Za vikend ušlo skoro 29.000 putnika
Od kako su se za vikend otvorile granice za državljane Srbije, BiH, Kosova, Albanije, Sjeverne Makedonije i SAD-a, pa do juče ujutru, u Crnu Goru je ušlo 28.763 putnika. To je znatno statističko povećanje u odnosu na prve dvije sedmice avgusta kada je u Crnu Goru ušlo svega 98.237 osoba, odnosno prosječno tek nešto preko 7.000 dnevno.
Za dva dana vikenda crnogorsku granicu napustilo je 25.644 putnika, ali uporedni podaci iz prošle godine najbolje pokazuju koliko je manja frekvencija saobraćaja tokom “kovid-19 godine”.
Načelnik Odsjeka za granične provjere Sektora granične policije Slavko Vojinović kazao je “Vijestima” da je od 1. do 17. avgusta pošle godine registrovano 924.446 putnika.
“Od tog broja na ulazu je tada registrovano 438.210, a na izlazu 477.236 putnika. U istim danima ove godine na graničnim prelazima registrovano je 234.529 putnika – na ulazu 127, a na izlazu 107 hiljada putnika”, rekao je on.
Ti podaci Sektora granične policije pokazuju da je tokom avgusta ove godine registrovano čak četiri puta manje putnika na crnogorskim granicama u odnosu na 2019. godinu.
U UP “Vijestima” su saopštili da i pored većeg broja putnika za vikend nije došlo do gužvi na granicama jer frekvencija saobraćaja nije ni blizu onima u godinama iza nas.
Još troje umrlih i 50 novozaraženih
Tri smrtna ishoda prijavljena su juče Institutu za javno zdravlje (IJZ), a potvrđeno je i 50 novih slučajeva infekcije koronavirusom.
Iz IJZ kazali su juče da su novi slučajevi potvrđeni PCR analizom 301 uzorka. Među njima 16 je slučajeva iz Podgorice, 13 iz Bijelog Polja, sedam iz Nikšića, šest iz Budve, četiri nova slučaja potvrđena su među uzorcima iz Pljevalja, dva iz Bara, te po jedan iz Kolašina i Cetinja.
Preminuli pacijenti su iz Nikšića, a rođeni su 1941, 1929. i 1955. Svi su liječeni u Opštoj bolnici NIkšić.
Od početka juna, dosad je prijavljen 71 smrtni slučaj povezan sa Kovidom-19. Institutu je juče prijavljen i oporavak 76 pacijenta. Direktor Interne klinike Kliničkog centra (KC) Sreten Kavarić rekao je da hospitalizovano 129 pacijenata. Kazao je da je u KC na liječenju 19 pacijenata, od kojih je četvoro životno ugroženo. Kavarić je rekao da je u barskoj i beranskoj bolnici hospitalizovano 19, odnosno 36 pacijenata, od kojih je po šest u teškom stanju. U nikšićkoj bolnici je 39 hospitalizovanih, od kojih tri imaju tešku kliničku sliku.
NKT: Litije najveća prijetnja, inspekcija da krivično goni ugostitelje
Iz Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) za zarazne bolesti juče su poručili da su nedozvoljena javna okupljanja u organizaciji Srpske pravoslavne crkve (SPC) najveća prijetnja za zdravlje i živote svih građana.
Iz Mitropolije crnogorsko-primorske negirali su da su oni organizatori sličnih okupljanja, kazali da su sve pravoslavne eparhije u Crnoj Gori aktivnosti “svele ispod svakog minimuma” i da “kad crkvena tijela nešto organizuju – to je poznato čitavoj javnosti”.
NKT je juče konstatovalo i da su proteklih dana uočeni slučajevi nedozvoljenih privatnih proslava u restoranima i na plažama, bez pridržavanja epidemioloških mjera, prije svega broja osoba čije je okupljanje dozvoljeno i nepoštovanje fizičke distance.
“Uprava za inspekcijske poslove i drugi nadležni organi sa državnog i lokalnog nivoa će u slučaju ponavljanja ovakvih okupljanja zatvarati objekte i podnositi krivične i prekršajne prijave protiv organizatora, odnosno vlasnika ili zakupaca ovih ugostiteljskih objekata uz izricanje mjere zabrane obavljanja djelatnosti”, saopšteno je.
