Zašto je Mask pravi pobjednik izbora

0

Piše: Branko Radun

 

U retrospektivi, 2016. godina nije bila samo početak perioda velike tranzicije iz starog u novi poredak. Trampova pobeda uz podršku mreža – pre svega „Tvitera” – iako je protiv sebe imao gotovo sve medije (osim Foksa), nije samo promena kanala komunikacije. To je promena narativa, promena ključnih igrača i promena unutar elite. Novi tehnološki moguli ušli su u politiku podržavajući jednu ili drugu stranu. Kembridž analitika spada u rane radove hakovanja sistema – sada je reč o tranziciji u novi sistem.

Sve je započelo kao pukotina u informacionom prostoru, buđenje svesti da svet kakav smo poznavali – stabilan, zasnovan na činjenicama, poduprt „dokazima” – postaje promenljiv i otvoreniji za različite perspektive. Naravno, izazovi koje sada vidimo – uz pojave kao što su manipulacije i dezinformacije – deo su promena kroz koje prolazimo jer živimo u svetu u kojem su granice narativa poroznije nego ikad. Informacioni haos koji nas okružuje znači da se svako može uključiti u kreiranje priče, a ne samo nekolicina. To je trijumf postmoderne nad modernom.

Prošlo je tačno osam godina otkako smo shvatili da postoje nevidljive struje koje oblikuju javno mnjenje. U vreme predsedničkih izbora u SAD 2016. godine, mnogi su prvi put uočili presudan uticaj koji tehnološke inovacije imaju na politiku. Ovaj događaj pokrenuo je epohu u kojoj se šire mogućnosti za glasove svih vrsta, bilo da dolaze od profesionalnih medija ili pojedinaca s različitim stavovima.

Bregzit i Trampova pobeda 2016. pokazali su moć mreža, koje su ponizile i klasične medije i politički establišment. To je bila „velika distrupcija” promene sistema iz moderne u hajtek postmodernu, a ne samo dolazak mreža ili tehnoloških inovacija. To je novi sistem funkcionisanja, nova filozofija poslovanja, novi politički sistem u kojem se stvari menjaju velikom brzinom.

Ono što je nekad bilo ekskluzivno područje za profesionalne medije i politički establišment, sada je otvoreno za širu zajednicu ili, preciznije, za grupe koje su do sada bile na margini i koje uz pomoć mreža, ali i novca, postaju ključni igrači. Društvene mreže, uprkos svim svojim nedostacima, postale su mejnstrim mediji, gde većina sveta dobija svoje informacije, šale, mimove i novosti. Internet kultura je danas stvarna kultura, a ovo je prostor u kojem se bitke dobijaju i gube još pre nego što neko uopšte izađe na glasanje. Koliko god to deluje kao raj za manipulacije i dezinformacije, to je i prostor da se čuje i glas običnog čoveka.

Novi medijski pejzaž pruža svima priliku da postanu deo narativa. Istina, ovaj proces dolazi s izazovima – algoritmi favorizuju jedan glas nad drugim, a profitni interesi nekih platformi utiču na to šta vidimo. Ali, naša prilika leži u činjenici da nikada nismo imali toliko načina da komuniciramo, izazivamo i kolektivno delimo priče.

Ovo je nova realnost u kojoj dominiraju novi igrači, a nove tehnologije i novi novac našli su put ka politici na načine kakvi nisu postojali u prošlosti. Tradicionalni mediji i „stari novac” mogu samo da posmatraju sa strane, neretko buntovni, dok svet naracije i moći transformišu oni koji do juče nisu imali pristup koridorima moći. Tehnologija i nove platforme omogućile su preokret u odnosima snaga: nezavisni mediji, influenseri, startapi i novi tipovi investitora sada imaju veći novac i veći manevarski prostor nego ikad. Tamo gde su nekad dominirale uredničke odluke velikih medijskih kuća, danas se informacije šire brzinom koju diktiraju algoritmi i uticajne grupe na mrežama.

To znači da igrači kao Mask, Zakerberg ili Bezos preko tehnoloških platformi gospodare i politikom. Kad su se oni 2020. okrenuli protiv Trampa, koji je bio cenzurisan od mejnstrim medija, pokazali su svoju moć. Sada je Mask uleteo u predizbornu kampanju kao glavni Trampov saveznik, Zakerberg im nije pravio problem, a Bezos je blokirao svoj medij da podrži Kamalu u finišu trke. Tako je najveći pobednik ovih izbora hajtek oligarhija i sam Ilon Mask, koji je u „koaliciji” s Trampom. Već vidimo da Mask i Tramp zajedno „pregovaraju” sa Zelenskim o uslovima mira u Ukrajini. Mask nije samo najbogatiji čovek na planeti i vlasnik mreže koja je Trampu donela pobedu, već je i reprezent moćnih hajtek kompanija i vojnoindustrijskog lobija, čiji je deo jer je vlasnik i privatne Nase (Spejseks). On je samo „brend” koji odslikava kako je hajtek kartel postao ključni politički faktor.

(Politika)

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.