Zogović: Opštim društvenim konsenzusom i kroz izmjene Ustava srpski jezik proglasiti službenim i otkloniti nepravdu iz 2007!

0

Neumoljiva je činjenica da srpskim jezikom u Crnoj Gori govori najveći broj stanovnika, što su pokazali i rezultati poslednja tri popisa stanovništva, poručio je gostujući na Novoj M potpredsjednik Vlade Crne Gore Milun Zogović.

Zogović smatra da je došlo krajnje vrijeme da se opštim društvenim konsenzusom srpski jezik, kroz izmjene Ustave, proglasi službenim.

– Ako Crna Gora sebe promoviše kao građansku državu koja želi dodatno da promoviše građanske vrijednosti smatram da treba otvoriti opšti dijalog i na osnovu opšteg društvenog konsenzusa svih relevantnih subjekata dođi do toga da i srpski jezik bude normiran u Ustavu kao službeni jezik – rekao je Zogović.

Prema njegovom mišljenju, Crna Gora je nakon referenduma 2006. osmišljena kao nacionalna država Crnogoraca, što se kosi sa građanskim konceptom države koji su deklarativno promovisali bivši vlastodršci.

– Bez obzira što smo od 2006. godine non-stop slušali od onih koji su upravljali procesima u Crnoj Gori da je ona građanska država, nakon referenduma ona je bukvalno bila i osmišljena i promovisana kao nacionalna država Crnogoraca, a najbolji dokaz toga je da je član 13 Ustava kojim se propisalo da je službeni jezik crnogorski, iako je u tom momentu njime govorilo 22 posto stanovnika, a srpskim 63,4.  To je jedna nepravda koju bi trebali da otklonimo i da se kroz dopune Ustava propiše da, pored već propisanog jezika, i onaj jezik kojim prema popisu govori dominatna većina stanovnika bude službeni jezik – jasan je Zogović.

On je podsjetio da je 2007. godine Ustavom Crne Gore diskriminisan srpski jezik iako je prema važećem popisu stanovništva istim govorilo 63,4 odsto stanovnika.

– Na popisu koji je održan 2003. godine u Crnoj Gori 63,4 odsto građana se izjasnilo da govori srpskim jezikom. Četiri godine posle toga je usvojen u oktobru mjesecu 2007. godine Ustav Crne Gore koji je najblaže rečeno izvršio genocid nad srpskim jezikom u Crnoj Gori, ne dozvoljavajući da jezik kojim se četiri godine ranije izjasnilo da govori 63,4 odsto građana dobije status službenog jezika. To je eklatantan primjer kako je volja političke većine pregazila faktičko stanje i nije željela da se vodi nikakvim realnim parametrima – ukazao je Zogović.

Kako dodaje, Crna Gora će svakako morati da izvrše odrđene korekcije Ustava u postupku pristupanja EU.

– Po preporukama Evropske komisije, Crna Gora će morati uskladi neka ustavna rješenja sa onim što su preporuke Evropske komisije. To su morale da urade sve zemlje u procesu pridruživanja EU. Konkretno navodim primjer preporuku EK da ministar pravde ne može biti član Sudskog savjeta kako to propisuje naš Ustav. Sem toga u dijelu ustavnih promjena trebalo bi intervenisati i u smislu propisivanja ustavne norme nezastarijevanja krivičnih djela kojima se pljačka država – poručio je Zogović.

 

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.