Zastave klubova se udružile u jednu – zastavu Srbije: Orlovi na korak od Mundobasketa

0

Srbija je zabilježila veliku pobjedu protiv Turske u prepunoj dvorani “Aleksandar Nikolić“ poslije dramatične završnice i tako napravila ogroman korak ka plasmanu na Svjetsko prvenstvo 2023. godine. Poklopio se izabranicima Svetislava Pešića i rezultat iz Monsa, gdje je Grčka savladala domaću Beligiju 72:70, pa “orlovima” iz februarskih duela sa Velikom Britanijom kod kuće i gostovanje u Grčkoj, nedostaje samo jedna pobjeda da matematički obezbijede Mundobasketa… A bilo je sve tako daleko prije tri mjeseca. Međutim, Pešićevi momci su vezali četiri pobjede i sada se za sve pitaju, pošto su drugi u grupi sa pet pobjeda i tri poraza. Konačan rezultat meća sa Turskom je bio 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22).

Srbija je otvorila meč trojkom Ristića, ali je usledila serija gostiju 7:0 i poslije dva minuta igre bilo je 3:7, a u 5. minutu i 11:17. Odgovorili smo serijom 10:0 poslije trojke Jaramaza za 21:17, a na prvu pauzu otišli sa 24:21.

Uvodni minuti druge dionice protekli su u rezultatskom egalu, a naša reprezentacija postigla je samo dva poena za četiri minuta. Međutim, trgla se Srbija, iskoristila par grešaka Turaka i u 16. minutu povela 32:26. U 18. minutu imali smo najvećih 37:29, a na poluvremenu 37:34.

Čvrsto i nervozno je počela i treća četvrtina, a poslije tri i po minuta igre bilo je 42:38. I dalje su obje ekipe bile prilično neprecizne za tri poena, a Turci su u 26. minutu poveli (46:45). Pogodio je Gudurić četiri slobodna bacanja zaredom za 49:46, pa Dobrić trojku, da bi Mitrović zakucao za 54:47. Odgovorili su Turci serijom 7:0 i na kraju treće dionice bilo je 54:54.

Otvorio je poslednji period igre Vilbekin trojkom, ali je istom mjerom uzvratio Ristić, pa pogodio još jednu trojku (60:59). Igralo se koš za koš, ekipe su se smjenjivale u minimalnom vođstvu, sve do nesportske lične greške Dobrića u 34. minutu kada je rival poveo 67:63. Ponovo je Ristić pogodio za tri, ali i Vilbekin (66:70), onda je sjajni Ristić pogodio za dva, pa Gudurić za izjednačenje. Lomila se utakmica, ubacio je Dobrić trojku tri i po minuta do kraja (73:70), ali i Sipahi (73:73). Uslijedio je prodor Gudurića, odbranili smo napad, ali nismo iskoristili svoj, što je kaznio nezadrživi Vilbekin trojkom za prednost Turske 76:75 na 1:47 minuta prije kraja. Zatražio je selektor Pešić tajm-aut, poslije koga je Gudurić fauliran i pogodio je oba penala – 77:76. Sudije su dosudile krajnje sporan faul na Vilbekinu, koji je promašio oba penala. Proključala je dvorana, Gudurić je promašio trojku, a Sipahi izgubio loptu 32.4 sekunde do kraja. Ispala je lopta Mitroviću u aut, i Turci su imali napad za pobjedu 12.8 sekundi prije kraja pri rezultatu 77:76 za Srbiju. Pokušao je Vilbekin, ali su ga naši momci odlično sačuvali, pa je promašio šut sa strane za dva poena i počelo je veliko slavlje.

Najefikasniji u selekciji Srbije bili su Marko Gudurić sa 18 i Dušan Ristić sa 16 poena. Pomenuti dvojac su ispratili Dobrić sa 11 i Mitrović sa 10 postignutih poena.

Kod Turske su se istakli Vilbekin sa 22, odnosno Bitim sa 18 poena.

– Izuzetna atmosfera. Poznato je kad igraju Zvezda i Partizan da je uvijek ovako, a sada je bilo slično kao u avgustu protiv Grčke u Areni. Ovakva podrška je sjajna, svima hvala mnogo! Očigledno je da su se zastave klubova udružile u jednu – u zastavu Srbije. Bilo je potrebno ovim momcima. Sjećate se kako je bilo protiv Letonije na početku. Bilo je 500 gledalaca. Tada su se neki pitali ”da li igram za Srbiju ili…” Sada se to apsolutno popravilo. Bilo je fantastično, osjećaj kad treba da se pomogne da se odigra dobra odbrana, da se bodri ako se pogriješi. Ovo je zajednička pobjeda. Imali smo samo deset izgubljenih lopti, za ovako tvrde odbrane to je sasvim u redu. Svi su stajali zajedno u odbrani. Odlične su i brojke, 14 ofanzivnih skokova, to znači da su pristup i agresivnost bili pravi. Asistencija je bilo 20, to znači da svi žele da igraju timski – rekao je nakon meča Pešić.

Selektor Srbije je prošao kroz poslednjih 12 sekundi.

Bilo mi je u glavi da li da pravimo faul, da uzmemo sudbinu u svoje ruke. To mi je uvek u glavi. Ali, na terenu smo imali stvarno nisku postavu koji su mogli da preuzimaju. Zato sam i vratio Mitrovića. Uvijek postoji rizik, ali šta sad. Bez rizika nema pobjede. Mada, ovo ne smatram rizikom jer smo imali najbolje odbrambene na terenu. Radanov je odigrao fantastično u prvom poluvremenu na Vilbekinu. A vidjeli ste kako je Lučić odigrao fantastičnu odbranu u poslednjem napadu. Ja vjerujem u defanzivu. Za nas nije važna samo pobjeda, već za budućnost da pokažemo kako smo odbranili tih 12 sekundi. Da od toga podižemo samopouzdanje, da se vidi da sve može da se odbrani ako se zna kako. Maestralno smo to uradili. Otišao je u korner i nije znao gdje mu je zadnjica, gdje mu je glava. I to je veliko zadovoljstvo. Ova grupa je fantastična. Takva je bila i čitavog ljeta. Očigledno je da imamo reprezentativce koji kada se oslobode obaveza u klubovima, dolaze srcem i željom da daju najviše što mogu. To je za mene pozitivna poruka. Igrači žele da igraju za Srbiju. Problemi stoje na drugoj strani.

Nije o drugoj strani želio da priča. Kao ni o sukobu sa Atamanom.

Da je pobijedio, ne bi bio razočaran. Za Tursku je ovo bila odlučujuća utakmica, morali su na pobjedu.

Sada je Srbiji potrebna samo pobjeda u jednoj utakmici. Recimo, protiv Velike Britanije u Beogradu.

Grčka jeste pobijedila, ali nama je mnogo važnije da smo mi dobili. O šansama kad dođe vreme. U februaru