NKT je odlučilo da ponovo otvori granični prelaz Metaljka, sa BiH na putnom pravcu Pljevlja – Čajniče i za ulazak putnika u Crnu Goru. Ulazak putnika će na tom graničnom prelazu biti moguć od 7 do 19 sati, dok izlazak putnika iz Crne Gore ostaje kao i do sada bez ograničenja.
Odlučeno je da rad sanitarne inspekcije na prometnim graničnim prelazima koji se do sada završavao kasno uveče bude organizovan i noću, u slučaju povećanog priliva putnika. NKT je dozvolilo rad socijalno-ljekarskim komisijama u oblasti socijalne i dječije zaštite.
Ko nema test, može u samoizolaciju
Direktor IJZ Boban Mugoša juče je objasnio da državljani Crne Gore koji se vraćaju iz Beograda, moraju kada se vrate u Crnu Goru da imaju PCR negativan test, Elisa IgG pozitivan test (da su preležali kovid) ili će ići u samoizolaciju. NKT je juče pojasnilo i da će pojedinima sa prethodne žute liste priznati negativan Elisa IgM test.
“S obzirom na činjenicu da su do naredbe izdate u petak u državama za koje su važili dotadašnji uslovi započeta putovanja ili je rezervisan smještaj u Crnoj Gori odlučeno je da ulazak u našu zemlju bude omogućen u skladu sa odlukom nadležnog organa i licima koja posjeduju negativan rezultat ELISA IgM testa ili negativan ECLIA test, izdat od strane registrovane laboratorije i ne stariji od 72 časa u trenutku ulaska lica u Crnu Goru, pod uslovom da ta lica nisu u periodu od 15 dana pred ulazak u Crnu Goru boravila u nekoj od država iz kojih je zabranjen ulazak”, saopšteno je.
Upitan da pojasni razliku između PCR i serološkog Elisa testa, Mugoša je kazao da prvi govori o tome da li imate virus u brisu nosa i grla, a drugi da li su se stvorila antitijela.
“IgM antitijela govore da se radi o svježoj infekciji, ali da bi se ona stvorila potrebno je nekih sedam i više dana, dok IgG tijela govore da su se stvorila dovoljna zaštitna tijela i da je ta osoba preležala infekciju. Zbog toga je nama bitno da imamo informaciju o tome, kako bismo znali sa čime se srijećemo”, odgovorio je on.
Mugoša je juče rekao i da se nakon posljednjeg otvaranja granica može očekivati dolazak velikog broja gostiju i da će rasti opterećenje na zdravstveni sistem.
“Opterećenje će rasti i zbog nekih događaja koji podrazumijevaju veliki broj ljudi koji nisu u kontrolisanim uslovima, i gdje se stvara atmosfera gdje ne možete držati distancu, niti kontrolisati uz galamu i stalno kretanje količinu izbačenih kapljica… i to je jednostavno veliki rizik. Evo, vidjećemo za 10 do 15 dana šta će se dešavati, ali me je strah, iskreno”, kazao je Mugoša.
Od epidemije zavisi kada će početi školska godina
Mugoša je najavio da će danas biti održan sastanak ministarstava zdravlja, prosvjete i ekonomije, Zavoda za udžbenika i IJZ, kako bi sa svih aspekata sagledali rješenja za školsku godinu. Najvažnija je, kako je istakao, bezbjednost djece, njihovo zdravlje i to da ona uče.
Istakao je da će i epidemiološka situacija u narednim danima uticati na to kada i kako će početi školska godina.
Kazao je da je u pitanju veliki izazov, ali i da se nada da će do kraja sedmice imati konkretne odgovore. NKT je prethodno preporučilo IJZ i resoru prosvjete da intenziviraju pripreme za početak školske godine i redovnog rada vrtića.
Iz Sindikata prosvjete juče je saopšteno da treba razmotriti u kojim slučajevima primijeniti onlajn nastavu, da li kombinovano sa redovnom, a predavanja – prezentacije da se obavljaju kao rad učenika od kuće.