Zapad može da zaustavi divljanje separatista na sjeveru KiM: Samo neka dozvole Srbiji da reaguje
Zapad ima različite i veoma lake mehanizme uz pomoć kojih može da zaustavi divljanje prištinskih vlasti na sjeveru Kosova i Metohije – ne mora čak ništa da radi – dovoljno je da dozvoli Srbiji da reaguje, smatra istoričar dr Aleksadar Lukić iz Instituta za političke studije.
Kolektivni Zapad podržava sve što režim Aljbina Kurtija radi na Kosovu i Metohiji. Sva saopštenja o „razočaranosti“ zapadnih institucija postupcima prištinskih institucija u protekla 24 sata su samo formalnost. Kako ističe Lukić, da na Zapadu zaista ne žele da se događa ono što se na sjeveru KiM događa, to se ne bi događalo.
Dvostruka igra Zapada
Međutim, radi se o zapadnim dvostrukim igrama, pa i sam francuski predsjednik Emanuel Makron šalje dvostruku poruku tokom nedavne posjete Beogradu. On sa jedne strane kritikuje poteze Prištine, a sa druge traži da se poštuje Ohridski sporazum koji promoviše kosovsku nezavisnost.
„Ako promovišeš kosovsku nezavisnost, onda je sve ovo što se događa legitimno. Znači, Priština ima pravo da radi sve to što radi, to jest da zaokružuje svoju državnost, jer joj Ohridski sporazum to omogućava. I uopšte, francusko-njemački plan. Dakle, ne može se istovremeno zalagati za kosovsku nezavisnost i kritikovati zaokruživanje kosovske nezavisnosti. To je protivrječnost. Ili si za kosovsku državnost, pa podržavaš ovo što se radi, ili si protiv nje. Ali, onda moraš i faktički da djeluješ protiv uspostavljanja kosovske nezavisnosti“, navodi Lukić.
Zapadnoj podršci Kurtijevom režimu, upozorava Lukić, nema granica – sve je dozvoljeno da se uspostavi takozvana kosovska državnost, čak i nasilje, a u slučaju da Srbi izađu da protestuju, dozvoljeno je da se upotrebi sva moguća sila da se protesti suzbiju.
Sve će učiniti da uspostave Kosovo i Metohiju kao nezavisnu državu, a sada im se još i žuri, jer to moraju da urade do američkih predsjedničkih izbora, koji mogu da promijene situaciju. Zbog toga se stvari ubrzavaju i zato za Kurtija ne postoje ograničenja kada je riječ o primjeni sredstava, uvjeren je Lukić.
Srbija ne smije da ostane nijema
U ovom trenutku, srpska reakcija mora da bude zasnovana na diplomatskim naporima i reagovanju preko organa UN i Euleksa. Međutim, naglašava Lukić, sve ima svoje granice. Srbija bi u jednom momentu morala da reaguje do toga da predoči zapadnim silama da je i vojno rešenje opcija ukoliko dođe do eskalacija koja bi podrazumevala progon srpskog naroda.
„Mislim da moramo da nekako izdržimo i da na Kosovu i Metohiji ostanemo prisutni do novembarskih izbora u SAD. Ti izbori će pokazati šta dalje treba činiti – nije svejedno da li će pobijediti Tramp ili Kamala Haris i u odnosu na to treba dalje planirati politiku prema Kosovu i Metohiji. Smatram da, ukoliko pobijedi Tramp, može doći do dogovora koji će biti dobar za nas, a ukoliko pobijedi Kamala Haris, nastaviće se ovo što se sada dešava“, ocjenjuje Lukić.
Ukoliko Harisova postane domaćin Bijele kuće, Srbija bi morala da reaguje, jer po svim međunarodnim uzusima, podsjeća Lukić, Beograd ima pravo da reaguje čak i silom kako bi zaštitio svoj narod i interese na Kosovu i Metohiji.
Srbija ne smije da ostane nema i da ne zaštiti svoje sunarodnike, zaključuje Lukić.
Podsjećamo, takozvana kosovska policija upala je u objekte opštinske uprave koje su u nadležnosti Srbije na Kosovu i Metohiji, ali i u Kliničko-bolnički centar u Kosovskoj Mitrovici i Institut za srpsku kulturu u Leposaviću. Ovaj čin verbalno su osudili predstavnici zapadnih sila, ali ništa nisu preduzeli da se divljanje prištinskih vlasti zaustavi.
(Sputnik)