Zdrav unos šećera: Kako da uživate u slatkišima bez griže savjesti?
Prema statistikama, u prosjeku nam je dnevni unos šećera oko 22 kašičice. Međutim, unos ne bi trebalo da bude više od 14 jer šećer u velikoj količini uništava naše zdravlje i figuru. Međutim, ukoliko ste sladokusac, onda će vam ovo može teško pasti.
Odricanje od šećera može biti teško. Osim što većina nas uživa u slatkim poslasticama, on se i krije u mnogim proizvodima i izaziva zavisnost zbog oslobađanja hormona dopamina koji se aktivira kad šećer uđe u organizam. Istovremeno, tijelo oslobađa i hormon insulin koji pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi.
Šećer izaziva porast dopamina i serotonina u mozgu zbog kojih se osećamo dobro, dok kada šećer padne u krvi onda smo umorni i razdražljivi. Međutim, previše šećera može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su gojaznost, dijabetes i srčana oboljenja. Na sreću, to ne znači da ne smijete da uopšte unosite šećer, već da ga unosite u zdravim količinama.
Kako da pravilno regulišete unos slatkog?
Čitajte etikete
Šećer ima mnogo različitih imena pod kojim se mogu naći na etiketama: maltoza, saharoza, visoko fruktozni kukuruzni sirup, šećer od trske, med i koncentrati voćnih sokova. Veoma je važno da na etiketama čitate i dio sa dodatim šećerima.
Eliminišite bijeli šećer
Stručnjaci savjetuju izbjegavanje rafinisanog bijelog šećera. On se jako brzo rastvara u krvi izazivajući skokove u nivou glukoze i insulina koji mogu naštetiti tijelu. Ovaj tip šećera se dodaje i velikom broju obrađenih namirnica kao što su kečap, hljeb, konzerve i slično pod nekim od gore nabrojanih namirnica.
Izbjegavajte poslastice sa ugljenim hidratima
Pecivo, keks, hljeb i druge poslastice napravljene od rafinisanog brašna sadrže jako malo ili nimalo hranljivih materija, ali imaju visok nivo šećera što utiče na nivoe u krvi. Zamjenite brze ugljene hidrate poput ovih i zamjenite ih zdravim, sporim kao što su povrće, voće, mlečni proizvodi i cela zrna.