Žene u politici i drugim profesijama: Jesu li premalo ili previše zastupljene?

0

Deklaraciju o jednakom političkom učešću žena su potpisali učesnici Međunarodne konferencije ženske kvote – put do jednakosti. S tim u vezi postavlja se pitanje kakva je pozicija žena u našem društvu, a odgovore na to, odnosno svoja mišljenja dali su: predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, Božena Jelušić i advokat Bojan Vujović.

Predsjednica Skupštine Glavnog grada je potpisnica ove Deklaracije, a sa OEBS-om i Zajednicom opština organizovana međunarodna konferencija na temu Ženske kvote – put do jednakosti, koja je imala za cilj rodno ravnopravnu ravnotežu.

„Prisustvo žena u političkom životu je potrebno na nivou onoliko koliko su prisutni i muškarci. Ovo je animiranje žena da se bave ovim poslom ukoliko su zainteresovani. Ideja je bila da se žene upute u razloge zašto je dobro da učestvuju u odlučivanju sa muškarcima. Nije bio cilj posebno izdvajanje žena ili target muškaraca već zajedničko djelovanje u političkom životu i kao doprinos demokratizaciji procesa“, kazala je ona.

Potpisana je Deklaracija koja je pravno neobavezujuća ali sa preporukama i vizijama je definisana.

Jelena Borovinić – Bojović

„Ona nije pravno obavezujuća ali služi kao neka vrsta inputa. Upućena je u Skupštinu Crne Gore u Odboru za reformu izbornog zakonodavstva. S ozbirom da se sada dešavaju izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika po kom u ovom trenutku imamo čuvene kvote po kojima sada svaka četvrta osoba treba biti žena, ali je potrebno povećati broj žena kako bi bili bliži broju muškaraca. U suštini, mi smo društvo koje je živjelo u jednom patrijahalnom obrascu ali on zahtijeva određena prilagođavanja trenutku u kom se nalazimo. Crna Gora nikad nije imala predsjednicu Vlade ili države iako su preko 50% stanovnika ove države žene, a u obrazovanju su u prednosti“, kazala je ona.

Borovinić Bojović ne misli da muškarci ugrožavaju bilo koju ženu u Crnoj Gori, ali da nekad nehatno dolazi do takvih situacija gdje su konkretno žene prilično manje zastupljene u Crnoj Gori.

Božena Jelušić je kazala da je u pitanju podjela prostora na javni i privatni.

„Po prirodi patrijarhata javni prostor pripada muškarcu a privatni prostor pripada ženi. Narušavati tu strukturu moći je problematično a istorijski gledano, početak borbe za ženska prava počinje prošlog vijeka i mi 120 godina se borimo za pravo glasa a sada se borimo i za pozicije javnog prostora. To što žene ne zauzimaju ta mjesta nije karakteristično za Crnu Goru već za čitav svijet iako neka zemlja prije ili kasnije iskorači“, kazala je Jelušićeva.

Božena Jelušić

Kvote su jedini čuvar učešća žena u političkom životu a da ih slučajno nema one su nužno zlo.

„Da ih nema, žena u javnom prostoru ne bi bilo. Svojevremeno u razgovoru sa kolegom poslanikom, on je rekao – lako je vama, vi uvijek računate na svojih 30%, iako oni imaju 70%. On je rekao da voli kada se pita, a moj odgovor je bio pa i ja volim“, pojašnjava ona.

Advokat Bojan Vujović, koji je takođe iz Centra za zaštitu prava muškaraca, objašnjava da su oni jedina organizacija toga tipa u Crnoj Gori dok ima preko 100 organizacija za prava žena.

„Što govori o zastupljenosti žena u djelatnostima gdje se donose odluke. Nisam baš saglasan sa sagovornicama već da su kvote poniženje za žene. Smatram da su žene sposobne i obrazovane u djelatnostima koje vole i kojima se bave. Npr. u tužilaštvu su cifre 65%, sudstvu 60%, u medijima 80%. Centar za socijalni rad 100%, u menadžmentima raznih privatnih kompanija su itekako zastupljene. One jednostavno ne žele da se bave politikom, evo i ja prvi ne želim da se bavim politikom. To je valjanje u blatu, ljudi se kompromituju. Da namećete 40%, to je suprotno demokratiji, a za mene je jedina demokratija otvorene liste. Imate npr. u partiji 10 vrhunskih muškaraca i tri žene, i onda se kaže muškarcima ipak ne možete. Vi ste doktor npr. imate 10 muškaraca koji su specijalizanti i kaže im se da ne mogu jer ipak trebaju tu da budu žene“, kazao je Vujović.

Bojan Vujović

Tvrdi da su u najtežim poslovima na svijetu, odnosno u 100 najtežih zanimanja, 98% muškaraca dominantno zastupljeni.

„Zašto npr. ne napravimo kvote da 40% žena bude zastupljeno u građevini, u energetskoj industriji, u industriji nafte i gasa, tamo gdje muškarci redovno gube živote. Zašto se ne priča o tome? Ipak muškarci iznose svijet, ali su opet krivi. Zato propada svijet“, kazao je on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.