Zbog napada Huta: Broj teretnih brodova u Crvenom moru smanjen je za 90 odsto u prvoj nedelji januara
Broj teretnih brodova u Crvenom moru, koji su na putu do ili iz Sueckog kanala, smanjen je za 90 odsto u prvoj nedelji januara u poređenju sa početkom 2023. usled napada jemenskih Huta.
Istraživanje londonske kompanije za pomorske usluge „Klarksons“ pokazalo je da bezbjednosna situacija u Crvenom moru remeti svjetsku trgovinu – što se vidi i po broju teretnih brodova koji zaobilaze Crveno more i putuju oko Rta dobre nade.
Njihov broj je 9. januara bio više nego duplo veći od ukupnog broja 21. decembra. Tako su 9. januara 364 teretna broda, kapaciteta 4,2 miliona kontejnera, saobraćala na rutama preusmjerenim preko Rta dobre nade, dok je 21. decembra bilo registrovano 155 plovila.
U utorak uveče, na dan kada su cifre prikupljene, Huti pobunjenici su pokrenuli jedan od svojih najvećih kombinovanih napada do sada. Centralna komanda SAD saopštila je da su američki i britanski ratni brodovi i avioni oborili 18 dronova, dvije protivbrodske krstareće rakete i jednu balističku raketu.
U, kako su Amerikanci rekli, 26. napadu na komercijalni brod u Crvenom moru od 19. novembra nisu prijavljene nikakve povrede ili šteta.
U međuvremenu, njemačka kompanija „Hapag-Lojd“, peta najveća kargo linija na svijetu po kapacitetu, nagovijestila je da namjerava da nastavi da preusmjerava svoje brodove dalje od Crvenog mora ka Rtu dobre nade.
Skretanja preko južnog kraja Afrike dodaju između 10 dana i dvije nedelje svakom putovanju između Azije i sjeverne Evrope. Brodske linije takođe preusmjeravaju neke usluge između Azije i istočne obale SAD koje su ranije išle preko Crvenog mora i Sueckog kanala.
Takozvani kontejnerski brodovi su glavno sredstvo za transport gotovih proizvoda i poluproizvoda širom svijeta.
Skretanja znače da je Šangajski indeks kontejnerskog tereta – mjera troškova premeštanja jednog tovarnog broda na drugu rutu – 5. januara dostigao najveću stopu izvan poremećaja izazvanih pandemijom kovida. Porast je podstaknut udvostručenjem, sa 1.667 dolara 23. decembra na 3.577 dolara 5. januara, troškova premještanja kontejnera iz Šangaja u Roterdam. Troškovi premještanja tovara iz Šangaja u Đenovu takođe su se udvostručili, sa 1.956 dolara na 4.178 dolara.
(RT Balkan)