Zbog dužine trajanja postupka pred Ustavnim sudom: Država da plati 53.000 evra

0

Zbog dužine trajanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore od četiri godine i osam mjeseci država Crna Gora treba da isplati podnosiocima predstavke 53.030 evra.

„Dana 10. oktobra 2024. godine Evropski sud za ljudska prava donio je odluku protiv Crne Gore u predmetu Alić i drugi protiv Crne Gore kojom je predstavku izbrisao sa liste predmeta u skladu sa članom 39 Konvencije, a nakon što se uvjerio da je prijateljsko poravnanje koje su postigle strane u sporu zasnovano na poštovanju ljudskih prava zajemčenih Konvencijom i Protokolima uz nju i da ne postoje razlozi koji bi opravdali dalje ispitivanje predstavke“, saopšteno je iz Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Podnosioci predstavke, njih 48, su se prituživali Evropskom sudu za ljudska prava na prekomjernu dužinu trajanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore, koji je trajao četiri godine, osam mjeseci i osam dana, a odnosio se na pitanje iz radnog odnosa, konkretno na isplatu manje isplaćenih zarada.

„Navedeni predmet Evropski sud za ljudska prava komunicirao je Vladi Crne Gore kao predmet koji predstavlja dobro ustanovljenu praksu tog suda, jer se radi o repetitivnom predmetu koji se odnosio isključivo na prekomjernu dužinu trajanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore, a ovo imajući u vidu da je Evropski sud za ljudska prava već ranije protiv Crne Gore donio presudu Siništaj protiv Crne Gore kojom je utvrdio povredu člana 6 stav 1 Evropske konvencije o ljudskim pravima zbog prekomjerne dužine trajanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore od preko četiri godine i tri mjeseca i po tom osnovu dosudio podnosiocu predstavke naknadu nematerijalne štete od 1.500 evra“.

U saopštenju se navodi da je Evropski sud za ljudska prava u predmetu Alić i drugi protiv Crne Gore predložio državi Crnoj Gori i podnosiocima predstavke da zaključe prijateljsko poravnanje kojim bi se država Crna Gora obavezala da podnosiocima predstavke zbog prekomjerne dužine trajanja postupka pred Ustavnim sudom od preko četiri godine i osam mjeseci isplati po 1.100 evra na ime naknade nematerijalne štete i ukupno 250 evra na ime troškova postupka pred Evropskim sudom.

„Navedeni prijedlog, koji je u skladu sa dobro ustanovljenom sudskom praksom Evropskog suda za ljudska prava, prihvatile su obje strane u sporu, a posebno jer prema podacima Ustavnog suda Crne Gore podnosioci predstavke nijesu doprinijeli dužini trajanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore. Imajući u vidu da je dužina trajanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore prepoznata kao problem u pravnom sistemu Crne Gore, Vlada Crne Gore je već donijela zaključke, a na osnovu Izvještaja o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, kojima je preporučila Ustavnom sudu Crne Gore da u cilju smanjenja dužine trajanja postupaka pred tim sudom sačini analizu predmeta koji su u radu pred tim sudom duže od tri godine i da takve predmete označi kao prioritetne i definiše fiksne rokove za njihovo okončanje“, zaključuje se u saopštenju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.