Zašto su četiri članice EU odbile „Air Montenegro“?

2

Švedska, Danska, Austrija i Njemačka odbile su da izdaju dozvolu za slijetanje aviona „Air Montenegra“, koji želi da uspostavi direktne linije sa Međunarodnog aerodroma u Tuzli.

Direkcija za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA) izdala je dozvolu crnogorskoj aviokompaniji da uspostavi linija sa Međunarodnog aerodroma Tuzla ka Holandiji i Turskoj.

Ovakva vrsta dozvole omogućena je nakon što su dvije navedene države odobrile zahtjeve za slijetanje aviona na njihovo tlo.

Kako je za „Kliks“ izjavio direktor Međuarodnog aerodroma u Tuzli Dževad Halilčević, uspostavljanje linija dio su šireg projekta, kojeg zajednički realiziraju sa „Air Montenegrom“.

„Nakon što je ‘Wizz Air’ donio odluku o zatvaranju baze, te smanjenju broja linija, intenzivno smo krenuli u pronalazak zainteresovanog avioprivoznika. Sada je posebno dobro to što smo po prvi put dobili odobrenje za uspostavljanje direktne linije za Istanbul, jer su naši građani avionom morali putovati iz Sarajeva i Beograda ili jednostavno autobusom. Još uvijek čekamo završetak određenih procedura, kako bismo mogli krenuti sa objavom letova za Tursku, ali i Holandiju“, rekao je Halilčević.

Inače, „Air Montenegro“ je osim za Tursku i Holandiju tražio je dozvole i za uspostavljanje direktnih letova ka Švedskoj, Danskoj, Austriji i Njemačkoj, koje su, međutim, odbile zahtjeve.

Shodno tome, ni BHDCA nije bila u mogućnosti izdati svoju dozvolu.
Zahtjev je upućen i ka Luksemburgu, a još uvijek se čeka odgovor njihovih vazduhoplovnih vlasti.

„Bitno je naglasiti da se BHDCA uključila posljednjih desetak dana, te i oni pokušavaju pribaviti odobrenja kroz bilateralne razgovore koje vode sa nadležnim direkcijama. Kada je riječ o odbijanju zahtjeva, oni striktno poštuju određene ugovore koji su potpisani 2006. godine, odnosno dokumente koje je BiH potpisala sa zemljama EU, kada je u pitanju vazdušni saobraćaj. Po istom osnovu Holandija je prihvatila, a ostale su odbile, a mi očekujemo da će prevashodno Njemačka i Austrija promijeniti mišljenje“, dodao je Halilčević, prenosi „Kliks“.

Navedene države zahtjev su odbile jer „Air Montenegro“ nije aviokompanija koja je registrovana u Bosni i Hercegovini ili nekoj od zemalja članica Evropske unije, što je, shodno potpisanim ugovorima, preduslov za mogućnost dobijanja dozvole.

„Mi i dalje pokušavamo učiniti sve što je u našoj moći, jer su aerodromi u Švedskoj i Danskoj zainteresovani za uspostavljanje poslovnog odnosa sa Međunarodnim aerodromom Tuzla. Vjerujemo u mogućnost promjene odluke, jer postoji očigledan interes, kako aerodroma, tako i putnika, a na kraju i privrede ove dvije države“, rekao je Halilčević.

2 Comments
  1. Canon komentariše

    Najvažnije je ipak da se uspostavi veza s Luksemburgom!!!

  2. BAJO komentariše

    Bojanicu , Bojanicu. Kad tad odgovaraces sto si zarad svoga dzepa ugasio Montenegroairlines . Za sada mirno spavaj. Ali kad tad ……

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.