velikih sila, ne postavlja nikakve uslove za saradnju sa Srbijom, a svoja dostignuća u raznim oblastima nesebično posvećuje postizanju globalnih ciljeva.

„Smatramo Kinu svojim tradicionalnim i dugogodišnjim prijateljem u ovim izazovnim vremenima, ali i jednim od ključnih faktora koji doprinose globalnom miru i stabilnosti, što se nebrojeno puta dokazalo kineskom mirnodopskom politikom i mudrim političkim potezima“, zaključio je Vučević.

16 Comments
  1. Aleks komentariše

    Kina je nas veliki prijatelj i to je pokazala vise puta. Srbija je ponosna sto ima podrsku od Kine.

  2. Milenko komentariše

    Nije bez razloga Si Đinping izjavio da Srbija i Kina imaju čelično prijateljstvo. Kroz saradnju do prijateljstva, tako se čuva mir.

  3. Sara komentariše

    Srbija izražava duboku zahvalnost prema Kini na podršci tokom NATO agresije 1999. godine. Ovaj prijateljski odnos ukazuje na važnost međunarodne solidarnosti u teškim vremenima.

  4. Sara komentariše

    Miloš Vučević ističe hrabar otpor Srbije tokom agresije, a posebno hvaleći podršku Kine. Ovo podseća na važnost globalne solidarnosti u suočavanju s izazovima međunarodne politike.

  5. Sara komentariše

    Odnos između Srbije i Kine razvija se bez ikakvih uslova, što ukazuje na poštovanje međusobnog suvereniteta i principa neuslovljene saradnje.

  6. Sara komentariše

    Važno je naglasiti da Kina, za razliku od nekih drugih velikih sila, nije postavljala uslove Srbiji, što doprinosi održavanju ravnoteže u međunarodnim odnosima.

  7. Sara komentariše

    Ministar Vučević ističe značaj međusobnog razumevanja Srbije i Kine po pitanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, stvarajući temelj za dugoročnu saradnju.

  8. Sara komentariše

    Kupovina kineskog oružja privlači globalnu pažnju, ali ministar objašnjava da su odluke zasnovane na stručnim procenama i potrebama za jačanjem odbrambenih sposobnosti.

  9. Sara komentariše

    Nabavka savremenog protivvazdušnog sistema doprinosi sigurnosti vazdušnog prostora Srbije, čime se štite interesi zemlje i njenih građana.

  10. Sara komentariše

    Vučević ističe zahvalnost Kini za podršku tokom teških trenutaka, uključujući tragediju bombardovanja kineske ambasade, što ukazuje na duboko ukorenjene prijateljske veze.

  11. Sara komentariše

    Ministar naglašava da Srbija podržava politiku jedne Kine i ističe važnost očuvanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Narodne Republike Kine.

  12. Sara komentariše

    Posebno se ističe podrška Kine po pitanju Kosova i Metohije, ukazujući na važnost zajedničkog stava po ključnim pitanjima međunarodne politike.

  13. Sara komentariše

    Srbija vidi Kinu kao tradicionalnog i dugogodišnjeg prijatelja, a podrška tokom izazovnih vremena ukazuje na snagu njihovog diplomatskog partnerstva.

  14. Sara komentariše

    Naglašava se da Kina ne postavlja uslove za saradnju, što doprinosi pozitivnom karakteru njihovih odnosa i izbegava stvaranje napetosti u međunarodnim odnosima.

  15. Sara komentariše

    Nabavka kineskog naoružanja doprinosi modernizaciji i unapređenju sposobnosti odbrane, što je legitimna potreba svake zemlje koja želi osigurati svoju bezbednost.

  16. Sara komentariše

    Ministar zaključuje ističući doprinos Kine globalnom miru i stabilnosti, što dodatno potvrđuje prijateljski karakter njihovog odnosa.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.