Zavod za hitnu pomoć uputio apel građanima: Izbjegavajte izlaganja suncu od 10 do 17 časova, pijte više od dva litra tečnosti…
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore uputio je apel građanima da zbog visokih temperatura, koje nepovoljno utiču na organizam ,poštuju savjete ljekara i sačuvaju zdravlje.
Preporuke Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore:
– izbjegavanje borakva napolju i izlaganja suncu tokom najtoplijeg dijela dana (preporuka je od 10 do 17 časova)
– redovan unos tečnosti, prije svega vode, više od dva litra dnevno
– izbjegavanje naporne fizičke aktivnosti
– nošenje lagane odjeće, zaštititi glavu kapom ili šeširom
– boraviti u rashlađenim prostorijama (preporučena razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature je 10 setepni)
„Apelujemo na osjetljive grupe poput djece, trudnica, hroničnih bolesnika i starijih da se naročito pridržavaju savjeta ljekara. Oprez se preporučuje i zdravim osobama, jer vrućine loše utiču i na zdrav organizam. Ne ostavljajte djecu u parkiranim automobilima“, saopštili su iz Zavoda, pa dodali:
„Radnici na gradilištima su naročito izloženi riziku. Preporuka Zavoda za hitnu pomoć Crne Gore je obavezno nošenje kompletne zaštitne opreme, češće pauze za odmor i redovno hidriranje (po mogućnosti uzimanje tečnosti na svakih 15 do 20 minuta). Teške fizičke poslove ne bi trebalo obavljati u najtoplijem dijelu dana, već u ranim jutarnjim satima ili uveče“, piše u saopštenju.
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore uprkos vrućinama ne bilježi značajniji porast broja pacijenata.
„Očekivano, raste broj pacijenata u Podgorici i u južnim opštinama, ali je na nivou prošlogodišnjeg. Medicinsku timovi hitne pomoći na nivou države dnevno pregledaju između 800 i 900 pacijenata u ambulanti, obave oko 150 terena i između 40 i 50 transporata prema urgentnom centru i opštim bolnicama“, naveli su iz Zavoda.
Kako su istakli, „nije registrovan veliki broj pacijenata sa simptomima sunčanice“.
„Najčešći simptomi na koje se pacijenti žale su bolovi u grudima, vrtoglavica, glavobolja, povišena temperature, mučnina, povraćanje i dijareja. Napominjemo da Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore svakodnevno vodi evidenciju o broju pacijenata kojima je potrebna hitna medicinska pomoć. Ukoliko taj broj naglo poraste ili uočimo neobičnu simptomatologiju o tome ćemo blagovremeno obavijestiti javnost“, zaključili su iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.