Zašto ćute institucije: Ko bi da gradi džamiju u Radulićima koju mještani ne žele?

0

„Da Crna Gora nije ovako crna, ojađena, da je ne (za)vode kusi i repati, zadrigli i bahati, pozabavila bi se djelovanjem Islamske zajednice u Bijelom Polju. Već decenijama, polako i podmuklo, djeluje sa pozicija radikalnog islamizma oživljavajući ideju o Zelenoj transferzali“, upozorava za IN4S, prof. Momo Radović.

Po njegovim riječima pravoslavno stanovništvo, kako u samom gradu tako i u okolnim selima, izloženo je uznemiravanju i nesigurnosti. Najnovija inicijativa o „genocidu“ u Vraneškoj dolini samo je, kako kaže dokaz ovih tvrdnji.

„Služe se lažima, podmetanjima, ucjenama, da bi nekako podmetnuli kukavičje jaje Vranešanima postavljanjem obilježja nečemu što nema istorijsko utemeljenje“, ističe Radović.

Radović za IN4S dalje govori da su od dijaspore su dobili preko dva miliona da u centru Bijelog Polja „ožive“ nekakav vjerski objekat, da u Vraneskoj dolini postave obilježje „genocida“ od prije sto godina i da u selu Radulići podignu novu, na ruševinama stare džamije.

„Dio tih para, kako se šuška je „nestao“ pa se mora uraditi bar nešto, pogotovu što se u Gori Crnoj „snom mrtvijem spava“

„Ostaje nada da će se neko probuditi, da građani Bijelog Polja neće dozvoliti dalje urušavanje centra grada, da Vranešani neće dopustiti bacanje srama na njihov obraz i da će mještani sela Radulići, napušteni i od Crkve i od „institucija sistema“ smoći snage da spriječe da, u selu sa stoprocentnim pravoslavnim življem, se ne začuje urlik ostrašćenih islamskih fundamentalista iz Novog Pazara, Rožaja, Bijelog Polja“, naglašava Radović.

U selu Radulići godinama ne živi nijedan građanin islamske vjeroispovijesti.

Podsjetimo, Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora Opštine Bijelo Polje, izdao je urbanističko-tehničke uslove za rekonstrukciju Hajdar-pašine džamije u Radulićima”, saopšteno je iz Medžlisa Islamske zajednice Bijelo Polje.

Mještani tog sela tvrde da je džamija izgrađena na mjestu nekadašnje crkve i pravoslavnog groblja i da po cijenu života neće dozvoliti njenu izgradnju.

Iz Medžlisa navode da su nakon više od decenije truda Islamske zajednice u Crnoj Gori, Medžlisa Islamske zajednice Bijelo Polje, stečeni uslovi da se jedan ovakav vakuf od posebnog kulturno-istorijskog značaja vrati u prvobitni oblik. Važnost ovog poduhvata je naširoko prepoznata, pa je i naša dijaspora pokazala ogromno interesovanje za ovaj vakuf”, navode iz Medžlisa u saopštenju objavljenom na Fejsbuk stranici Medžlisa IZ Bijelo Polje.

Navode i to da je Opština Bijelo Polje prepoznala važnost jednog ovakvog kulturnog blaga, te je ovoga puta izdala pomenute uslove.

“Dovoljno je reći da je ovo uspjeh prijašnjih kao i sadašnjih članova i aktivista Islamske zajednice, te nas to obavezuje da kažemo da se radi o uspjehu Islamske zajednice u Crnoj Gori – dakle svih nas – bez izdvajanja ičijeg imena. Ne umanjujući doprinos bilo koga u ovome, smatramo da se ovo pitanje ne treba politizovati niti se koristiti u svrhu političke promocije.

Iz Opštinskog odbora Bošnjačke stranke ističu da su se izdavanjem urbanističko-tehničkih uslova „stekli uslovi da se rekonstruiše – obnovi ova velelepna džamija iz 17. vijeka koja je veoma važan dio sakralne kulturno istorijske baštine Bošnjaka u Crnoj Gori i ima značajnu ulogu u očuvanju kulturnog i vjerskog identiteta Bošnjaka u Crnoj Gori, ali i predstavlja i kulturnoistorijski biser države Crne Gore“.

28. jula ove godine, mještani ovog bjelopoljskog sela bili su, po ko zna koji put izloženi desantu radikalnih bjelopoljskih islamista. Više od tri decenije pokušavaju da u selu, u kome nema ni jednog stanovnika muslimanske vjeroispovijesti, obnove džamiju.

Operativna saznanja policije su ukazivala na visok rizik sukoba ukoliko islamisti dođu u selo, pa ipak im je dozvoljeno okupljanje i samo je prisustvo velikog broja pripadnika MUP-a spriječilo težak obračun.

„Mještani sela, ogorčeni što nijedan njihov pokušaj da institucije riješe ovaj spor nije naišao na razumijevanje samoorganizovali su se da brane pravo na život na vjekovnim ognjištima , da spriječe upade ostrašćenih fundamentalista iz Novog Pazara, Tutina, Rožaja… koji imaju namjeru da u selu podignu regionalni Islamski centar“, kaže Radović i dodaje:

Lično sam pitao njihovog predvodnika, imama, „Zna li čemu ovo vodi“ , a on uporno o „kulturno-istorijskom značaju ruševine“.

Zašto ćute institucije?

(In4s)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.