Zabrinjavajući podaci: Za dva mjeseca 139 udesa, najčešći prekršaj vožnja u pijanom stanju
S početkom ljetnje turističke sezone, pojačan je i obim posla službenicima policije u našim primorskom opštinama. To potvrđuju i odgovori Centra bezbjednosti Bar dostavljeni našem listu, za dvomjesečni period, maj i jun ove godine, kada je pristiglo oko 1.000 prijava po kojima su postupali.
– Tokom ovogodišnje ljetnje turističke sezone, značajno je povećan obim posla po svim bezbjednosnim segmentima iz nadležnosti Centra bezbjednosti Bar. Samo u mjesecima maj-jun je registrovan 1.061 događaj, u odnosu na prva četiri mjeseca kada je ukupno registrovan 1.551 događaj, po kojima su postupali policijski službenici Centra bezbjednosti Bar – navodi se u odovorima.
Kako je tokom sezone gušći saobraćaj, tako dolazi i do povećanja broja nezgoda. Na području barske opštine zabilježeno je 139 saobraćajki za samo dva mjeseca.
– Tokom ljetnje turističke sezone dolazi do značajnog povećanja broja saobraćajnih nezgoda usljed pojačane frekvencije saobraćaja. U maju i junu registrovano je ukupno 139 saobraćajnih nezgoda, u odnosu na prva četiri mjeseca ove godine kada je ukupno registrovano 140 saobraćajnih nezgoda – ističu iz barskog CB-a.
Oduzeta droga
Tokom maja i juna registrovano je osam krivičnih djela u vezi sa zloupotrebom opojnih droga, a podnijete su dvije krivične prijave protiv pet lica, navode iz barske policije.
– Oduzeta je sljedeća količina opojne droge: 1341,9 grama marihuane 3,6 grama kokaina, 3,7 g amfetamina, 0,3 grama heroina i 16 komada tableta „ksalol“ – navodi se u odgovoru.
Kako dodaju, podnijete su i 23 prekršajne prijave zbog prekršaja iz člana 52 Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga.
Dodaju da su kao najčešći teški saobraćajni prekršaji registrovani vožnja pod uticajem alkohola i prekoračenje brzine kretanja vozila.
Kako su nam pojasnili, ova organizaciona jedinica Uprave policije raspolaže sa 138 policijskih službenika od kojih je 98 raspoređeno na poslovima opšte nadležnosti u Stanici policije, dok je 40 angažovano u Stanici kriminalističke policije. U ljetnjim mjesecima, u pomoć im pristižu 24 kolege.
– Kao i prethodnih godina, tokom ljetnje turističke sezone Uprava policije angažuje policijske službenike iz drugih organizacionih jedinica u vidu ispomoći Centru bezbjednosti Bar, te je to slučaj i ove godine kada se na ispomoći u Baru nalazi ukupno 24 policijska službenika, pa tako Centar bezbjednosti Bar trenutno raspolaže sa 162 policijska službenika – precizirano je iz CB Bar.
Tokom juna sprovedene su dvije akcije u kojima su, pored službnika CB Bar, učestvovali i pripadnici drugih sektora.
– Jedna akcija sprovedena je sa službenicima Sektora granične policije, a odnosila se na kontrole kretanja i boravka stranih državljana na teritoriji nadležnosti Centra bezbjednosti Bar, gdje je izvršena kontrola devet ugostiteljskih objekata, šest građevinskih objekata, kojom prilikom je kontrolisano 79 stranih državljana, od kojih je 11 procesuirano zbog počinjenih prekršaja – navodi se u odgovorima.
„U oblasti imovinskog kriminaliteta u odnosu na zimski period nije došlo do povećanja boja krivičnih djela“
Barska policija sudjelovala je u akciji Odsjeka za suzbijanje teških krivičnih djela koja je bila usmjerena na lišavanje slobode sedam lica zbog krivičnih djela stvaranje kriminalne organizacije. Podsjetimo, u junu su u Baru uhapšeni Martin Janković i Marko Peruničić iz tog grada, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva. Tom prilikom Stefan Janković uspio je da izbjegne hapšenje, odnosno pobjegao je službenicima Specijalnog policijskog odjeljenja. Trojica Barana sumnjiče se za stvaranje kriminalne organizacije koja je u planu imala da vrši teška krivična djela protiv života i tijela.
Za navedeni dvomjesečni period procesuirano je deset stranih državljana.
– U pomenutom periodu ove godine protiv 10 lica koji nisu državljani Crne Gore su podnesene krivične prijave zbog sumnje da su počinili 10 krivičnih djela: jedno krivično djelo teška krađa, tri krivična djela ugrožavanje javnog saobraćaja, jedno krivično djelo nedavanje izdržavanja, jedno krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eskplozivnih materija, jedno krivično djelo falsifikovanje isprave i tri krivična djela teško djelo protiv bezbjednosti saobraćaja – pojasnili su u odgovorima.
Ističu da u oblasti imovinskog kriminaliteta u odnosu na zimski period nije došlo do povećanja boja krivičnih djela.
– U navedenom periodu nije bilo krivičnog djela razbojništvo. Tokom maja i juna ove godine registrovano je ukupno sedam krivičnih djela iz ove oblasti od kojih je šest rasvijetljeno – zaključuju u odgovorima.
DA COVJEK NE PROVJERUJE STA LJUDI SEBI SVE DOZVOLJAVAJU
ZAR JE MOGUCE DA LJUDSKI UM, TAKO SEBI NESTO DOZVOLI
ZAMISLITE PIJAN I ZA VOLAN
MA TO PO HITNO POSTUPKU U SUPUŽU , I TO GODINAMA
A I MOBILNI TELEFONI. NEMA OSOBE KOJA NE DRŽI TELEFON U RUCI I KUCA
PA STA JE TO TOLIKO HITNO, DA NE MOŽE DA SE SAČEKA
BAŠ STRAŠNO
ALI VOZAČ NEKA SA SVOJIM ŽIVOTOM ČINI ŠTO HOCE, ODGOVORAN JE ZA SEBE, ALI KAD UNIŠTI TUDJI ŽIVOT TO JE STRAŠNO