Zakon treba povući, temeljni ugovor da potpiše Irinej

2

Beogradski portal Vidovdan, blizak samom vrhu Srpske pravoslavne crkve, podržao je u svom uredničkom komentaru zahtjev Demokratskog fronta za povlačenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti kao preduslova za formiranje nove vlade.

Vidovdan piše i da bi patrijarh Irinej trebalo da potpiše temeljni ugovor sa državom Crnom Gorom, te da je potreban novi zakon o slobodi vjeroispovijesti, ali i da je Episkopski savjet SPC u Crnoj Gori završio svoju misiju i mandat.

“Svakako kao polazna platforma za potpisivanje ovog ugovora bi poslužili ugovori koji su već potpisani sa Republikom Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom, a koje je u ime Srpske pravoslavne crkve potpisao patrijarh, kako je i predviđeno važećim Ustavom SPC. Ti ugovori su prošli sve zakonske procedure u tim državama i predstavljaju temelj prava i obaveza za mitropolije i eparhije SPC u tim državama”, tvrdi se u uredničkom komentaru Vidovdana iza kojeg stoji episkop Irinej Bulović, najbliži saradnik patrijarha Irineja.

U komentaru se navodi da je DF svojim zahtjevom podržao ključni zahtjev sa protestnih litija.

“Demokratski front jednoglasno je podržao zahtjev naroda koji je litijama mjesecima protestovao protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti i kao uslov formiranja vlasti postavio zahtjev za ukidanje rečenog zakona i potpisivanje temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom”, navodi se u komentaru portala Vidovdan.

Ovakav komentar Vidovdana suštinski znači da su potezi DF-a usaglašeni sa vrhom SPC u Beogradu.

U komentaru Vidovdana napada se i Episkopski savjet SPC u Crnoj Gori navodeći da je tom organu SPC usvajanjem Zakona 2019. godine istekao mandat i misija.

“Iako Episkopski savjet koji je formiran odlukom Sabora SPC 2006. godine, s ciljem regulisanja statusa imovine SPC u Crnoj Gori nije uspio da dogovori sa vlastima po Srpsku crkvu povoljan zakon, u novonastaloj situaciji ne bi trebalo da bude problema i Episkopski savjet iako mu je de fakto donošenjem Zakona u parlamentu Crne Gore decembra 2019. istekao mandat i misija, mogao bi s blagoslovom patrijarha i Sinoda da doprinese izradi teksta novog zakona i ugovora”, navodi se u komentaru.

Ovakav razvoj situacije, kako navodi Vidovdan, zapravo je još početkom februara 2020. tražio mitropolit Amfilohije u pismu premijeru Markoviću.

“Tadašnji premijer Crne Gore Duško Marković naveo je da državni vrh Crne Gore ostaje otvoren za zaključivanje temeljnog ugovora sa Crkvom, ali isključivo sa Mitropolijom cmogorskom primorskom”, piše Vidovdan.

Navodi se da bi usvajanjem novog zakona konačno problem crkvene imovine bio vraćen u legalne okvire u skladu sa evropskom praksom.

“Podsjećamo da Crna Gora takođe ima potpisane ugovore sa Rimokatoličkom crkvom i sa Islamskom zajednicom”, zaključuje se u komentaru.

2 Comments
  1. Peconijevi Telohranitelji komentariše

    Aca“Musliju“ treba da potpise ovaj ugovor, ili bar da ga samo parafira, jer je on „svakom loncu -poklopac“.

  2. Tamo daleko komentariše

    Da smo se oslonili na irineja,nikad ove makli ne bi a zakon ne bi bio povucen..za sve je zasluzna mcp. Zato oni treba da potpisu sve sto je vezano za crkvu. Mi smo u cg odbranili svoje vez pomoci sa strane. Mi treba i da cuvamo nase a irinej njihovo. Ako se nisu previse zalozili prije svega ovog, onda ne moraju se ni sad zalagat.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.