Živadin Jovanović za BORBU: Sve je prolazno osim države i državnosti, a osnov državnosti je suverenitet i teritorijalni integritet!

0

Razvoj situacije u Evropi i svijetu, kao i duboke promjene u pravcu multipolarizacije globalnih odnosa i otvaranja prostora za odnose zasnovane na principima i međunarodnom pravu pokazuju da je, smatra bivši ministar inostranih poslova SR Jugoslavije Živadin Jovanović, trenutna strategija Srbije najoptimalnija za zaštitu najvažnijih nacionalnih i državnih interesa.

„Mi svi vidimo da ovo zaoštravanje odnosa u Evropi i Evroaziji pokazuje da za zemlje kao što je Srbija nije opcija pridruživanje raznim podjelama, blokovima i alijansama, bile one sjevernoatlanske ili demokratske, da to nije put za svijet budućnosti. Tako da, na početku ove godine i, slobodno možemo reći, jedne nove ere u globalnim odnosima smatram da Srbija treba da još čvršće ostane na svojim dosadašnjim principijelnim pozicijama vojne neutralnosti i ravnoteže u razvijanju saradnje sa svim glavnim činiocima evropskih i svjetskih zemalja”, kazao je, odmah na početku razgovora za BORBU, Jovanović.

Prema njegovim riječima, Srbija treba i mora da ostane otvorena za saradnju kako sa Istokom, tako i sa Zapadom.

On je istakao da se pritisci protiv Srbije zaista povećavaju, te da je to činjenica, ali da njen odgovor treba da bude još odlučnije istrajavanje na nezavisnosti, suverenitetu, vojnoj neutralnosti i nemiješanje u unutrašnje poslove drugih zemalja.

„Srbija treba da nastavi da radi kao i do sada. Samo u u tim okvirima ona može još odlučnije da insistira na svom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, tj. na rješavanju pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije. Mislim da je na tim principima Srbija i do sada obezbjeđivala široku međunarodnu podršku, da je obezbijedila razumijevanje i podršku velike većine članica svjetskih organizacija i da treba i dalje da nastavi raditi na učvršćivanju saradnje sa strateški dokazanim partnerima kao što su Rusija, Kina, Indija”, naglašava on.

Srbija ne smije povlađivati pritiscima

Jovanović je mišljenja da Srbija ni u kom slučaju ne bi smjela vitalna pitanja, kao što je suverenitet i teritorijalni integritet, podredititi privremenim koristima i kratkoročnim benefitima jer, podvlači on, ne postoje nikakve uporedne vrijednosti koje bi se mogle ravnati sa tim.

„Sve je prolazno osim države i državnosti, a osnov državnosti je suverenitet i teritorialni integritet. Mislim da novi razvoj i multipolarizacija globalnih odnosa otvaraju šire prostore za zaštitu vitalnih interesa i Srbije i drugih, malih i manje razvijenih država”, konstatovao je Jovanović.

Živadin Jovanović, bivši ministar inostranih poslova SR Jugoslavije, predsjednik Beogradskog foruma za svijet ravnopravnih

Bivši šef diplomatije SR Jugoslavije nepokolebljiv je u stavu da se pritiscima, kojima je Srbija trenutno izložena, ne smije i ne može povlađivati.

„Ne smije se oslanjati na razna laskava obećanja i komplimente zapadnih diplomata. Mora se voditi računa o budućnosti i svijetu sjutrašnjice, koji se već danas uobličava i u kome je sigurno da brojne zemlje koje su kršile principe i koje smatraju da su izuzetne neće više imati prostora da se ponašaju kao do sada”, jasan je on.

Nikakvih pravih pregovora o statusu KiM do sada nije bilo”

Jovanović je kategoričan da nikakvih pregovora po pitanju statusa Kosova i Metohije, barem do sada, nije bilo.

„Ono što se odvijalo u okviru EU, u Briselu i Ohridu nisu bili pregovori, to je bilo nametanje rješenja koja odgovaraju geopolitičkim ciljevima najvećih zapadnih zemlja i NATO-u. Tu nije bilo pregovora u smislu ravnopravnog tretmana strana. Ono što smo do sada vidjeli bili su više ultimatumi i diktati, koji su kanalisani preko EU, da se Srbija se odriče svojih interesa da bi vodeće zemlje Zapada ostvarivale svoje geopolitičke ciljeve na Balkanu, a nikako traženje komromisa”, ocijenio je on.

