Zaključak konferencije u Skoplju: Migracije su pitanje lokalnih samouprava
Migracije su pitanje lokalnih samouprava, zaključak je konferencije „Jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i regionalne saradnje za efikasno upravljanje migracijama“ koja je održana u Skoplju, u organizaciji Mreže asocijacija lokalnih samouprava u Jugoistočnoj Evropi-NALAS.
Na konferenciji je, u ime Zajednice opština Crne Gore, učestvovala Ivana Nedović, sekretarka Odbora za društvene djelatnosti. Iskustva o upravljanju migracijama podijelili su profesori sa univerziteta iz Turske, kao zemlje koja se u poslednih nekoliko godina suočila sa velikim talasom migracija. Pored njih, na panel diskusijama, iskustvo su podijeli predstavnici lokalnih samouprava iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, ali i ostali učesnici kroz pitanja i diskusije.
Iako je u Crnoj Gori, ali i zemljama u regionu, zakonom predviđena obaveza da država ima odgovornost za upravljanje migracijama i prihvatom i inkluzijom migranta, praksa je pokazala da su lokalne samouprave dale odgovor u prihvatanju migranata i obezbjeđivanju nephodnih usluga. To se prvenstveno odnosi na privremeni smještaj, odjeću i obroke, ali i pružanje adekvatne zdravstvene zaštite, potom uključivanje djece u obrazovni sistem, obezbjeđivanje pristupa uslugama socijalne žaštite i na kraju obučavanje migranata za zanate kako bi se lakše zaposlili. Druga, ne manje važna uloga opština, jeste psihološka podška i uključivanje u migranata u život lokalne zajednice i integracija sa lokalnim stanovništvom. Opštine iz regiona su ogranizovale različite kulturne i sportske manifestacije u prihvatilištima, ali i pozivali migrante da učestvuju u društvenim događajima koje je opština organizovala za građane.
U pogledu odogovora na migracije, sa konferencije je poručeno da opštine moraju imati plan za upravljanje migracijama, u smislu bezbjednosti, obezbjeđivanje prihvatilišta, i svih usluga iz obasti zdravstvene i socijalne zaštite, uključivanje u obrazovanje, zaposlenje i integraciju u lokalnu zajednicu. Posebnu pažnju bi trebalo posvetiti predrasudama lokalnog stanovništva kroz širenje pozitivnih primjera integracije migranata, koje treba posmatrati kao ljudski kapital, a ne kao teret.
U tom smislu, veoma važnu ulogu imaju mediji, sa kojima bi lokalna samouprava trebalo da uspostavi saradnju za plasiranje pozitivnih poruka, kako bi migranti bili što bolje prihvaćeni.
Imajući u vidu da se Crna Gora, kao i u zemljama regiona, suočavaju sa problem nedostatka radne snage, adektvatnom pripremom migranata za tržište rada, ovaj problem bi u velikoj mjeri mogao biti riješen.
Da bi odogovor na upravljanje migracijama bio adektvatan, lokalna samouprava mora imati podršku države, kroz multisektorski prustup, odnosno uključivanje svih resora, i kroz obezbjeđivanje finansijskih sredstava iz budžete države ili iz projekata međunarodnih organizacija. Takođe, saradnja lokalnih samouprava sa nevladinim organizacijma bi olakšala rad na terenu, ali i otvorila mogućnost za zajedničko apliciranje za projekte kod međunarodnih donatora.