Zašto je Izrael napao Iran u manjem obimu: Testiranje PVO, odustajanje zbog neefikasnosti ili demonstracija odlučnosti za domaću publiku?
Izrael je rano jutros izvršio napad na Iran, a najviše eksplozija zabilježeno je u Teheranu.
Kako je javila iranska novinska agencija, stanje u Teheranu je normalno, a eksplozije koje su odjeknule su rezultat dejstva protivvazduhoplovne odbrane. Prema saopštenju iranske PVO, u napadu su gađani vojni ciljevi u provincijama Teheran, Kuzestan i Ilam.
Istovremeno, izraelska vojska navela je da su ciljevi napada koji je protekle noći izvedeni na Iran, u okviru vojne operacije pod šifrovanim nazivom „Dani pokajanja“, uspješno postignuti.
Napadi su bili usmjereni na iranske lokacije za proizvodnju projektila i baterije PVO, kao odgovor na direktne napade Irana izvedene na Izrael ranije ovog meseca i u aprilu, kao i na kontinuirane napade njegovih proksija širom Bliskog istoka, prenosi Tajms of Izrael.
Prema nezvaničnim informacijama, u napadu je učestvovalo oko 100 aviona, uključujući i najsavremenije višenamjenske borbene avione pete generacije u operativnoj upotrebi izraelske vojske – F-35I.
Međutim, kako se može vidjeti na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama, sasvim je izvjesno da je u pitanju bio napad manjeg obima, a prema pisanju pojedinih Telegram kanala specijalizovanih za dešavanja na Bliskom istoku, „lokalno stanovništvo jeste čulo eksplozije, ali nisu primijećeni znaci oštećenja ili eksplozija na zemlji“.
Ove tvrdnje poklapaju se sa saopštenjem iranske vojske i medija u kojima se navodi da je većina raketa presretnuta u vazduhu, ali i sa izrazito malim brojem fotografija i snimaka većih eksplozija na iranskoj teritoriji.
Stoga se može postaviti pitanje zbog čega je izraelski napad iz ostvario ovako loše rezultate, kao i da li je ovaj udar malih razmjera jedini vid odmazde za prethodne napade Irana?
Kako prenosi portal „Militari voč“, postoje tri mogućnosti koje bi mogle objasniti zbog čega Tel Aviv nije nanio snažan udarac Teheranu.
Prva opcija je da je napad imao za cilj da testira iransku PVO, potencijalno u okviru pripreme za napad većeg obima u budućnosti, tokom kojeg će izraelska komanda biti bolje upoznata sa iranskom odbranom. Takav test bi takođe mogao da skrene pažnju iranskih snaga ka Teheranu, što bi moglo da bude od koristi ako primarni cilj Izraela bude u nekom drugom dijelu Irana.
Druga opcija je da su komanda i piloti izraelskog vazduhoplovstva primijetili da je iranska PVO presrela gotovo sve projektile u prvom talasu, što ih je navelo da odustanu od daljih napada, zbog pretpostavke da bi i oni bili neefikasni.
Treća opcija je da je udar bio zamišljen kao demonstracija odlučnosti prvenstveno za domaću publiku u Izraelu. S obzirom da je Iran obećao da će uzvratiti oštro i u neviđenim razmjerama na bilo koji izraelski napad, Teheran bi potencijalno mogao da zanemari napad veoma malog obima, dok bi izraelskim liderima omogućio da održe kredibilitet u zemlji i udovolje domaćim pozivima na odmazdu, dok bi u isto vrijeme izbjegao eskalaciju.
(RT)