„Zajedničkim naporima doprinosimo razvoju Crne Gore kroz unapređenje socio-ekoloških standarda i stvaranje održivog, prosperitetnog društva“
Ministar rudarstva, nafte i gasa Crne Gore, Admir Šahmanović sastao se sa stalnom predstavnicom UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterinom Paniklovom, kako bi zajednički razmotrili odgovorno i održivo upravljanje prirodnim mineralnim resursima Crne Gore.
Na sastanku je istaknuta potreba za strateškim, pametnim i ekološkim pristupom u valorizaciji resursa, sve u cilju zaštite životne sredine i dostizanja ciljeva održivog razvoja. Pored ministra i predstavnice UNDP-a, sastanku su prisustvovali i državni sekretar Dino Tutundžić, kao i generalna direktorica Direktorata za naftu i gas, Zorana Sekulić.
UNDP ima ključnu ulogu u podršci zemljama na njihovom putu ka ostvarivanju ciljeva održivog razvoja (SDG – Sustainable Development Goals). Tokom sastanka, dogovoreni su dalji koraci u okviru projekta Just Transition (pravedna tranzicija) u Pljevljima, a razmotreni su i mogući modeli tehničke i ekspertske podrške koju bi UNDP mogao pružiti Ministarstvu za efikasno upravljanje resursima i razvoj alternativnih goriva.
Sagovornici su posebno istakli važnost partnerskog pristupa i naglasili posvećenost Crne Gore na unapređenju socio-ekoloških standarda.
„Zajedničkim radom sa UNDP-om činimo važan korak ka izgradnji održivijeg i odgovornijeg pristupa upravljanju našim resursima. Naš cilj je da Crnu Goru razvijamo u skladu sa potrebama budućih generacija, stvarajući održivo, prosperitetno i ekološki odgovorno društvo. Samo strateškim i pametnim upravljanjem resursima možemo osigurati bolju budućnost za sve naše građane” poručio je Šahmanović i dodao da pametnim korišćenjem resursa štitimo životnu sredinu uz istovremeni ekonomski benefit za državu. Resorni ministar je takođe istakao da je bi tehnička saradnja sa UNDP na izradi Strategije upravljanja mineralnim resursima bila veoma korisna za dalji, održivi razvoj ove oblasti.
Tokom sastanka bilo je riječi i razvoju tehnologije zelenog vodonika, a trenutno se u ministarstvu radi na koncipiranju vodonične strategije, stav ovog resora je da bi upotreba alternativnih goriva kao što je zeleni vodonik u gradskom saobraćaju, uticala na smanjenje emislija sa efektom staklene bašte. Takođe, uvođenjem biogoriva i podspješivanjem razvoja e-mobility, dodatno bi podspješili smanjenje emisija u sektoru transporta/saobraćaja. Ministar je istakao da bi izuzetno značajna bila ekspertska podrška i uključivanje UNDP-a u slične projekte u saradnji sa drugim resorima.
Ovim sastankom Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa i predstavnici UNDP istakli su posvećenost stvaranju odgovornijeg društva koje odgovara na ekološke izazove i pruža bolje mogućnosti za generacije koje dolaze.