Zalihe brašna U Crnoj Gori mogu trajati narednih 15 dana, nakon toga se Crna Gora mora osloniti na Srbiju
Zalihe brašna mogu trajati 15 dana i ukoliko predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne odobri izvoz bićemo prinuđeni da izađemo na tržište i omogućimo uvoz i trgovinu iz drugih zemalja.
Ministarstvo poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva svakodnevno je u pregovorima sa kolegama iz Srbije o mogućnosti ukidanja zabrane za količine brašna i pšenice koje su već naručene, ali istovremeno pregovaraju o uvozu istih sa drugih tržišta.
Napominjemo da je Vlada Srbije uvela zabranu na izvoz brašna i žitarica 10-og marta za sve zemlje ali je predsjednik Vučić rekao da će zemlje iz regiona, kao i zemlje članice Otvorenog Balkana.
Međutim, 17. marta nije donijeta odluka o bilo kojim izuzecima, već je uvedena i zabrana izvoza jestivog ulja.
Mali pekari nemaju svoje zalihe već sada kupuju od trgovaca, dok se zalihe značajno smanjuju i kod velikih pekara. Ako u četvrtak ili petak ne bude odluke Srbije o dozvoljavanju izvoza za Crnu Goru, svi će krenuti da naručuju značajne količine brašna sa drugih tržišta, pa bi u tom slučaju nove cijene hljeba i peciva bile poznate naredne sedmice.
Ministri poljoprivrede Srbije i Sjeverne Makedonije, juče su kako je navedeno u saopštenju, razgovarali u Beogradu o “Inicijativi Otvoreni Balkan čiji se značaj posebno ističe u aktuelnoj situaciji kada se zatvaraju mnoga tržišta u svijetu”.
”Glavna tema sastanka dva ministra bio je izvoz ugovorenih količina pšenice, kukuruza, brašna i ulja prije uvođenja zabrane. Dogovoreno je da se izvoz na osnovu ranije ugovorenih količina pomenutih proizvoda nastavi utvrđenom dinamikom u narednom periodu”, navedeno je u saopštenju.
Zemlje Inicijative Otvoreni Balkan, formirane 2019. godine, jesu Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, dok su BiH i Crna Gora odbile to učlanjenje. Tadašnji političari ocjenili su ovu inicijativu nepotrebnom.