Zečević: Kurti želi da Srbima jasno stavi do znanja da im nije mjesto na Kosovu

0

Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije rekao je za RTS da Srbi na KiM apsolutno ne doprinose eskalaciji stanja. Sve što se dogodilo na Kosovu je posledica djelovanja Kurtijeve administracije, on želi Srbima da jasno stavi do znanja da im nije mjesto na Kosovu, istakao je Zečević.

Posle još jedne runde tehničkog dijaloga u Briselu, na kojoj nije došlo ni do kakvog pomaka, pregovori Beograda i Prištine izvjesno je – biće „na čekanju“, jer briselska administracija ide tokom avgusta kolektvno na pauzu.

Zečević  je kazao da su i dalje prisutni isti problemi koji su bili i do sada.

„Vidimo da se Srbi i dalje hapse na KiM, da praktično Kurtijeva privremena administracija vrši pritisak na Srbe u smislu da je krajnji cilj da stvori nesigurnost kod tih ljudi, da ih iseli sa Kosova. Što se tiče EU i Kfora, odnosno NATO-a koji je na terenu, oni i dalje ne povlače dovoljno energične poteze koji bi ih odvratili od takve politike. Povukli su neke od njih, uvedene su određene sankcije prištinskom režimu“, kaže Zečević.

Ali očigledno je, napominje Zečević, da se Kurti jednostavno ne obazire na sve to i da nastavlja sa tom istom politikom koju je vodio i do sada.

Portparol EU Peter Stano je još jednom pozvao obije strane na smirivanje tenzija. Međutim, Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM i pregovarač Beograda, kaže da je Srbija uradila sve što se od nje traži, osim te poslednje, treće tačke koja je uslovljena potezom Prištine.

Odgovarajući na pitanje kome su upućene te poruke, Zečević kaže da su poruke formalno upućene Beogradu i Prištini, ali se zapitao čime Srbi na Kosovu doprinose eskalaciji stanja.

Srbi ne dopinosi eskalaciji stanja

„Oni apsolutno ne doprinose eskalaciji stanja. Sve što se dogodilo na Kosovu je posledica delovanja Kurtijeve administracije. Šta je tu problem? Oni stalno izmišljaju neke nove mjere. Sada zabranjuju gradnju univerziteta, socijalnih stanova, pa onda hapse ljude, pa ih puštaju, pa hapse druge, a ove koji su pustili zamenjuju neki drugi. Prema tome, same mjere koje preduzima Kurti su vrlo sumnjive u smislu smanjenja 25% policajaca. Šta to znači? Ko će da broji te ljude“, kaže Zečević.

Prema njegovim riječima, specijalne jedinice kosovske policije su i dalje tu. „Kurti je napravio baze na sjeveru Kosova što ne bi smio da radi. Naoružava se neka vrsta vojske Kosova. Turska aktivno počinje da učestvuje. Turska se izgleda velikim koracima vraća na Balkan i uskoro ćemo se vratiti u 19. vijek kada je Turska praktično imala trupe na Balkanu i uticala presudno na balkansku politiku“, istakao je Zečević.

Videćemo šta će Amerikanci i Evropljani da odluče. Interesantno je to bio izlaganje Eskobara pred američkim kongresom gde je on praktično dao u velikim crtama šta su planovi Sjedinjenih Američkih Država u narednom periodu, dodao je on.

Zašto Kurti ne mijenja politiku

Posle svake runde dijaloga u Briselu, Kurti krene sa nekim novim optužnicama i hapšenjima Srba.

Odgovarajući na pitanje zašto Kurti ne mijenja politiku, Zečević je rekao da je to zato što on misli da će uspeti tom politikom da stavi jasno Srbima do znanja da im nije mjesto na Kosovu.

„To je njegova ideja. I vjeruje da će taj narod polako početi prelaziti na administrativnu teritoriju e Srbije. I to je nešto što on radi. Misli da su ove sankcije slabe i prolazne. I da će sankcije proći, a on će ostvariti dugoročni cilj, kao što je Hrvatska ostvarila dugoročni cilj da Srba nema na teritoriji Hrvatske. Tako i on mašta da neće biti Srba na teritoriji današnjeg takozvanog Kosova. Kao što muslimani u Bosni maštaju da neće biti više Srba u Bosni i Hercegovini“, ukazao je Zečević.

Da li je EU popustljiva prema Prištini 

Smatra da je pozitivan korak što su uopšte uvedene neke sankcije. „Međutim, sad se tu nalazimo na nekoj granici. Politički cilj Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije je nezavisno Kosovo. Iako postoje neke zemlje, članice Europske unije, koje nisu priznale Kosovo, koje imaju principijalan stav, njihov krajnji cilj je nezavisno Kosovo. I sad, oni žele da stave do znanja Kurtiju da neće novi rat na Balkanu i da neće probleme. Ali, s druge strane, neće da idu dovoljno daleko da Albance uvedu u probleme i da Albance osude javno, jer je Kosovo njihova tvorevina koju oni neće da ukinu“, objašnjava Zečević.

Prema tome, navodi Zečević, tu se oni nalaze na nekoj klackalici.“Malo ga upozoravaju, ali opet neće da odu toliko daleko da ga u potpunosti osude i da se distanciraju u potpunosti od te tvorevine zvane Kosovo“, kaže on.

Prištinski pregovarač Besnik Bisljimi je posle poslednjih razgovora rekao da sad očekuje da se te kaznene mjere obustave Prištine i izašao sa planom za deeskalaciju.

„Oni posmatraju situaciju tako da misle da će da zamažu oči Zapadu i da ih prevare. I da kažu, pa evo, mi smo 25% smo smanjili broj policajca i tim smo završili. I možete da nam ukinete sankcije“, naveo je Zečević.

Ali u suštini, kako kaže Zečević, oni nastavljaju sa istom politikom koju su vodili i prije sankcija.

„Znači, vrše pritisak na stanovništvo, hapse Srbe, lažni gradonačelnici koji nisu ni izabrani od strane stanovništva, vrše funkciju, zabranjuju gradnju. Tako da, u suštini, oni pokušavaju da zamažu oči, da kažu – evo sad je vrijeme da nam ukinete sankcije, smo mi izvršili naše obaveze, a nisu izvršili nijednu“, dodaje Zečević.

Šta Beograd treba da kaže Briselu

Zečević smatra da Beograd treba da kaže Briselu da mi nismo odgovorni za ovu situaciju.

„Prema tome, ne možete da uslovljavate evropski put Srbije time što Priština krši Briselski sporazum, odnosno što ga ne sprovodi i što doprinosi podizanju tenzije. Mislim da mi to treba da kažemo Evropskoj komisiji i institucijama Evropskog parlamenta, svim institucijama Evropske unije. Mi nismo odgovorni za ovo što se događa, prema tome, nemojte da dalje uslovljavate otvaranje poglavlja time što Priština krši dogovor“, zaključio je Zečević.

Pink

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.