Evropska unija, dodaje Jovanović, nije vodila računa o svom mandatu, koji joj je dala Generalna Skupština UN-a.

„Taj mandat, koji je EU dodijeljen 2010. godine, podrazumijevao je da ona treba samo da olakšava dijalog strana, a nikako da nameće tzv. Briselski ili Ohridski sporazum po cijenu prijetnji, uslovljavanja”, dodao je Jovanović.

Uspostavljanje multipolarizacije nije pitanje ničije volje, već globalni proces

Stoga sada Evropskoj uniji, pojasnio je on, treba davati signale da se i ona sama mora vratiti Rezoluciji 1244 koja je, kako kaže, i za Srbiju i cjelokupnu svjetsku zajednicu dokument najveće pravne snage i koji ima trajni značaj.

Jovanović je optimista da dolazi vrijeme za prave pregovore o rješavanju statusa KiM, koji će biti zasnovani na Povelji UN i Rezoluciji 1244.

„Multipolarizacija svjetskih odnosa, otvaranje prostora za njihovu demokratizaciju i poštovanje univerzalnih principa svjetskog bezbjednosnog sistema svakako otvaraju više nade i šire prostor za rješavanje svih problema, pa tako i pitanja budućeg statusa južne srpske pokrajine KiM. Smatram da će u novim uslovima biti još zemalja koje će se vratiti poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. Pritom, ne isključujem i da će neke zemlje EU odustati od dosadašnje kontraproduktivne i neprincipijelne podrške secesionizmu i terorizmu”, rekao je Jovanovič.

On primjećuje da to nisu opasnosti koje vrijebaju samo Srbiju ili Balkan, već sve zemlje svijeta, a posebno zemlje u razvoju.

Proces multipolarizacije koji je u toku, izjavio je on, ne može se ničim zaustaviti.

„Jer to nije pitanje ničije volje. To je jedan globalni proces koji nezadrživo ide naprijed i on napreduje iz dana u dan. Mi smo vidjeli da je na Samitu BRIKS-a u Južnoj Africi prošle godine udvostručen broj članica, a da su desetine zemalja na čekanju za učlanjenje u ovaj savez. Svijet nezadrživo ide ka poštovanju principa jednake ravnopravnosti, jednakog prava na mir, jednake bezbjednosti za sve zemlje”, izjavio je on.

Izvor sukoba u svijetu hegemonizam SAD i NATO-a

Jovanović nam je ispričao i da će ove godine doći do dalje kristalizacije i širenja platforme svih miroljubivih zemalja, ali i do sužavanja prostora za sve politike koje zagovaraju „jastrebovi na raznim stranama“.

Osnovni izvor konfrontacija, neizvjesnosti i sukoba Jovanović vidi u politici ekspanzije i hegemonizma NATO na čelu sa SAD.

„Oni kao da ne shvataju da je vrijeme za to isteklo i da više nema ‘slobodnih’ prostora za širenje. Ovo nije vrijeme Jeljcinove Rusije, Kine koja samo posmatra šta drugi rade ili Afrike koja pristaje na neokolonijalizam. Posredni rat NATO-a protiv Rusije u Ukrajini može se brzo okončati ako svi ispoštuju princip jednake bezbjednosti, a to je da niko ne može graditi svoju na štetu bezbjednosti drugih”, jasan je ovaj dugogodišnji diplomata.

Izbori u Rusiji će, siguran je on, proteći bez mnogo iznenađenja.

„Vladimir Putin će nastaviti odbranu prava na jednaku bezbjednost, unutrašnji razvoj i stabilnost, dalje učvršćivanje strateškog partnerstva sa Kinom i izgradnju multipolarnog svjetskog poretka. Izbori u 27 članica EU odraziće se i, možda, uvećati pukotine u koheziji unutar EU, kao i na EU-SAD osovini. Stranke Viktora Orbana, Roberta Ficoa i Gerta Vildersa svakako neće osjećati tjeskobu, ako su je uopšte i do sada osjećale. Započeće odlazak komesarske ‘USA made’ EU elite. Reforme i proširenje EU će biti na ledu, a kapital će se seliti van EU – ka vojnoj industriji i biznisu SAD“, zaključio je, u razgovoru za BORBU, bivši ministar inostranih poslova SR Jugoslavije i predsjednik Beogradskog foruma za svijet ravnopravnih, Živadin Jovanović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.