Jovanović: Sramno je da Crna Gora šalje svoje vojnike u službu agresora na KiM
Najava slanja štabnih oficira Crne Gore u misiju KFOR-a na Kosovu i Metohiji doprinosi legalizaciji aktuelnog stanja u pokrajini, odnosno sprječavanju povratka raseljenih u taj dio Srbije, kazao je Milenko Jovanović, predsjednik Saveza udruženja raseljenih sa Kosova i Metohije u Crnoj Gori.
KFOR je glavni autoritet koji je bio u obavezi da obezbijedi povratak onih koji su nasilno prognani dejstvom NATO-a 1999.godine sa Kosova i Metohije, i to je njegova obaveza koja proizilazi iz Rezolucije 1244 SN UN.
“Međutim, ubrzo po uspostavljanju svoje misije, KFOR, zajedno sa drugim međunarodnim subjektima u pokrajini stavio se u funkciju legalizacije zločina i etničkog čišćenja nad Srbima i Crnogorcima. Počela je da teče i dvadeseta godina od okupacije KiM, a o povratku prognanih Srba i Crnogoraca više niko i ne priča. Dobro je znano čija je to zasluga. Podsjećamo donosioce odluka o slanju crnogorskih oficira na Kosmet, da su Crnogorci ubjedljivo najveće žrtve etničkog čišćenja na tom prostoru, jer od 30 hiljada onih koji su se tako izjašnjavali u Metohiji, danas ne živi nijedan, njihove kuće su sve, bez izuzetka, spaljene do temelja, imanja i nakon dvije decenije uzurpirana od strane Albanaca koji ih obrađuju bez nadoknade i ikakvog odobrenja, groblja porušena i preorana, a ista je sudbina i većine crkava i manastira u tom dijelu Srbije. Šta će u takvom ambijentu crnogorski oficiri na Kosmetu, pita Jovanović.
Ta dvojica oficira crnogorske vojske, ta dva „junaka“ koja će „osnažiti“ NATO i KFOR na Kosmetu za kosovsko-metohijske Srbe i Crnogorce biće tretirani kao okupatori, i prema njima će shodno tome Srbi i Crnogorci i odnositi na svakom koraku, u svako vrijeme.
“Sramni su, iako u duhu već učinjene veleizdaje Crne Gore, „argumenti“ predstavnika crnogorske vlasti o slanju svojih oficira na srpsku zemlju, gdje će ugroziti teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, na način kako to čine vojnici zemalja koje su izvršile agresiju nad Srbijom i Crnom Gorom, i na prevaran način okupirali Kosmet, uprkos zvaničnoj garanciji Ujedinjenih nacija da teritotijalna cjelovitost tadašnje Savezne republike Jugoslavije i Srbije neće niti ugrožene. U potpunosti se slažemo sa ocjenom srpskom ministra odbrane Aleksandra Vulina da je riječ o neprijateljskom gestu prema Srbiji.U isto vrijeme, javno postavljamo pitanje, da li Srbija planira recipročne mjere. Daleko bi bilo svrsishodnije da Srbija pošalje svoju Vojsku u Crnu Goru, nego što Crna Gora šalje vojnike u dio Srbije odakle je NATO protjerao sve Crnogorce, a malobrojne koji su ostali, pobili su i poklali saveznici NATO-a iz terostičke „OVK“. Ipak u Crnoj Gori živi 30 odsto Srba, i riječ je o državi koju su stvorili Srbi, a na Kosmetu Crnogoraca zahvaljujući NATO-u i OVK zločincima, više nema, istakao je on.