Zbog petlje Smokovac, bez kuća može ostati 30 porodica

0

Vlasnici imovine na prostoru petlje Smokovac i NVO „Udruženje za razvoj Pipera“ traže da se izmijeni prostorni plan za područje na kojem je planirana petlja, jer će, ukoliko ostane sadašnji plan, sa tog prostora morati da se iseli preko 30 porodica i da se poruši preko 30 objekata. Petlja Smokovac je, kako su naveli, planirana na prostoru sela Rogami, zaseoka Ras–Piperi, na desnoj strani obale Morače, sjeverno od Podgorice, na samom izlazu iz kanjona Morače, jedan kilometar južno od mosta Smokovac. Na lijevoj obali Morače, u naselju Zlatica, nalazi se naplatna rampa za auto-put, piše „Dan“.

Kako je rekla Milodarka Vukanović Novosel, jedan od vlasnika imovine na tom prostoru, naredne sedmice će pisati Ministarstvu prostornog planiranja, na čijem čelu je Janko Odović, kako bi im pojasnili cijelu situaciju i tražili da se prostorni plan promijeni na osnovu argumenata.

– Ako se nešto u prostornom planu ne promijeni, preko 30 kuća će morati da se ruši, preko 30 porodica će morati da se iseli, a prostor na kom je planirana petlja Smokovac sve više se naseljava. Ako se petlja bude vezala i za Jadransko-jonski put, onda će šteta biti još veća. Petlja je projektovana na prostoru koji je gusto naseljen, umjesto da se izgradi na drugoj lokaciji. Izgradnjom petlje Smokovac na prostornim planom planiranoj lokaciji, prostor od 30 hektara će se uništiti, što će imati posledice po Glavni grad, vode, stanovništvo i ekološke uslove – ukazala je Vukanović Novosel.

Ona je kazala da su prije dva mjeseca, polovinom novembra prošle godine, pisali Agenciji za zaštitu životne sredine u vezi sa uticajem na životnu sredinu za ovo područje, ali im na dopis nisu odgovorili. Odgovore od Agencije su čekali kako bi dalje išli ka Ministarstvu prostornog planiranja, a sve u cilju bolje pripreme za javnu raspravu o prostornom planu. Istakla je da strateška procjena uticaja na životnu sredinu nikad nije urađena.

– Dakle, tražimo da se sagleda učinak dosadašnjih aktivnosti na osnovu argumenata i da se potom donese stručna odluka. Ako je sadašnje rješenje održivo, nek je sa srećom, ali će iseliti preko 30 porodica, porušiti preko 30 objekata i uništiti 30 hektara zemlje na području glavnog grada – istakla je naša sagovornica.

U dopisu Agenciji mještani su naveli da bi prikupljeni podaci monitoringa životne sredine iz 2018. godine morali biti baza za dalje sagledavanje svih negativnih uticaja koje će auto-put i tako veliko projektovano saobraćajno čvorište sa Jadransko-jonskim putem imati na neposredno okruženje jer će sigurno doći do potpunog devastiranja plodnog zemljišta na prostoru Rasa, uz raseljavanje stanovništva, povećano zagađenja rijeke Morače i podzemnih voda i povećano zagađenje vazduha glavnog grada zbog blizine petlje.

– Ono što takođe sigurno znamo kao vlasnici imovine i stanovnici ovog prostora jesu činjenice da se na ovom prostoru nalazi veliki broj izvora čiste i pitke vode koji su iz okolnih piperskih, moračkih i rovačkih planina našli protok ka najnižoj tački, tj. ka obali Morače. Ove činjenice poznate su hidrogeolozima. Kao potvrdu navoda ukazujemo na okolnost da je prilikom iskopa stope za izgradnju mosta koji povezuje petlju sa lijevom obalom Morače izvođač „Bemaks“ naišao na jako izvorsko vrelo, koje je jedva uspio da savlada i betonira da bi nastavio dalje radove – ukazali su vlasnici imovine, koji su od Agencije tražili da izvrši provjeru primjene monitoringa životne sredine prije i posle puštanja u saobraćaj prioritetne dionice auto-puta.

Kako su istakli, razlog zbog kojeg su se obratili Agenciji i zbog kojeg će pisati Ministarstvu jeste zaključak koji su stekli, a to je da se projekat petlje Smokovac smatra gotovim i prihvatljivim da kao takav uđe u prostorni plan Crne Gore.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.